123RF

Setna operacja z wykorzystaniem da Vinci

Udostępnij:

Setną operację z wykorzystaniem robota da Vinci przeprowadzili 19 września chirurdzy Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie. Wśród zoperowanych pacjentów było 69 mężczyzn chorujących na raka prostaty. 

Kupiony za 15 mln zł robot chirurgiczny działa w szczecińskim szpitalu od marca 2024 r. Najczęściej korzysta z niego zespół chirurgów urologów, a najliczniejszą grupą pacjentów są mężczyźni chorujący na raka prostaty.

Pierwsza operacja robotyczna odbyła się 5 marca. 73-letniemu pacjentowi usunięto gruczoł krokowy zaatakowany przez nowotwór. Od tamtej pory prostatektomie z wykorzystaniem da Vinci urolodzy wykonali 69 razy. Zespół przeprowadził też 11 cystektomii (usunięcia pęcherza moczowego) i 8 organooszczędnych resekcji guzów nerek – przekazał rzecznik szpitala Tomasz Owsik-Kozłowski.

Operator systemu da Vinci i lekarz kierujący oddziałem urologii ogólnej i onkologicznej szpitala dr hab. Artur Lemiński podkreślił, że jedną z największych zalet chirurgii robotycznej jest szybszy powrót pacjenta do sprawności. Osoby operowane laparoskopowo przebywają na oddziale średnio, ponad pięć dni. Operowani z użyciem robota – tylko 3,5 dnia.

W szczecińskim szpitalu wojewódzkim robotem Da Vinci pracują także specjaliści z Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego w SPWSZ. Zoperowali już 12 pacjentów chorujących na raka jelita grubego.

Zakup robota da Vinci został dofinansowany z funduszy europejskich.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.