Sieć? Tak, ale obejmująca również placówki prywatne

Udostępnij:
Zgodnie z przedstawionym w lipcu przez ministra dokumentem „Strategia zmian systemu ochrony zdrowia", w którym zapisano założenia reformy, płatnik, który zastąpi Narodowy Fundusz Zdrowia, zagwarantuje fundusze tylko placówkom skupionym w sieci szpitali. - Sieć nie powinna ograniczać się tylko do placówek publicznych – podkreślają eksperci Pracodawców RP.
- Obliczyliśmy, że przez 25 lat polski sektor szpitali prywatnych zainwestował w infrastrukturę i wyposażenie 7,5 mld zł. Dzięki temu tych pieniędzy nie musiał wykładać budżet państwa: czy to centralny, czy samorządowy, a pacjenci uzyskali dostęp do opieki medycznej – mówi Andrzej Sokołowski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych, w rozmowie z "Rzeczpospolitą"

Sokołowski przekonuje, że szpitale prywatne odgrywają niezwykle istotną rolę, zapewniając między innymi podstawowe usługi lecznictwa zamkniętego oraz dostępność terytorialną. – To ważne w kontekście zmian demograficznych – starzejące się społeczeństwo będzie potrzebowało opieki dostępnej geograficznie – bieżących potrzeb nie zaspokoją duże, kompleksowe szpitale w największych miastach. Co więcej, ich utrzymanie jest o wiele bardziej kosztowne niż mniejszych placówek – podkreśla Andrzej Sokołowski, w rozmowie z "Rzeczpospolitą" i zauważa, że aż 67 proc. pacjentów przyjętych do prywatnych szpitali w 2014 r. zostało objętych Ambulatoryjną Opieką Specjalistyczną, a co czwartego przyjęto w ramach innej działalności szpitala (m.in. podstawowej opieki zdrowotnej, rehabilitacji leczniczej, programów profilaktycznych), a tylko 8 proc. w ramach hospitalizacji.

Dużą rolę prywatnych placówek w zapewnieniu dostępu obywateli do opieki zdrowotnej podkreśla też Marek Wójcik.

- Pod koniec 2015 r. liczba hospitalizacji w szpitalach prywatnych osiągnęła poziom ponad 13,2 proc. wszystkich hospitalizacji w Polsce, a wskaźnik ten w ostatnich latach wciąż wzrastał – mówi i jednocześnie zwraca uwagę na problem związany z rosnącymi kosztami ochrony zdrowia obywateli, jakie ponoszą samorządy. – Chociaż samorządy nie otrzymują środków na opiekę zdrowotną, ale realizują ją kosztem innych obszarów, to dodatkowym problemem jest nowelizacja ustawy leczniczej, która wprowadza współpłacenie, czyli możliwość zakupu świadczeń przez samorząd rodzi bardzo wiele pytań. Komu samorząd ma kupować dodatkowe usługi? Mieszkańcom danego terenu? Osobom zameldowanym płacącym podatki czy wszystkim ubezpieczonym? – zastanawia się Marek Wójcik.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.