Sławomir Kamiński/Agencja Wyborcza.pl

Specustawa przyjęta ►

Udostępnij:
Uchodźcy z Ukrainy będą uprawnieni do opieki medycznej na zasadach i w zakresie, w jakim przysługuje ona objętym obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Nie będą mieli za to prawa do leczenia i rehabilitacji uzdrowiskowej – wynika z uchwalonej przez Sejm ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Szczegóły ustawy
Ustawa ma na celu stworzenie szczególnej regulacji prawnej zapewniającej doraźną podstawę prawną do legalnego pobytu obywatelom Ukrainy, którzy w wyniku działań wojennych zostali zmuszeni do opuszczenia swojego kraju pochodzenia i wjechali, posiadając stosowne uprawnienie wjazdowe, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

– 24 lutego 2022 r. doszło do ataku wojsk Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. W wyniku tych zdarzeń w kierunku Rzeczypospolitej Polskiej zaczęły kierować się tysiące obywateli Ukrainy, poszukujących schronienia. Z uwagi na powyższe, konieczne stało się opracowanie rozwiązań prawnych skierowanych do opisanej wyżej grupy cudzoziemców – wyjaśniają autorzy dokumentu, dodając, że „ustawa stanowi próbę odpowiedzi ustawodawcy na problemy, jakie w wyniku tej sytuacji powstały w sferze zapewnienia legalności pobytu osób przybywających z terytorium Ukrainy”.

W przepisach autorzy opisują kwestię dostępu obywateli Ukrainy do opieki medycznej obejmującej świadczenia opieki zdrowotnej na zasadach i w zakresie, w jakim osobom objętym obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym przysługuje prawo do świadczeń na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Świadczeń tych będą udzielać placówki mające umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia – przychodnie, szpitale i apteki.

– Koszty świadczeń opieki zdrowotnej będą rozliczane ze świadczeniodawcami oraz aptekami przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a finansowane z dotacji celowej z budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw zdrowia – wyjaśniają.

– Obywatel Ukrainy, którego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny, jest uprawniony do opieki medycznej udzielanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obejmującej świadczenia opieki zdrowotnej na zasadach i w zakresie, w jakim osobom objętym obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym przysługuje prawo do świadczeń na podstawie ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, z wyłączeniem leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej, a także podania produktów leczniczych wydawanych świadczeniobiorcom w ramach programów polityki zdrowotnej ministra właściwego do spraw zdrowia. Proponowane świadczenia opieki zdrowotnej są udzielane przez świadczeniodawców na postawie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej oraz przez apteki na podstawie umów na realizację recept zawartych z Narodowym Funduszem Zdrowia, a produkty lecznicze są podawane przez podmioty realizujące programy polityki zdrowotnej ministra właściwego do spraw zdrowia. Koszty świadczeń opieki zdrowotnej są rozliczane ze świadczeniodawcami oraz aptekami przez fundusz, a finansowane z dotacji celowej z budżetu państwa udzielanej z części, której dysponentem jest minister zdrowia. Szczegółowy tryb i sposób finansowania kosztów świadczeń, o których mowa, zostanie określony w umowie zawartej między ministrem właściwym do spraw zdrowia a prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia – czytamy w dokumencie.

Poza tym – jest też zmiana dotycząca pracy medyków. Mowa o poprawce w ustawie z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz w ustawie z 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej.

O chodzi?

– Przepisy regulujące możliwość zatrudnienia lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych według tzw. uproszczonych systemów przewidują, że te osoby mogą wykonywać zawód wyłącznie w ściśle określonym podmiocie leczniczym wskazanym w decyzji i jest albo podana jego nazwa, z oznaczeniem jednostki organizacyjnej i wskazaniem czynności zawodowych, które może wykonywać dany lekarz lub pielęgniarka, albo informacja, że dany lekarz lub pielęgniarka może wykonywać zawód wyłącznie w podmiocie leczniczym udzielającym świadczeń pacjentom chorym na COVID-19. Jeżeli zaszłaby taka konieczność, kierowanie personelu medycznego, który uzyskał odpowiednie decyzje ministra właściwego do spraw zdrowia, do udzielania świadczeń medycznych osobom, które opuściły Ukrainę w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego kraju, na przykład w pociągach sanitarnych, tzw. hubach humanitarnych, ewentualnych szpitalach polowych czy tymczasowych lub w podmiotach leczniczych innych niż wymienione w danej decyzji, byłoby niemożliwe i wymagałoby wszczęcia procedury administracyjnej mającej na celu zmianę decyzji i wskazanie w niej nowego podmiotu leczniczego. Projektowane rozwiązanie wprowadza zatem wyjątek od reguł dotyczących miejsca udzielania świadczeń, co pozwoli pilnie, automatycznie, to jest z mocy ustawy, relokować personel medyczny, w szczególności pochodzący z Ukrainy, do pomocy rodakom poszkodowanym wskutek konfliktu zbrojnego. Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę, że narodowość ukraińska zdecydowanie dominuje wśród personelu medycznego pracującego w Polsce na uproszczonych zasadach. Według aktualnych danych to ponad 600 lekarzy, głównie chirurgów ogólnych, anestezjologów, ortopedów, którzy bez bariery językowej gotowi są nieść pomoc chorym i rannym obywatelom Ukrainy – czytamy w dokumencie.

Dziesięć godzin
Po ponad dziesięciu godzinach dyskusji o nowych przepisach – za ustawą głosowało 439 posłów, przeciw było dwunastu (Krzysztof Bosak, Janusz Korwin-Mikke, Krzysztof Tuduj, Artur Dziambor, Jakub Kulesza, Michał Urbaniak, Krystian Kamiński, Dobromir Sośnierz i Robert Winnicki z Konfederacji, Stanisław Tyszka z Kukiz’15, Paweł Zalewski z Polska 2050 oraz Maciej Gdula z Lewicy), trzech się wstrzymało (Paulina Hennig-Kloska i Mirosław Suchoń z Polska 2050, Klaudia Jachira z Koalicji Obywatelskiej), a sześciu nie było obecnych na sali plenarnej (Teresa Hałas, Anna Maria Siarkowska i Sławomir Zawiślak z Prawa i Sprawiedliwości, Elżbieta Gelert z Koalicji Obywatelskiej, Grzegorz Braun i Konrad Berkowicz z Konfederacji).

Sejmowa dyskusja i głosowanie do obejrzenia poniżej



Transmisji nie można obejrzeć na niektórych telefonach komórkowych.

Więcej o przebiegu prac nad dokumentem na stronie: www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/Przebieg.

Przeczytaj także: „Co z opieką medyczną dla Ukraińców?”.

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.