
Transformacja szpitali jak puzzle
– Ustawę o ratowaniu szpitali powiatowych dzielę na mniejsze elementy. Dyrektorzy będą mogli przekształcić swoje oddziały w jednodniowe lub zmienić ich profil, jeśli na to zgodzi się Narodowy Fundusz Zdrowia – mówiła minister zdrowia Izabela Leszczyna.
– W reformie szpitalnictwa [to jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw – red.] nie chodzi o oszczędności, a zwiększenie dostępności do lekarzy, żeby lepiej wykorzystać ich czas. Wykorzystujemy kapitał ludzki. Chodzi też o to, żeby w szpitalach były te oddziały, których ludzie potrzebują w danym powiecie – poinformowało Ministerstwo Zdrowia na X, pisząc o najnowszych informacjach dotyczących reformy szpitalnictwa, o których mówiła w Programie Trzecim Polskiego Radia Izabela Leszczyna.
W reformie szpitalnictwa nie chodzi o oszczędności. Chodzi o zwiększenie dostępności do lekarza, żeby lepiej wykorzystać czas tych lekarzy, których mamy. Zyskujemy kapitał ludzki. Chodzi też o to, żeby w szpitalach były te oddziały, których ludzie potrzebują w danym powiecie.… pic.twitter.com/09DzVarU0V
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) February 17, 2025
Ministerstwo Zdrowia stawia na odwróconą piramidę świadczeń
Jak podkreśliła szefowa resortu, powinniśmy więcej leczyć się w podstawowej opiece zdrowotnej i w ambulatoryjnej u specjalistów, a do szpitala powinniśmy trafiać, jak jesteśmy w ciężkim stanie lub potrzebujemy operacji.
– Ustawę o ratowaniu szpitali powiatowych dzielę na mniejsze elementy. Dyrektorzy szpitali mogą przekształcić swoje oddziały w jednodniowe lub zmienić ich profil, jeśli na to zgodzi się Narodowy Fundusz Zdrowia. Taki szpital nie wypadnie z sieci i będzie miał zapewnione pieniądze na ryczałt. Jednostki samorządu terytorialnego mogą też podzielić się oddziałami i funkcjonować jako jeden szpital – stwierdziła minister.
Izabela Leszczyna podkreśliła jednocześnie, że ta reforma jest dobrowolna i mogą do niej przystąpić te placówki, które chcą się przekształcać, chcą mieć lepszy szpital, lepiej zabezpieczyć potrzeby zdrowotne swoich mieszkańców.
Przeczytaj także: „Będzie trzecie podejście do reformy szpitali”, „Długa lista lekarskich uwag do projektu ustawy o szpitalnictwie” i „Projekt reformy szpitalnictwa, którym 5 listopada zajmie się Rada Ministrów”.