PAP/Piotr Nowak

W KPO przewidziane są pieniądze na cyberbezpieczeństwo szpitali

Udostępnij:

Minister zdrowia Izabela Leszczyna przyznała w Brukseli, że podmioty medyczne w Unii Europejskiej są często niedofinansowane w zakresie cyberbezpieczeństwa. Szefowa resortu przypomniała państwom członkowskim, że na poprawę zabezpieczeń mogą wykorzystywać między innymi środki z Krajowego Planu Odbudowy. 

  • Szefowa resortu zdrowia Izabela Leszczyna 20 lutego na forum Komisji Zdrowia Parlamentu Europejskiego przedstawiała europosłom priorytety prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze zdrowia
  • Jedne z działań dotyczą zmian cyfrowych w systemie opieki zdrowotnej
  • Minister zdrowia zaznaczyła, że cyberbezpieczeństwo unijnych szpitali jest jednym z priorytetów Unii Europejskiej, a także Polski, która w pierwszym półroczu 2025 roku sprawuje przewodnictwo w Radzie UE

Bezpieczeństwo cybernetyczne szpitali

Szefowa resortu zdrowia, która z ramienia polskiej prezydencji wzięła udział w wysłuchaniu w Komisji ds. Zdrowia Parlamentu Europejskiego (SANT), zauważyła, że placówki lecznicze w UE mają dostęp do bogatych baz danych wrażliwych pacjentów, ale ponieważ głównie koncentrują się na dostarczaniu usług zdrowotnych, często nie inwestują już w środki dotyczące zabezpieczenia tych danych.

– W związku z czym podmioty te są często niedofinansowane w zakresie cyberbezpieczeństwa – powiedziała Leszczyna.

Minister zapewniła, że cyberbezpieczeństwo unijnych szpitali jest jednym z priorytetów UE, w tym Polski. Jak dodała, środki na zapewnienie bezpieczeństwa cybernetycznego placówek zdrowia w UE zawarte zostały już w krajowych planach odbudowy państw członkowskich po pandemii COVID-19.

– Myślę, że wszystkie kraje je już wykorzystują, zdecydowanie warto to robić – oświadczyła.

Strategia KE

Leszczyna dodała, że państwa członkowskie liczą także na dodatkowe dofinansowanie w tym zakresie z budżetu UE, zwłaszcza odkąd szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przedstawiając w listopadzie 2024 r. priorytety polityczne na pierwsze 100 dni kadencji nowej KE, zapowiedziała przygotowanie planu działania w zakresie cyberbezpieczeństwa szpitali oraz dostawców usług zdrowotnych.

Ostatecznie strategia została przedstawiona przez KE w połowie stycznia, obejmując głównie działania na rzecz poprawy wykrywalności zagrożeń oraz lepszej gotowości i zdolności reagowania na ewentualne ataki np. hakerskie. Konkretne środki w tym zakresie mają być wdrażane w tym i przyszłym roku.  

– Inicjatywy te wpisują się w priorytety polskiej prezydencji – zapewniła Leszczyna. Przypomniała, że Polska już 7 lutego rozpoczęła dyskusję z państwami członkowskimi nad założeniami planu, a w Brukseli zorganizowane zostały warsztaty poświęcone temu tematowi.

Szefow resortu zdrowia przyznała, że państwa członkowskie liczą, że plan działania przedstawiony przez KE przełoży się także na konieczność zapewnienia finansowania na jego wdrażanie.

Przeczytaj także: „Coraz więcej incydentów cyberbezpieczeństwa w ochronie zdrowia”.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.