
Zgony w karetkach przed szpitalami ►
Tagi: | Marek Kos, karetka, karetki, Państwowe Ratownictwo Medyczne, PRM, SOR, szpitalne oddziały ratunkowe, szpitalny oddział ratunkowe |
– Zdarzało się, że karetki stały godzinami przed szpitalami, aby przekazać pacjentów na SOR-y. W nich następowały zgony. To jest niewytłumaczalne – mówił podczas posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia wiceminister zdrowia Marek Kos, broniąc zapisu określającego maksymalny czas na przyjęcie potrzebujących do podmiotów leczniczych, czyli 15 minut. Ten wycofano w uchwalonej przez Sejm ustawie o PRM.
Politycy z senackiej Komisji Zdrowia zajęli się przegłosowaną w Sejmie ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym – negatywnie odnieśli się do przyjętej przez posłów poprawki, która wycofała z ustawy zapis zobowiązujący szpitale do przyjmowania pacjentów z karetek w ciągu 15 minut.
W obronie kwadransa
Podczas posiedzenia wiceminister zdrowia Marek Kos wyjaśnił, że określenie kwadransa na przekazanie potrzebujących na SOR-y lub izby przyjęć przez zespół ratownictwa medycznego w przepisach wynika z tzw. złotej godziny, czyli zasady opisującej konieczny czas, w którym pacjenci z zagrożeniem życia muszą uzyskać specjalistyczną pomoc w szpitalach, aby była skuteczna.
– Chcemy, by zasada złotej godziny była zachowana: 45 minut na dotarcie i przewiezienie chorych do szpitali oraz 15 minut na przekazanie ich na oddziały ratunkowe – wyjaśnił Kos.
– Zdarzały się takie sytuacje, że karetki stały dwie, trzy godziny przed szpitalnymi oddziałami ratunkowymi. Następowały zgony w ambulansach – powiedział wiceminister, oceniając to jako coś niewytłumaczalnego.
– Ponad 70 proc. pacjentów przywiezionych przez karetki na SOR i do izb przyjęć jest przyjmowanych w ciągu 15 minut. W czasie do 30 minut „opróżnianych” jest 90 proc. karetek. Te 15 minut, które zapisaliśmy w ustawie, i których bronię, ma zdyscyplinować zatem pracowników w 10 proc. przypadków, gdy oczekiwanie na przyjęcie się wydłuża – stwierdził.
To zdaniem wiceministra zdrowia usprawni pracę na szpitalnych oddziałach ratunkowych i w izbach przyjęć.
Fragment posiedzenia poniżej.
Wideo pochodzi ze strony internetowej: www.senat.pl/11KZ241.
Ostatecznie senatorzy przegłosowali poprawkę podtrzymującą ustawowy zapis o kwadransie.
Z obowiązujących przepisów wynika, że przyjmować pacjentów na oddziały ratunkowe należy jak najszybciej.
Przeczytaj także: „Sejm uchwalił zmiany w ustawie o PRM” i „Elektroniczna dokumentacja w ratownictwie medycznym”.