iStock

Zmiany w rozporządzeniu o pilotażu mechanicznej trombektomii

Udostępnij:
Jakie? Z opublikowanego projektu rozporządzenia wynika, że pilotaż mechanicznej trombektomii w ratowaniu chorych z niedokrwiennym udarem mózgu zostanie wydłużony do 31 grudnia 2022 r., a lista realizatorów powiększona.
Zmiana okresu realizacji programu pilotażowego jest spowodowana potrzebą osiągnięcia postawionych celów w programie pilotażowym, które ze względu na sytuację epidemiologiczną wywołaną wirusem SARS-CoV-2, nie zostały w pełni zrealizowane.

W projekcie dopisano nowych realizatorów pilotażu – Szpital Uniwersytecki im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze i Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach.

O trombektomii
Trombektomia mechaniczna polega na mechanicznym usunięciu skrzepu z naczynia. Istotne jest, aby ten zabieg odbył się w ciągu ośmiu godzin od wystąpienia udaru, co wymaga szybkiej diagnostyki i przekazania pacjenta do odpowiedniej jednostki, która może taki zabieg wykonać.

Rocznie w Polsce dochodzi do około 60 tys. udarów mózgu, z czego około 80 proc. to udary niedokrwienne.

Jeśli chcesz ściągnąć dokument, kliknij w: „Projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego dotyczącego leczenia ostrej fazy udaru niedokrwiennego za pomocą przezcewnikowej trombektomii mechanicznej naczyń domózgowych lub wewnątrzc”.

Przeczytaj także: „Kobayashi ocenia postęp w leczeniu udaru mózgu” i „Małgorzata Gałązka-Sobotka: Trombektomia przynosi dobre efekty w leczeniu udarów”
.


Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.