123RF

Zmiany w statucie GIS

Udostępnij:

Nastąpią zmiany w organizacji wewnętrznej Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zakłada likwidację jednego z departamentów i utworzenie nowego. Zmienić mają się także nazwy trzech z nich.

Minister zdrowia opublikował znowelizowane rozporządzenie w sprawie nadania statutu Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu.

Jak tłumaczy resort, projekt zakłada zmiany w organizacji wewnętrznej GIS pozwalające na „bardziej sprawne i efektywne realizowanie przedsięwzięć, których celem jest doskonalenie dotychczasowej działalności Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej”.

W odniesieniu do obowiązujących regulacji projekt rozporządzenia przewiduje przede wszystkim likwidację Biura Zarządzania Projektami. Jego zadania będą realizowane przez inne struktury GIS.

Równocześnie ma zostać utworzony Departament Promocji Zdrowia i Komunikacji Społecznej.

MZ wskazuje, że prowadzenie działalności oświatowo-zdrowotnej jest ustawowym zadaniem Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

– W ramach tych kompetencji Główny Inspektorat Sanitarny i stacje sanitarno-epidemiologiczne prowadzą szeroko zakrojone działania z zakresu edukacji zdrowotnej, adresowane do różnych grup społecznych, zawodowych i wiekowych. W wojewódzkich i powiatowych stacjach sanitarno-epidemiologicznych istnieją komórki organizacyjne przeznaczone do realizacji zadań z zakresu edukacji zdrowotnej. Utworzenie wydzielonej komórki organizacyjnej w Głównym Inspektoracie Sanitarnym pozwoli na koordynowanie działalności z tego zakresu w skali całej Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Przygotowywanie i realizacja projektów w skali całego kraju wzmocni przekaz edukacyjny i pozwoli na docieranie z jednakowymi treściami do szerokiego grona odbiorców. Struktura tego typu pozwoli również na prowadzenie usystematyzowanego monitoringu i ewaluacji wdrażanych interwencji programowych – podaje w uzasadnieniu. 

Ponadto trzy departamenty zmienią swoje nazwy:

  • Departament Nadzoru i Kontroli zmieni się na Departament Jakości i Nadzoru, co jest podyktowane koniecznością rozszerzenia zakresu działania tego departamentu o zadania związane z koordynacją działalności laboratoriów Państwowej Inspekcji Sanitarnej, w celu zagwarantowania najwyższej jakości prowadzonych badań laboratoryjnych, niezbędnych w realizacji efektywnego nadzoru. Obecnie nie ma wydzielonej komórki organizacyjnej, w ramach której istniałaby możliwość skoordynowania pracy laboratoriów w skali kraju.
  • Departament Higieny Środowiska ma być przemieniony na Departament Bezpieczeństwa Zdrowotnego Człowieka w Środowisku. Obecna nazwa jest postrzegana bardziej jako dotycząca obszarów związanych ze środowiskiem, za które odpowiadają organy ochrony środowiska, a nie organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Z uwagi na fakt, że ta komórka organizacyjna koordynuje realizację zadań w pięciu obszarach mających wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne człowieka, tj. higieny pracy, higieny komunalnej, higieny radiacyjnej, higieny dzieci i młodzieży oraz zapobiegawczego nadzoru sanitarnego, istotnym jest odzwierciedlenie zasadniczej istoty sprawowanego przez tę komórkę nadzoru, który dotyczy bezpieczeństwa zdrowotnego człowieka we wskazanych obszarach, w nazwie tej komórki.
  • Departament Przeciwepidemicznego i Ochrony Sanitarnej Granic będzie działał jako Departament Zapobiegania i Kontroli Chorób Zakaźnych. Nowa nazwa departamentu w przedmiocie realizowanych zadań jest dopasowana do nomenklatury międzynarodowej i odzwierciedla zakres i rodzaj realizowanych zadań wynikający z ustawowych kompetencji Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz podkreśla działania związane z zapobieganiem powstawaniu chorób, w tym chorób zakaźnych i szczególnie niebezpiecznych.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia poniżej:



Menedzer Zdrowia linkedin

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.