123RF

Przełom w leczeniu nadciśnienia opornego

Udostępnij:
FDA zatwierdziło nowy lek doustny zawierający aprocitentan do leczenia dorosłych z nadciśnieniem opornym na leczenie. – Mamy przełom w leczeniu nadciśnienia układowego – stwierdził dr Michael A. Weber z Uniwersytetu Stanowego w Nowym Jorku.
Aprocitentan (Tryvio) jest pierwszym antagonistą receptora endoteliny zatwierdzonym do stosowania u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym. Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania aprocitentanu wykazano w badaniu fazy 3. PRECISION z udziałem 730 osób dorosłych ze skurczowym ciśnieniem krwi ≥140 mmHg, którym przepisano co najmniej trzy leki przeciwnadciśnieniowe.

Lek przyjmowany w dawce 12,5 mg na dobę był dobrze tolerowany i w obniżaniu ciśnienia tętniczego krwi po 4 tygodniach dał statystycznie lepsze wyniki od placebo. Działanie utrzymało się po 40 tygodniach.

Analizy podgrup wykazały, że działanie aprocitentanu na obniżenie ciśnienia krwi wydaje się spójne w podgrupach zdefiniowanych przez wiek, płeć, rasę, wskaźnik masy ciała, wyjściowy szacowany współczynnik filtracji kłębuszkowej, wyjściowy stosunek albuminy do kreatyniny w moczu i cukrzycę w wywiadzie.

Czekaliśmy 30 lat na ten lek
– Musieliśmy czekać ponad 30 lat na zatwierdzenie doustnego leku przeciwnadciśnieniowego, który działa na nowym szlaku terapeutycznym. Tryvio zapewnia przełomowy postęp w dziedzinie nadciśnienia układowego – powiedział w komunikacie prasowym badacz dr Michael A. Weber z Uniwersytetu Stanowego w Nowym Jorku.

Zalecana dawka leku wynosi 12,5 mg doustnie raz na dobę. Można go przyjmować z posiłkiem lub bez. Działa w połączeniu z innymi lekami i bez interakcji lek–lek u pacjentów z obciążeniem niekontrolowanym nadciśnieniem.

Oczekuje się, że aprocitenan będzie dostępny w drugiej połowie tego roku, wyłącznie w ramach programu REMS (Risk Evaluation and Mitigation Strategy) ze względu na ryzyko toksycznego wpływu na zarodek i płód.

Lekarze przepisujący lek muszą ukończyć szkolenie i posiadać certyfikat Tryvio REMS. Apteki, które wydają lek, muszą również uzyskać certyfikat programu.

Przeczytaj także: „Zmiana stylu życia niezbędna do wspierania leczenia nadciśnienia tętniczego”.
 

Kierownictwo naukowe e-Akademii NT

  •  
    prof. dr hab. n. med.
    Andrzej Januszewicz
  • Aleksander Prejbisz
    prof. dr hab. n. med.
    Aleksander Prejbisz
  • Piotr Dobrowolski
    prof. dr hab. n. med.
    Piotr Dobrowolski
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.