Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Choroba Alzheimera wykorzystuje do rozwoju tlen produkowany w komórkach

Źródło: PAP/Agnieszka Niewińska-Lewicka
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 04.01.2022
 
 
Zmutowane geny będące podłożem choroby Alzheimera zmieniają sposób wykorzystywania energii produkowanej w komórkach – tlen, który miał być dostarczony do mózgu, wykorzystywany jest do rozwoju i podtrzymania choroby – odkryli naukowcy z Uniwersytetu w Adelajdzie w Australii.
Naukowcy przyjrzeli się mózgom młodych dorosłych danio pręgowanych (Danio rerio) – słodkowodnych ryb z rodziny karpiowatych, u których już wcześniej udało się zaobserwować mutacje genetyczne związane z wczesnymi początkami choroby Alzheimera. Danio pręgowane zostały wybrane do badania, ponieważ tworzą bardzo liczne rodziny, dzięki czemu łatwiej jest wykryć nawet drobne zmiany w ich genotypach.

Wytwarzanie energii jest najważniejszą aktywnością komórkową wspierającą wszystkie inne funkcje, szczególnie w wysoce aktywnych narządach, takich jak mózg. Badacze prześledzili uważnie wytwarzanie energii w komórkach rybek, u których zaobserwowano mutacje związane z chorobą Alzheimera i to, co się z nią później dzieje. Odkryli, że – poza wywoływaniem znanych dotychczas upośledzeń działania komórek – zmiany te oddziałują również na jedną bardzo ważną funkcję komórki. Tlen, który jest wykorzystywany do dostarczania energii do mózgu, choroba Alzheimera wykorzystuje do swojego rozwoju.

– To bardzo ważne odkrycie, ponieważ dostarcza nam informacji, że kiedy choroba Alzheimera zaczyna się rozwijać, w mózgu człowieka pojawiają się poważne niedobory w produkcji energii. Odkryliśmy ważny, wczesny i powtarzający się wśród wszystkich chorych czynnik napędzający rozwój choroby Alzheimera – mówi dr Karissa Barthelson z Laboratorium Genetyki Choroby Alzheimera Uniwersytetu w Adelajdzie, główna autorka badania.

Mózgi składają się z wielu różnych typów komórek, które mają skomplikowane sposoby wytwarzania i dzielenia się energią. Grupa badawcza z Adelajdy chce teraz sprawdzić, jak mutacje choroby Alzheimera mogą oddziaływać na działanie poszczególnych typów komórek.

Jak zauważają naukowcy, ponoszone przez społeczeństwo koszty choroby Alzheimera są ogromne. Nie chodzi tylko o opiekę nad chorymi, ale także o rozpad związków, gdy zanikają wspomnienia i procesy poznawcze.

– Jeżeli będziemy mogli szczegółowo zrozumieć, co jest nie tak z wykorzystaniem tlenu i produkcją energii, to będziemy mogli zobaczyć sposoby na powstrzymanie choroby przed jej rozpoczęciem – a to przyniosłoby ogromne korzyści naszej starzejącej się populacji – podkreśla dr Barthelson.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.