ONKOLOGIA
Czerniak
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Bewacyzumab w leczeniu czerniaka

Udostępnij:
Grupa Stevena O'Daya opublikowała wyniki badania II fazy (BEAM), w którym oceniła efektywność leczenia bewacyzumabem w połączeniu z chemioterapią w porównaniu z samą chemioterapią u chorych na nieoperacyjnego czerniaka.
Bewacyzumab jest znanym przeciwciałem monoklonalnym skierowanym przeciwko śródbłonkowemu czynnikowi wzrostu (VEGF – vascular endothelial growth factor). Wykazano jego skuteczność w leczeniu raku jelita grubego, płuc, nerki i piersi.
Do badania BEAM zakwalifikowano 214 chorych na zaawansowanego/przerzutowego czerniaka (73% - stopień M1c), którzy wcześniej nie byli leczeni systemowo z powodu uogólnionej choroby. W jednym ramieniu badania chorzy otrzymywali bewacyzumab (B) w połączeniu z karboplatyną (C) i paklitakselem (P), w drugim samą chemioterapię (CP) – randomizacja 2:1. Odsetek obiektywnych odpowiedzi po zastosowanym leczeniu był wyższy w ramieniu leczonym schematem BCP – 25.5% vs 16.4%, jednak różnica ta nie była istotna statystycznie (P = 0.15). Po 13-miesięcznej obserwacji mediana całkowitego przeżycia (OS – overall survival) chorych leczonych bewacyzumabem była istotnie dłuższa (12,3 vs 8,6 miesięcy; HR, 0.67; P = 0.03), jednak po kolejnych 4 miesiącach obserwacji nie zaobserwowano wyższości schematu BCP nad CP (HR, 0.79; P = 0.19). Toksyczność leczenia była podobna do obserwowanej w przypadku zastosowania bewacyzumabu w połączeniu z chemioterapią w leczeniu innych nowotworów.
Żeby ocenić czy dodanie bewacyzumabu do chemioterapii jest skuteczne u chorych na zaawansowanego czerniaka konieczne jest przeprowadzenie badania III fazy obejmującego większą grupę chorych.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.