Specjalizacje, Kategorie, Działy

Centrum Onkologii w Gliwicach z pracownią radiologii interwencyjnej

Udostępnij:
Centrum Onkologii w Gliwicach 4 listopada 2016 roku otwiera Pracownię Radiologii Zabiegowej i Interwencyjnej. Stwarza to nowe możliwości leczenia pacjentów poprzez przede wszystkim procedury embolizacyjne u chorych z pierwotnymi i wtórnymi nowotworami wątroby.
Nowe możliwości terapeutyczne staną się możliwe dzięki umiejętnościom lekarzy oraz sprzętowi, który został zakupiony przez szpital. Embolizacja guzów wątroby może stanowić opcję terapeutyczną w stadium pośrednim zaawansowania nowotworu.

Radiologia zabiegowa to małoinwazyjna metoda przeprowadzania zabiegów wspomaganych obrazowaniem. Radiologia zabiegowa nie jest metodą szczególnie premiowaną przez NFZ, co oznacza, że jej dostępność jest ograniczona, choć w wielu przypadkach jej zastosowanie jest zwieńczone sukcesem terapeutycznym. Radiologia zabiegowa jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin medycyny. Ogromny postęp jaki dokonał się w dziedzinie sprzętu i aparatury medycznej umożliwia uzupełnienie lub wręcz zastąpienie wielu operacji chirurgicznych poprzez małoinwazyjne zabiegi radiologiczne. Procedury wykonywane są niejednokrotnie przez kilkumilimetrowe nacięcie na skórze, a okres hospitalizacji wynosi 3-4 dni.

Nowa Pracownia Radiologii Zabiegowej i Interwencyjnej w Centrum Onkologii w Gliwicach, dzięki zainstalowanemu angiografowi umożliwi wykonywanie małoinwazyjnych zabiegów z zakresu radiologii zabiegowej. Nowoczesny system gwarantuje perfekcyjną jakość obrazu i redukcję dawki promieniowania. Na bezpieczeństwo pacjenta wpłynie także zmniejszenie ilości podawanego środka kontrastującego.

Chorzy będą kwalifikowani do tych zabiegów przez wielodyscyplinarny zespół lekarzy składający się z onkologów klinicznych, radioterapeutów, chirurgów i radiologów interwencyjnych tak, aby zawsze wybrać optymalne dla chorego leczenie. Nowe metody leczenia będą ważnym uzupełnieniem stosowanego obecnie leczenia onkologicznego.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.