ONKOLOGIA
Czerniak
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Dabrafenib z trametynibem zarejestrowany do leczenia chorych na zaawansowanego czerniaka

Udostępnij:
Na początku stycznia 2014 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków – (U.S FDA - Food and Drug Administration) zarejestrowała pierwszą w historii leczenia czerniaka terapię dwulekową – połączenie dabrafenibu (Tafinlar) z trametynibem (Mekinist). Wskazaniem do jej stosowania jest nieresekcyjny lub przerzutowy czerniak złośliwy z mutacją w genie. Oba leki zostały zarejestrowane w maju 2013cr. w monoterapii.
Wskazaniem do jej stosowania jest nieresekcyjny lub przerzutowy czerniak złośliwy z mutacją w genie. Oba leki zostały zarejestrowane w maju 2013r. w monoterapii.Tafinlar blokuje szlak przekazywania sygnałów w komórce czerniaka, gdy jest obecna mutacja V600 w genie BRAF. Mekinist jest inhibitorem kinazy MEK. Skuteczność i bezpieczeństwo połączenia tych dwóch leków zostały udokumentowane w badaniu II fazy - części badania I/II fazy. Chorzy otrzymywali kombinację obu leków (n=54) lub dabrafenib w monoterapii (n=54). Odpowiedź obiektywną stwierdzono u 76% chorych leczonych dabrafenibem i trametynibem, przy czym mediana czasu trwania odpowiedzi wynosiła 10,5 miesiąca. W grupie otrzymującej dabrafenib na leczenie odpowiedziało 54% chorych, a mediana czasu trwania odpowiedzi wynosiła 5,6 miesiąca.
Do najpoważniejszych działań ubocznych wywoływanych przez kombinację tych leków należą: powikłania kardiologiczne, okulistyczne (do utraty wzroku włącznie), zakrzepica, śródmiąższowe zapalenie płuc i krwawienia. Do najczęstszych działań ubocznych należą gorączka (71%), dreszcze (58%), zmęczenie (53%), wysypka (45%), nudności (44%), wymioty (40%), biegunka (36%), bóle brzucha (33%), obrzęki obwodowe (31%), kaszel (29%), bóle głowy (29%), bóle stawów (27%), nocne poty (24%), brak apetytu (22%), zaparcia (22%) i bóle mięśni (22%). Ostrzega się również, że leczenie kombinacją tych leków może powodować powstawanie wad rozwojowych płodu i może wywoływać bezpłodność.
Kombinacja trametynibu i dabrafenibu została zaaprobowana w ramach programu przyspieszonej rejestracji, ze względu na bezsporną korzyść dla chorych. Obecnie trwa badanie III fazy oceniające skuteczność dabrafenibu z trametynibem w porównaniu do vemurafenibu.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.