Specjalizacje, Kategorie, Działy
Rzecznik Praw Pacjenta

Europejski Kodeks Opieki Onkologicznej

Udostępnij:

W ubiegłym tygodniu w Senacie RP odbyła się konferencja prezentująca Europejski Kodeks Opieki Onkologicznej. Spotkanie zainaugurowała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. Wydarzenie patronatem objął Rzecznik Praw Pacjenta.

Podczas spotkania, którego inicjatorami były Polska Liga Walki z Rakiem oraz Ogólnopolska Federacja Onkologiczna, dyskutowano o możliwościach wzmocnienia pozycji pacjenta, tak aby poprawić wyniki leczenia onkologicznego w naszym kraju. Przedstawione zostały również wyniki badania przeprowadzonego wśród pacjentów onkologicznych, z których wynika, że pacjenci nie znają swoich praw bądź nie są ich świadomi.

– Jestem przekonany, że dzięki rozwojowi Krajowej Sieci Onkologicznej, dzięki Europejskiemu Kodeksowi Opieki Onkologicznej w Polsce, podobnie jak w państwach Europy Zachodniej, nowotwory będą w najgorszym wypadku chorobą przewlekłą, a częściej chorobą wcześnie wykrywaną i całkowicie uleczalną – powiedział Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta.

Europejski Kodeks Opieki Onkologicznej zawiera 10 najważniejszych praw pacjenta onkologicznego i stanowi fundament dla podniesienia i ujednolicenia standardów opieki onkologicznej w Unii Europejskiej.

Jest to prawo do równego dostępu do możliwie najlepszej opieki onkologicznej, prawo do informacji na temat choroby, a także na temat jakości i bezpieczeństwa opieki, poziomu wiedzy i wyników leczenia. To również prawo do opieki sprawowanej przez wyspecjalizowany wielodyscyplinarny zespół, prawo do udziału we wszystkich decyzjach na temat leczenia, prawo do omówienia z zespołem medycznym swoich priorytetów i preferencji, aby osiągnąć jak najlepszą jakość życia, prawo do uzyskania przejrzystego, dobrze zorganizowanego i możliwego do zrealizowania planu wychodzenia z choroby i rehabilitacji, to także prawo do pełnego powrotu do społeczeństwa i ochrony przed stygmatyzacją.

– Budowanie powszechnej świadomości jest tak istotne, ponieważ pacjenci chorujący na nowotwory i ich rodziny, a także całe społeczeństwo, potrzebują rzetelnej wiedzy na temat nowotworów i skutecznych, czyli udowodnionych naukowo sposobów leczenia. Edukacja, empatia i nadzieja to trzy filary, na których powinniśmy opierać system opieki onkologicznej –podkreślił Bartłomiej Chmielowiec.

Onkologia subskrybuj newsletter

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.