Specjalizacje, Kategorie, Działy

FDA zatwierdza nowy lek na raka pęcherza moczowego

Udostępnij:

Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła nogapendekinę alfa inbakicept-pmln (Anktiva) z pałeczkami Calmette-Guérin (BCG) dla pacjentów z rakiem pęcherza moczowego, którzy nie reagują dobrze na standardową terapię.

Terapia ta jest przeznaczona przede wszystkim do leczenia pacjentów z niereagującym na samo BCG nieinwazyjnym rakiem pęcherza moczowego in situ z chorobą brodawkowatą Ta lub T1 lub bez niej.

FDA odmówiła wstępnego zatwierdzenia preparatu w maju 2023 r. z powodu niedociągnięć, które zaobserwowała podczas inspekcji przedlicencyjnej zewnętrznych organizacji produkcyjnych. W październiku 2023 r. firma ImmunityBio ponownie złożyła wniosek o licencję na lek biologiczny, który został przyjęty.

Nowa terapia to odpowiedź na „niezaspokojoną potrzebę” w populacji pacjentów z rakiem pęcherza moczowego wysokiego ryzyka, jak stwierdziła firma w komunikacie prasowym dotyczącym wstępnych wyników badania. Zazwyczaj pacjenci z chorobą średniego lub wysokiego ryzyka poddawani są resekcji guza pęcherza moczowego, a następnie leczeniu BCG, ale rak nawraca nawet u 50 proc. chorych, w tym u tych, u których wystąpiła całkowita odpowiedź.

Dopuszczenie do obrotu opierało się na wynikach jednoramiennego, otwartego badania fazy 2/3 QUILT-3.032 , do którego włączono 77 pacjentów z chorobą wysokiego ryzyka niereagującą na BCG, po resekcji przezcewkowej. Stan zdrowia wszystkich chorych w skali Eastern Cooperative Oncology Group wynosił 0–2.

Pacjenci otrzymywali indukcję nogapendekin alfa inbakicept-pmln poprzez wkroplenie dopęcherzowe z BCG, a następnie leczenie podtrzymujące do 37 miesięcy.

U 62 proc. pacjentów wystąpiła pełna odpowiedź, zdefiniowana jako ujemna cystoskopia i cytologia moczu. U 58 proc. chorych z całkowitą odpowiedzią czas odpowiedzi trwał co najmniej 12 miesięcy, a u 40 proc. –  24 miesiące lub dłużej. Bezpieczeństwo stosowania tej kombinacji oceniano w grupie 88 pacjentów. Ciężkie działania niepożądane wystąpiły u 16 proc. pacjentów. Do najczęstszych działań niepożądanych związanych z leczeniem należały: bolesne oddawanie moczu, częstomocz i krwiomocz, które są związane z dopęcherzowym BCG; 86 proc. tych zdarzeń miało stopień 1. lub 2. Ogółem 7 proc. pacjentów przerwało leczenie skojarzone z powodu działań niepożądanych.

Zalecana dawka to 400 mcg podawana dopęcherzowo z BCG raz w tygodniu przez 6 tygodni jako terapia indukcyjna, z opcją drugiego cyklu indukcyjnego, jeśli pacjenci nie osiągną pełnej odpowiedzi po 3 miesiącach. Zalecana dawka leczenia podtrzymującego wynosi 400 mcg z BCG raz w tygodniu przez 3 tygodnie w 4., 7., 10., 13. i 19. miesiącu. Pacjenci, którzy uzyskają całkowitą odpowiedź na leczenie po 25 miesiącach i później, mogą otrzymywać zakroplenia podtrzymujące BCG raz w tygodniu przez 3 tygodnie w 25., 31. i 37. miesiącu. Maksymalny czas leczenia wynosi 37 miesięcy. FDA zaleca przerwanie leczenia, jeśli choroba utrzymuje się po drugiej indukcji lub z powodu nawrotu choroby, progresji lub niedopuszczalnej toksyczności.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.