Specjalizacje, Kategorie, Działy

Firmy farmaceutyczne: coraz mniej na badania, coraz więcej na dywidendy

Udostępnij:
Sektor farmaceutyczny na badania i rozwój (B+R) przeznacza duże środki finansowe. - Duże, ale coraz mniejsze - wynika z raportu Deloitte. Stopa zwrotu z inwestycji maleje, ograniczane są zatem i wydatki. Mniejsze firmy branży oceniane są jako bardziej aktywne w działalności B + R, daleko w tyle za nimi są rynkowi giganci, dotychczasowi liderzy.
Raport „Measuring the return from pharmaceutical innovation 2015. Transforming R&D returns in uncertain times”,opracowany przez firmę doradczą Deloitte, wskazuje, że w roku 2010 zwrot z inwestycji B+R kształtował się na poziomie 10,1 proc. W firmach zaklasyfikowanych jako średniej wielkości zwrot z inwestycji w B+R w latach 2013-2015 kształtował się na poziomie 17 proc. Z raportu wynika, że firmy farmaceutyczne przekazują wypracowane zyski na dywidendy dla akcjonariuszy i coraz mniej inwestują w działalność badawczą i rozwojową.

Raport to pełna analiza grupy dwunastu koncernów farmaceutycznych, liderów w dziale badania i rozwój czyli Amgen, AstraZeneca, Bristol-Myers Squibb, Eli Lilly, GlaxoSmithKline, Johnson & Johnson, Merck&Co, Novartis, Pfizer, Roche, Sanofi, Takeda.

Analiza sięgała 2010 roku wymienione wcześniej dwanaście firm na rynek wprowadziło 186 leków, według obliczeń mają przynieść przychody na poziomie 1,25 mld dolarów. 306 leków jest obecnie w fazie późnych badań klinicznych i w rejestracji. Ich sprzedaż ma przynieść przychody na poziomie 1,4 mld dolarów. Autorzy raportu wskazują, że zwrot z inwestycji w B+R w sektorze farmaceutycznym zmniejszył się z 10.1 proc. w 2010 roku do 4,2 proc. w 2015 roku.

Dla porównania autorzy raportu Deloitte podają przykłady firm zakwalifikowanych jako średnie na rynku farmaceutycznym, które znacznie lepiej prowadzą działalność badawczo-rozwojową i wyprzedzają rynkowych gigantów.

Lata 2013-2015 przyniosły zwrot z inwestycji w B+R w czterech średniej wielkości firmach farmaceutycznych na poziomie 17 proc. u gigantów rynkowych było to tylko 5 proc. W tym samym okresie czasu koszty wytworzenia i dystrybucji jednostkowego leku w grupie firm średniej wielkości były o jedną czwartą mniejsze niż u rynkowych liderów. Ten trend ilustruje, że rynek farmaceutycznych innowacji się zmienia. Duże firmy farmaceutyczne tracą swoją przewagę w opłacalności prac R&D na rzecz firm średniej wielkości.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.