Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Hympavzi rekomendowany w leczeniu ciężkiej hemofilii A i B

Udostępnij:

Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA) zalecił przyznanie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu produktu Hympavzi (marstacimab) w leczeniu epizodów krwawień u osób w wieku 12 lat lub starszych z ciężką postacią hemofilii A i B. Lek oczekuje teraz na ostateczną decyzję Komisji Europejskiej. 

W grudniu 2023 r. EMA przyznała Hympavzi status leku sierocego w leczeniu hemofilii B. Agencja dokona teraz przeglądu dostępnych informacji, aby ustalić, czy ten status może zostać utrzymany.

Oznaczenie sieroce nadaje się produktom leczniczym przeznaczonym do stosowania w chorobach rzadkich. Leki te muszą spełniać określone kryteria, aby móc korzystać z takich zachęt, jak ochrona przed konkurencją.

Hemofilia A i B są rzadkimi zaburzeniami krzepnięcia spowodowanymi mutacjami genetycznymi, które prowadzą do braku lub całkowitego braku czynnika krzepnięcia VIII lub czynnika IX.

Krwawienie, które nie ustaje

Głównym objawem hemofilii jest krwawienie, które nie ustaje. Stan ten może objawiać się łatwym powstawaniem siniaków na skórze, długotrwałym krwawieniem z ran oraz bólem i sztywnością wokół stawów z powodu krwawienia wewnętrznego. Przewiduje się, że około 800 000 osób na całym świecie będzie dotkniętych hemofilią.

Substancją czynną leku Hympavzi jest marstacimab, ludzkie przeciwciało monoklonalne, które hamuje aktywność przeciwzakrzepową inhibitora szlaku czynnika tkankowego. W ten sposób zwiększa dostępność wolnego czynnika Xa, co z kolei zwiększa wytwarzanie trombiny i sprzyja hemostazie.

Badanie kliniczne III fazy 

Zalecenia CHMP są następstwem wyników badania klinicznego III fazy o nazwie BASIS, w którym oceniano skuteczność leku Hympavzi w leczeniu 116 mężczyzn w wieku od 12 do 75 lat z ciężką postacią hemofilii A lub hemofilią B o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego.

Uczestnicy otrzymywali marstacimab podczas 12-miesięcznego aktywnego okresu leczenia w porównaniu ze standardową opieką obejmującą rutynową profilaktykę i dożylny schemat na żądanie z czynnikiem VIII lub czynnikiem IX przez 6-miesięczny okres obserwacji.

Pierwszorzędowymi punktami końcowymi był roczny wskaźnik krwawień (ABR) dla leczonych i wyniki dotyczące bezpieczeństwa. ABR obliczono jako liczbę zgłoszonych krwawień podzieloną przez liczbę miesięcy w raportowanym przedziale czasowym, którą następnie pomnożono przez 12.

Drugorzędowe punkty końcowe obejmowały częstość występowania różnych rodzajów krwawień przełomowych oraz miary jakości życia związanej ze zdrowiem.

W porównaniu z rutynową profilaktyką, leczenie marstacimabem skutkowało średnim zmniejszeniem ABR o 35 proc. w ciągu 12 miesięcy. W porównaniu z leczeniem na żądanie, lek zmniejszył ABR o 92 proc.

Poprawa wskaźników jakości życia

Po 12 miesiącach leczenia pacjenci mieli możliwość kontynuowania leczenia marstacimabem w ramach długoterminowego badania przedłużonego. Przez okres do 16 miesięcy uczestnicy doświadczali stałego zmniejszenia ABR w porównaniu z leczeniem na żądanie i dalszego zmniejszenia w porównaniu z rutynową profilaktyką.

Jeśli chodzi o drugorzędowe punkty końcowe, marstacimab wykazał przewagę w pomiarach związanych z krwawieniem w porównaniu z leczeniem na żądanie oraz brakiem pogorszenia stanu zdrowia w porównaniu z rutynową profilaktyką. Lek wykazał również nieistotną poprawę wskaźników jakości życia związanych ze zdrowiem w porównaniu z leczeniem na żądanie i równoważność w porównaniu z rutynową profilaktyką.

Lek Hympavzi był na ogół dobrze tolerowany, a jego profil bezpieczeństwa był zgodny z profilem obserwowanym w poprzednich badaniach fazy 1 i 2. Do najczęstszych zdarzeń niepożądanych należały: zakażenie COVID-19, krwotoki, zaburzenia czynności wątroby, reakcje w miejscu wstrzyknięcia, nadwrażliwość i nadciśnienie tętnicze.

Podczas leczenia nie doszło do zgonów, chociaż wystąpiło jedno poważne zdarzenie niepożądane związane z leczeniem w postaci obrzęku obwodowego, a jeden pacjent przerwał badanie z powodu ciężkiego zdarzenia niepożądanego niezwiązanego z leczeniem.

Lek Hympavzi będzie dostępny w postaci 150 mg roztworu do wstrzykiwań. Jest wskazany dla pacjentów w wieku 12 lat lub starszych i o masie ciała co najmniej 35 kg z ciężką hemofilią A bez inhibitorów czynnika VIII lub ciężką hemofilią B bez inhibitorów czynnika IX.

Menedzer Zdrowia twitter

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.