INTRABEAM® Monografia produktu
Autor: Izabela Żmijewska
Data: 13.06.2011
Źródło: Carl Zeiss
W 1999 r. system INTRABEAM® uzyskał certyfikaty FDA i CE, potwierdzające dopuszczenie systemu do stosowania w radioterapii wszystkich rodzajów nowotworów litych. System INTRABEAM® jest obecnie stosowany głównie w radioterapii śródoperacyjnej (IORT).
Miękkie, precyzyjnie celowane promienie rentgenowskie o krótkim zasięgu zapewniają optymalną kontrolę zmian chorobowych w ramach łagodnej, a zarazem wysoce skutecznej terapii. System INTRABEAM® znajduje zastosowanie zarówno w rutynowej terapii, jak i w ramach badań klinicznych w wielu renomowanych ośrodkach na całym świecie. Wszechstronność zastosowań, skuteczność terapii oraz przychylne opinie dotyczące użytkowania systemu INTRABEAM® potwierdzono w licznych publikacjach.
INTRABEAM® w skrócie
• Zminiaturyzowane źródło promieniowania w systemie mobilnym
• Elastyczność zastosowań oraz mobilność systemu sprawia, że urządzenie można stosować w każdej sali operacyjnej
• Zastosowanie środków ochrony przed promieniowaniem nie wymaga wprowadzania zmian w konfiguracji wyposażenia sali operacyjnej
• Miejscowa kontrola zmian nowotworowych poprzez wewnętrzną aplikację promieniowania bezpośrednio do loży guza
• Opcja cyklicznej radioterapii w przypadku wznowy miejscowej
• Zabieg trwa zaledwie ok. 30 minut, w zależności od przepisanej dawki promieniowania
System INTRABEAM® z dostępem do sześciu możliwych konfiguracji, kompensacją masy, zaciskami magnetycznymi, jak również nożnym i ręcznym panelem sterowania.
Napięcie wejściowe: 100/120/230 V AC ±10%
Prąd wejściowy: 8/7/4 A
Częstotliwość linii: 50/60Hz
Włączenie w procedurę zabiegową
Zastosowanie ochrony przed promieniowaniem nie wymaga wprowadzania żadnych zmian w konfiguracji wyposażenia sali operacyjnej, a więc system można płynnie włączyć w cykl zabiegowy. Po resekcji nowotworu do jamy rany wprowadzony jest sterylny aplikator, dzięki czemu wiązka promieniowania dociera bezpośrednio do loży guza. Tkanki o wysokiej promieniowrażliwości można zabezpieczyć przenośną osłoną. W przypadku zastosowania systemu w terapii nowotworów nieoperacyjnych, źródło promieniowania można umieścić bezpośrednio w guzie. System INTRABEAM® jest wyposażony w hamulce elektromagnetyczne, które utrzymują aplikator w ustawionej pozycji podczas naświetlania, gwarantując zachowanie najwyższej precyzji aplikacji. Kolejną opcją w terapii nowotworów jest zastosowanie napromieniowania podawanego stereotaktycznie za pośrednictwem specjalnej końcówki mocowanej na ramce stereotaktycznej. Radioterapię można w takim przypadku zastosować bezpośrednio po biopsji, wykorzystując wykonany otwór trepanacyjny.
Bezpieczeństwo aplikacji
Podawana dawka promieniowania podlega stałemu nadzorowi za pośrednictwem jednostki sterowania INTRABEAM® PRS 500. System rejestruje podawaną dawkę w sposób ciągły i dokonuje automatycznej walidacji parametrów zabiegowych, sygnalizując ewentualne rozbieżności. System INTRABEAM® zawiera kompletny zestaw narzędzi zapewnienia jakości, umożliwiających sprawdzenie dawki każdorazowo przed zabiegiem.
Jednostka sterowania PRS 500 systemu INTRABEAM®
Jednostka sterowania zapewnia dokładność ustawień i monitorowanie docelowej dawki. Wraz z uzyskaniem docelowej dawki jednostka sterowania wyłącza się automatycznie.
Masa: 4,5 kg
Wymiary (cm): 38,1 x 30,5 x 8,9
Napięcie wejściowe: 100-240 V AC
Zużycie mocy (maks.): 60 VA
Częstotliwość linii: 50-60 Hz
Napięcie przyspieszające: 40 lub 50 kV
Prąd wiązki elektronowej: 5, 10, 20 lub 40 μA
2 Radiobiologia i radiofizyka
Wyższa względna skuteczność biologiczna promieniowania przy zachowaniu maksymalnej ochrony tkanki
Mobilne źródło promieniowania w platformie INTRABEAM® przyspiesza ruch elektronów pod maks. napięciem 50 kV, kierowanych precyzyjnie w złotą tarczę. W tym miejscu powstaje niskoenergetyczne promieniowanie rentgenowskie, które jest następnie emitowane izotropowo (równomiernie), docierając do tkanek do głębokości ok. 1-2 cm. Jakość i niezmienność pola promieniowania potwierdzono w opublikowanych badaniach dozymetrycznych.1,2 Charakterystyka fizyczna i biologiczna niskoenergetycznego promieniowania rentgenowskiego przedstawia się następująco:
• Względna biologiczna skuteczność (RBE) promieniowania wzrasta proporcjonalnie do obniżenia energii fotonów. W porównaniu z tradycyjnymi akceleratorami linearnymi, INTRABEAM® zapewnia wyższą względną biologiczną skuteczność niskoenergetycznego promieniowania rentgenowskiego, co przekłada się na wyższą gęstość jonizacji promieniowania rentgenowskiego w tkankach.3 Względna biologiczna skuteczność promieniowania zależy w znacznym stopniu od spektrum promieni rentgena, należy zatem zaznaczyć, iż wymienione w niniejszym opracowaniu wyniki badań klinicznych dotyczą wyłącznie źródła promieniowania w systemie INTRABEAM®.
• Zastosowanie wysokiego gradientu dawki głębokiej zapewnia skuteczną ochronę struktur tkankowych otaczających lożę guza. W obliczeniach modelowych na podstawie danych klinicznych wykazano, że skierowanie wysokich dawek niskoenergetycznego promieniowania rentgenowskiego na tkanki otaczające lożę guza wyrównuje obniżenie zakresu miejscowej kontroli zmian chorobowych w miarę zwiększania odległości w wyniku rozkładu dawki (fall-off).4 Ponadto radioterapia o wyższej względnej skuteczności biologicznej korzystnie wpływa na regenerację zdrowych tkanek.5
• Na podstawie modeli toksyczności dla zdrowej tkanki potwierdzono, że ściana klatki piersiowej zapewnia odpowiednią ochronę przez ryzykiem wystąpienia zapalenia płuc i zwłóknienia tkanki gruczołu piersiowego pod wpływem naświetlań. Powyższe wnioski stanowią potwierdzenie dotychczasowych obserwacji klinicznych.6, 7
Przeżywalność komórek po naświetlaniu
Zwiększenie LET
100 kolonii
10 kolonii
1 kolonia
Promieniowanie MeV
Promieniowanie 50 kV
promienie
Neutrony 15 MeV
Źródło: Wenz F, Steil V, Herskind C et al. Intraoperative Radiotherapie (IORT) beim Mammakarzinom mit dem NTRABEAM-System. Aktueller Stand der TARGIT-Studie. Gynäkologe 2007• 40:464–467
Miękkie promieniowanie rentgenowskie wykazuje wyższy wskaźnik RBE3 w porównaniu z promieniowaniem megawoltowym.
LET: liniowe przenoszenie energii
Sterylizacja komórek nowotworowych
Pomiar dawki promieniowania z zastosowaniem systemu INTRABEAM® najlepiej przeprowadzać na powierzchni aplikatora lub w określonej odległości. Przy dawce 20 Gy na powierzchni aplikatora, dawka fizyczna na głębokości 1 cm wynosi ok. 6-7 Gy, w zależności od rozmiaru aplikatora. Wykazano, iż dawka 20 Gy zapewnia wyższą skuteczność sterylizacji komórek nowotworowych w porównaniu z dawką 50–60 Gy.8 Dzięki temu radioterapia śródoperacyjna z użyciem systemu INTRABEAM® zapewnia lepszą kontrolę miejscową nowotworu w porównaniu z tradycyjną radioterapią zewnętrzną. 9, 10 Za pośrednictwem modelowania matematycznego potwierdzono również, że pojedyncza wysoka dawka promieniowania z zastosowaniem systemu INTRABEAM® niszczy komórki guza resztkowego i komórki przednowotworowe, których nie można zlikwidować w cyklicznym naświetlaniu niskimi dawkami.
Sferyczny rozkład dawki promieni rentgenowskich. Gwałtowne zmniejszenie dawki sprawia, że większość promieni pozostaje w docelowej tkance.
Ustawienia źródła napromieniowania
Sterylizacja loży guza i ograniczenie wpływu wydzieliny z rany
Interwencja chirurgiczna powoduje aktywację licznych procesów biologicznych, w tym ekspresję czynników wzrostu i cytokin, które stymulują wzrost komórek nowotworowych.11 Wydzielina z rany jest najprawdopodobniej kluczowym czynnikiem sprzyjającym namnażaniu, migracji i inwazji komórek nowotworowych. W badaniu nad wydzieliną z rany jako czynnikiem stymulującym wzrost guza stwierdzono, że stymulacja wzrostu komórek nowotworowych była niższa u pacjentów otrzymujących radioterapię śródoperacyjną w porównaniu do grupy pacjentów otrzymujących tradycyjną radioterapię.12 Niższe ryzyko wznowy dzięki zastosowaniu radioterapii śródoperacyjnej INTRABEAM® w porównaniu z radioterapią tradycyjną można zatem tłumaczyć wyższą skutecznością sterylizacji komórek nowotworowych promieniowaniem niskoenergetycznym i ograniczeniem wpływu wydzieliny z rany na ich wzrost.13
Aplikatory INTRABEAM®. Zastosowanie właściwego aplikatora w zależności od jamy po usuniętym nowotworze. Podczas naświetlań czujnik promieniowania rentgenowskiego jest umieszczony w środku aplikatora. Aplikatory INTRABEAM® są dostępne w trzech rozmiarach, ze średnicą od 1,5 do 5 cm. Aplikatory można sterylizować parą.
3 Wskazania
3.1 Nowotwór piersi
Przez ostatnie trzy dziesięciolecia zlokalizowane leczenie nowotworu piersi przyczyniło się w ogromnym stopniu do poprawy jakości życia pacjentek. Zabiegi oszczędzające pierś w wielu krajach zastąpiły ultraradykalne metody chirurgiczne. Zmiana paradygmatu w strategii leczenia raka piersi ma swoje źródło w wynikach licznych randomizowanych badań klinicznych, które potwierdziły skuteczność zabiegów oszczędzających.14, 15, 16 Standardowym etapem leczenia guza piersi jest również radioterapia zewnętrzna (EBRT). Radioterapia po operacji oszczędzającej jest wskazana nawet u pacjentek o niskim ryzyku wznowy miejscowej.17, 18, 19 Pomimo skuteczności radioterapii zewnętrznej w obniżaniu ryzyka wznowy, zastosowanie standardowych 30 frakcji może niekiedy narazić pacjentki na nadmierną dawkę promieniowania.20 Dla wielu pacjentek lepszym rozwiązaniem jest częściowe naświetlanie piersi w postaci miejscowej skumulowanej dawki (tzw. „boost”) przed radioterapią zewnętrzną lub też stosowanie pojedynczej dawki promieniowania po operacji oszczędzającej w ramach badań klinicznych. System INTRABEAM® jest obecnie najłagodniejszą metodą leczenia, umożliwiającą zastosowanie pojedynczej frakcji.
Radioterapia po usunięciu guza. Aplikator wypełnia całą jamę rany. Czujnik promieni rentgena jest umieszczony w środku aplikatura, a więc w jamie rany.
Radioterapia śródoperacyjna typu „boost"
Ryzyko wznowy miejscowej po operacji oszczędzającej pierś i radioterapii pooperacyjnej jest najwyższe na obrzeżach loży guza. Naświetlanie wyższą dawką (typu „boost”) zwiększa skuteczność terapii nowotworu piersi i jest obecnie zalecane u kobiet powyżej 50 r.ż.21 Radioterapię typu „boost” standardowo stosuje się na zakończenie tradycyjnej radioterapii, podając zewnętrznie szybkie elektrony przy zastosowaniu akceleratora liniowego lub też niekiedy przy zastosowaniu brachyterapii śródtkankowej. System INTRABEAM® pozwala zwiększyć dawkę śródoperacyjnie bez ryzyka opóźnienia terapii i przy niższym ryzyku działań niepożądanych. Ponadto radioterapia śródoperacyjna z zastosowaniem systemu INTRABEAM® wykazuje wyższą precyzję w porównaniu z tradycyjną terapią, w której precyzyjne dotarcie do loży guza nie jest całkowicie pewne. Ustalenie dokładnej pozycji jamy rany może być trudne nawet przy użyciu nowoczesnych technologii obrazowania z uwagi na zmiany pooperacyjne lub uprzednią rekonstrukcję piersi.22 System INTRABEAM® do radioterapii wewnętrznej zapewnia możliwość dostosowania źródła radiacji do loży guza, a zatem uzyskanie bezpośredniego kontaktu ze zmianą chorobową i skierowania radiacji na docelową tkankę.
INTRABEAM® w zastosowaniu. Aplikator jest wsuwany w jamę rany przed rozpoczęciem naświetlania.
Niższe ryzyko wznowy miejscowej
W wieloośrodkowym badaniu przeprowadzonym przez Vaidya et al. analizowano skuteczność radioterapii śródoperacyjnej z zastosowaniem systemu INTRABEAM® na próbie 131 pacjentek po lumpektomii, które otrzymywały dawkę 18-20 Gy23. Po zakończeniu wspomagającej chemioterapii pacjentki przyjmowały radioterapię zewnętrzną (45-50 Gy w 25 frakcjach przez 5 tygodni). Na podstawie danych z 49 miesięcy okresu obserwacji stwierdzono, że skumulowana dawka aplikowana systemem INTRABEAM® skutkowała obniżeniem ryzyka wznowy miejscowej (wskaźnik 1,66%). Prognoza Kaplana-Meiera na okres 5 lat wyniosła 1,52%. W dwóch badaniach porównawczych na dwóch grupach pacjentek (badanie EORTC i START-B) stwierdzono wyższy wskaźnik ryzyka wznowy (odpowiednio 4,3% i 2,8%), pomimo występowania wyższej liczby czynników ryzyka w badaniu TARGIT (badanie skuteczności radioterapii śródoperacyjnej z zastosowaniem systemu INTRABEAM®).24, 25 Czynnikami warunkującymi wyższą skuteczność radioterapii śródoperacyjnej jest wyższa względna skuteczność biologiczna (RBE) promieniowania niskoenergetycznego, bezpośrednie napromieniowanie łoży guza oraz wpływ sterylizacji na wydzielinę z rany (patrz p. 2). Dodatkowo radioterapia śródoperacyjna zapobiega opóźnieniom w terapii, które są istotne z punktu widzenia prognoz.26
Badanie EORTC Badanie START-B INTRABEAM Boost
Czynniki ryzyka
Młody wiek 37% (< 50 lat) 21% (< 50 lat) 32% (< 50 lat)
% >1cm 75% 86% 78%
% stopnia 3 N/A 23% 29%
% guzkowości 21% 23,6% 29%
Wskaźnik wznowy w ciągu 5 lat 4,3% 2,8% 1,52%
Vaidya JS, Baum M, Tobias JS et al. Efficacy of Targeted Intraoperative Radiotherapy (TARGIT) boost after breast conserving surgery: Updated results. [Skuteczność skumulowanej dawki (BOOST) w celowanej śródoperacyjnej radioterapii (TARGIT) po operacji oszczędzającej raka piersi: Wyniki zaktualizowane] J Clin Oncol 2008;26:565.
Toksyczność w radioterapii typu boost
W badaniu Kraus-Tiefenbacher et al. przeanalizowano toksyczność ostrą radioterapii typu “boost” z zastosowaniem systemu INTRABEAM® u 84 pacjentek z nowotworem piersi. Wszystkie pacjentki przyjmowały radioterapię śródoperacyjną w dawce 20 Gy po zabiegu oszczędzającym pierś. Po zagojeniu się rany u wszystkich pacjentek zastosowano radioterapię zewnętrzną w dawce 46Gy. Wyniki: Stwierdzono bardzo dobrą tolerancję radioterapii śródoperacyjnej z zastosowaniem systemu INTRABEAM®. Nie stwierdzono toksyczności ostrej 3 ani 4 stopnia (wg kryteriów CTC). Po radioterapii śródoperacyjnej stwierdzono rzadkie przypadki opóźnień w gojeniu się rany (2%), rumień stopnia 1/2 (3%), wyczuwalne miejscowe nagromadzenie płynu surowiczego (6%) i zapalenie sutka (2–4%). Stwardnienie loży guza stwierdzono u porównywalnej liczby pacjentek w obu grupach (IORT i EBRT). W 90-95% przypadków efekty kosmetyczne oceniono jako dobre lub bardzo dobre. W innym badaniu stwierdzono porównywalny wskaźnik występowania klinicznie istotnych przypadków miejscowego nagromadzenia płynu surowiczego po zastosowaniu systemu INTRABEAM® i radioterapii zewnętrznej guza piersi (EBRT). 27 Po dłuższym okresie obserwacji potwierdzono dobrą tolerancję radioterapii śródoperacyjnej, z zastrzeżeniem zachowania 5-6 tygodni przerwy przed EBRT.28 W badaniu obserwacyjnym u pacjentek leczonych radioterapią śródoperacyjną stwierdzono większe zmiany pooperacyjne w ciągu pierwszych dwóch lat po operacji w porównaniu z grupą pacjentek, u których zastosowano EBRT. Nie potwierdzono jednak, iż zmiany te miały jakikolwiek wpływ na interpretację wyników radiologicznych i sonograficznych.29
Toksyczność po radioterapii: Wskaźnik i odsetek toksyczności wśród pacjentek po IORT + EBRT lub jedynie po EBRT po 2 miesiącach (koniec EBRT) i 4-6 miesiącach po zabiegu
Pacjenci, n (%)
2 miesiące po operacji 4-6 miesięcy po operacji
IORT+EBRT EBRT IORT+EBRT EBRT
Wszystkie pacjentki, n 84 53 78 52
Rumień stopnia I 36 (43) 13 (25) 2 (3) 6 (12)
Rumień stopnia II 13 (16) 19 (36) 0 (0) 0 (0)
Przebarwienia 5 (6) 3 (6) 2 (3) 1 (2)
Stwardnienie loży guza 8 (10) 2 (4) 12 (14) 8 (15)
Stwardnienie piersi 1 (1) 0 (0) 2 (3) 9 (17)
Obrzęk piersi 2 (2) 6 (11) 1 (1) 7 (14)
Opóźniony proces gojenia 0 (0) 0 (0) 0 (0) 0 (0)
Zapalenie sutka 0 (0) 0 (0) 2 (3) 0 (0)
Miejscowe nagromadzenie płynu surowiczego i krwiak 2 (2) 0 (0) 1 (1) 0 (0)
Źródło: Kraus-Tiefenbacher U, Bauer L, Kehrer T et al. Intraoperative radiotherapy (IORT) as a boost in patients with early-stage breast cancer - acute toxicity. Onkologie 2006; 29(3): 77-82
Opcje terapeutyczne w przypadku wznowy miejscowej
U wielu pacjentek z wznową miejscową nowotworu piersi istnieją przeciwwskazania do powtórzenia napromieniowania z uwagi na przekroczenie tolerancji tkankowej. W takich przypadkach standardowo stosuje się radykalną mastektomię, nawet jeśli nie da się wykluczyć ryzyka wznowy miejscowej.30 U tej grupy pacjentek radioterapia śródoperacyjna systemem INTRABEAM® jest szansą na zachowanie piersi pomimo wznowy. Radioterapię śródoperacyjną systemem INTRABEAM® z powodzeniem stosowano u pacjentek z guzem piersi, u których wcześniej stosowano naświetlania. Pacjentkom podawano dawkę 14,7-20 Gy. Wyniki: w okresie 26 miesięcy obserwacji stwierdzono dobrą tolerancję terapii bez żadnych przypadków wznowy miejscowej.31 Nie zaobserwowano również żadnych przypadków toksyczności stopnia 3 ani 4 (wg CTC) ani opóźnień w gojeniu się rany. W niektórych przypadkach zastosowanie radioterapii zewnętrznej nie jest możliwe, niekiedy nie zgadza się na nią sama pacjentka. W badaniu Keshtgar et al.32 analizowano przypadki pacjentek leczonych radioterapią śródoperacyjną z uwagi na brak możliwości zastosowania radioterapii zewnętrznej. Stwierdzono dobrą tolerancję i bezpieczeństwo radioterapii śródoperacyjnej bez żadnych przypadków wznowy miejscowej.
System aplikacyjny INTRABEAM®. Przenośny i gotowy do zastosowania w każdej sali operacyjnej.
Napięcie wejściowe: 100/120/230 V AC ±10%
Prąd wejściowy: 8/7/4 A
Częstotliwość linii: 50-60 Hz
3.2 Nowotwory mózgu
Pomimo znacznych postępów w leczeniu chirurgicznym i radioterapii guza mózgu, wznowy miejscowe są nadal główną przyczyną niepowodzenia w leczeniu tego typu nowotworów. Wskaźnik wznowy miejscowej w niektórych złośliwych nowotworach mózgu, takich jak glejaki, sięga 80-100%. Napromieniowanie pozabiegowe jest często opóźnione z uwagi na problemy z gojeniem rany i długie okresy rekonwalescencji.33 Wyniki licznych badań potwierdzają, iż skuteczną opcją w terapii nowotworów mózgu jest radioterapia śródoperacyjna systemem INTRABEAM®. W jednym z badań analizowano grupę pacjentów z przerzutami do mózgu, u których stosowano naświetlania stereotaktyczne przy użyciu systemu INTRABEAM® bezpośrednio po biopsji. Uzyskane wyniki potwierdzają skuteczność IORT porównywalną z otwartą resekcją guza i późniejszym zewnętrznym naświetlaniem stereotaktycznym. W 81% przypadków udało się miejscowo opanować nowotwór. U 96,6% pacjentów nie wystąpiły żadne działania niepożądane.34 W innym badaniu radioterapię śródoperacyjną przy użyciu systemu INTRABEAM® zastosowano u 76 pacjentów z guzem pierwotnym mózgu i przerzutami do mózgu. Miejscową kontrolę guza uzyskano u 82% pacjentów z przerzutami. Wskaźnik przeżywalności pacjentów z glejakami był znacznie wyższy niż w grupie kontrolnej (89% do 77%).35 Podobne pozytywne wyniki uzyskano w kilku innych badaniach.36, 37 Protokół radioterapii śródoperacyjnej zastosowano również u dzieci z wyściółczakiem (w badaniu 1 fazy). Nie stwierdzono klinicznie istotnych przypadków toksyczności.
Źródło promieniowania INTRABEAM® w ramce stereotaksji*
*ramka stereotaksji jest produktem opracowanym przez firmę Integra Radionics z siedzibą w Burlington, MA, USA.
3.3 Nowotwory układu pokarmowego
Radioterapia śródoperacyjna systemem INTRABEAM® pozwala uzyskać lepszą kontrolę miejscową nowotworów jelita grubego i odbytnicy w przypadkach wznowy miejscowej i miejscowo zaawansowanych zmian nowotworowych. Radioterapię śródoperacyjną systemem INTRABEAM® zastosowano u 24 pacjentów z zaawansowanymi i nawracającymi nowotworami odbytu. Średnia dawka promieniowania wyniosła 14,4 Gy. W tej trudnej do leczenia grupie pacjentów stwierdzono dobrą tolerancję radioterapii śródoperacyjnej z zastosowaniem systemu INTRABEAM®, a miejscową kontrolę guza uzyskano u 87,5% pacjentów (obserwacja: 15 miesięcy). Wskaźnik przeżywalności po roku wyniósł 92% u pacjentów z miejscowymi nawrotami i 100% u pacjentów z miejscowo zaawansowanymi zmianami nowotworowymi.38 System INTRABEAM® testowano również u pacjentów, u których z powodzeniem zastosowano laparoskopową hemikolektomię.39 Ponadto bezpieczeństwo radioterapii śródoperacyjnej z zastosowaniem systemu INTRABEAM® potwierdzono u pacjentów z nowotworami żołądka (T3-4, N0, M0-1) po gastrektomii.40
Źródło promieniowania INTRABEAM®. Źródło promieniowania emituje miękkie promieniowanie rentgenowskie (maks. 50kV) z rozkładem izotopowym. Równomierne napromieniowanie docelowej tkanki.
3.4 Nowotwory skóry
Naświetlania są istotną opcją terapeutyczną w leczeniu nieczerniakowych nowotworów skóry, głównie u pacjentów o wysokim ryzyku operacyjnym. Stwierdzono, iż miejscową kontrolę guza udaje się uzyskać w 80-90% przypadków.41 W badaniu prospektywnym potwierdzono, że skuteczność radioterapii śródoperacyjnej z zastosowaniem systemu INTRABEAM® jest porównywalna z tradycyjną metodą naświetlań. W badaniu leczono 38 nieczerniakowych zmian nowotworowych (rak podstawnokomórkowy, rak płaskonabłonkowy, mięsak Kaposiego). Stosowano dawki promieniowania w przedziale 10-30 Gy. Po 12 miesiącach całkowitą remisję stwierdzono w 83,3% przypadków. Nie stwierdzono żadnych ostrych ani opóźnionych reakcji skórnych (> stopień I).42
System aplikacyjny INTRABEAM®. Zaciski elektromagnetyczne blokują źródło promieniowania w precyzyjnie wybranej pozycji. System można stosować w każdej sali operacyjnej.
INTRABEAM® w skrócie
• Zminiaturyzowane źródło promieniowania w systemie mobilnym
• Elastyczność zastosowań oraz mobilność systemu sprawia, że urządzenie można stosować w każdej sali operacyjnej
• Zastosowanie środków ochrony przed promieniowaniem nie wymaga wprowadzania zmian w konfiguracji wyposażenia sali operacyjnej
• Miejscowa kontrola zmian nowotworowych poprzez wewnętrzną aplikację promieniowania bezpośrednio do loży guza
• Opcja cyklicznej radioterapii w przypadku wznowy miejscowej
• Zabieg trwa zaledwie ok. 30 minut, w zależności od przepisanej dawki promieniowania
System INTRABEAM® z dostępem do sześciu możliwych konfiguracji, kompensacją masy, zaciskami magnetycznymi, jak również nożnym i ręcznym panelem sterowania.
Napięcie wejściowe: 100/120/230 V AC ±10%
Prąd wejściowy: 8/7/4 A
Częstotliwość linii: 50/60Hz
Włączenie w procedurę zabiegową
Zastosowanie ochrony przed promieniowaniem nie wymaga wprowadzania żadnych zmian w konfiguracji wyposażenia sali operacyjnej, a więc system można płynnie włączyć w cykl zabiegowy. Po resekcji nowotworu do jamy rany wprowadzony jest sterylny aplikator, dzięki czemu wiązka promieniowania dociera bezpośrednio do loży guza. Tkanki o wysokiej promieniowrażliwości można zabezpieczyć przenośną osłoną. W przypadku zastosowania systemu w terapii nowotworów nieoperacyjnych, źródło promieniowania można umieścić bezpośrednio w guzie. System INTRABEAM® jest wyposażony w hamulce elektromagnetyczne, które utrzymują aplikator w ustawionej pozycji podczas naświetlania, gwarantując zachowanie najwyższej precyzji aplikacji. Kolejną opcją w terapii nowotworów jest zastosowanie napromieniowania podawanego stereotaktycznie za pośrednictwem specjalnej końcówki mocowanej na ramce stereotaktycznej. Radioterapię można w takim przypadku zastosować bezpośrednio po biopsji, wykorzystując wykonany otwór trepanacyjny.
Bezpieczeństwo aplikacji
Podawana dawka promieniowania podlega stałemu nadzorowi za pośrednictwem jednostki sterowania INTRABEAM® PRS 500. System rejestruje podawaną dawkę w sposób ciągły i dokonuje automatycznej walidacji parametrów zabiegowych, sygnalizując ewentualne rozbieżności. System INTRABEAM® zawiera kompletny zestaw narzędzi zapewnienia jakości, umożliwiających sprawdzenie dawki każdorazowo przed zabiegiem.
Jednostka sterowania PRS 500 systemu INTRABEAM®
Jednostka sterowania zapewnia dokładność ustawień i monitorowanie docelowej dawki. Wraz z uzyskaniem docelowej dawki jednostka sterowania wyłącza się automatycznie.
Masa: 4,5 kg
Wymiary (cm): 38,1 x 30,5 x 8,9
Napięcie wejściowe: 100-240 V AC
Zużycie mocy (maks.): 60 VA
Częstotliwość linii: 50-60 Hz
Napięcie przyspieszające: 40 lub 50 kV
Prąd wiązki elektronowej: 5, 10, 20 lub 40 μA
2 Radiobiologia i radiofizyka
Wyższa względna skuteczność biologiczna promieniowania przy zachowaniu maksymalnej ochrony tkanki
Mobilne źródło promieniowania w platformie INTRABEAM® przyspiesza ruch elektronów pod maks. napięciem 50 kV, kierowanych precyzyjnie w złotą tarczę. W tym miejscu powstaje niskoenergetyczne promieniowanie rentgenowskie, które jest następnie emitowane izotropowo (równomiernie), docierając do tkanek do głębokości ok. 1-2 cm. Jakość i niezmienność pola promieniowania potwierdzono w opublikowanych badaniach dozymetrycznych.1,2 Charakterystyka fizyczna i biologiczna niskoenergetycznego promieniowania rentgenowskiego przedstawia się następująco:
• Względna biologiczna skuteczność (RBE) promieniowania wzrasta proporcjonalnie do obniżenia energii fotonów. W porównaniu z tradycyjnymi akceleratorami linearnymi, INTRABEAM® zapewnia wyższą względną biologiczną skuteczność niskoenergetycznego promieniowania rentgenowskiego, co przekłada się na wyższą gęstość jonizacji promieniowania rentgenowskiego w tkankach.3 Względna biologiczna skuteczność promieniowania zależy w znacznym stopniu od spektrum promieni rentgena, należy zatem zaznaczyć, iż wymienione w niniejszym opracowaniu wyniki badań klinicznych dotyczą wyłącznie źródła promieniowania w systemie INTRABEAM®.
• Zastosowanie wysokiego gradientu dawki głębokiej zapewnia skuteczną ochronę struktur tkankowych otaczających lożę guza. W obliczeniach modelowych na podstawie danych klinicznych wykazano, że skierowanie wysokich dawek niskoenergetycznego promieniowania rentgenowskiego na tkanki otaczające lożę guza wyrównuje obniżenie zakresu miejscowej kontroli zmian chorobowych w miarę zwiększania odległości w wyniku rozkładu dawki (fall-off).4 Ponadto radioterapia o wyższej względnej skuteczności biologicznej korzystnie wpływa na regenerację zdrowych tkanek.5
• Na podstawie modeli toksyczności dla zdrowej tkanki potwierdzono, że ściana klatki piersiowej zapewnia odpowiednią ochronę przez ryzykiem wystąpienia zapalenia płuc i zwłóknienia tkanki gruczołu piersiowego pod wpływem naświetlań. Powyższe wnioski stanowią potwierdzenie dotychczasowych obserwacji klinicznych.6, 7
Przeżywalność komórek po naświetlaniu
Zwiększenie LET
100 kolonii
10 kolonii
1 kolonia
Promieniowanie MeV
Promieniowanie 50 kV
promienie
Neutrony 15 MeV
Źródło: Wenz F, Steil V, Herskind C et al. Intraoperative Radiotherapie (IORT) beim Mammakarzinom mit dem NTRABEAM-System. Aktueller Stand der TARGIT-Studie. Gynäkologe 2007• 40:464–467
Miękkie promieniowanie rentgenowskie wykazuje wyższy wskaźnik RBE3 w porównaniu z promieniowaniem megawoltowym.
LET: liniowe przenoszenie energii
Sterylizacja komórek nowotworowych
Pomiar dawki promieniowania z zastosowaniem systemu INTRABEAM® najlepiej przeprowadzać na powierzchni aplikatora lub w określonej odległości. Przy dawce 20 Gy na powierzchni aplikatora, dawka fizyczna na głębokości 1 cm wynosi ok. 6-7 Gy, w zależności od rozmiaru aplikatora. Wykazano, iż dawka 20 Gy zapewnia wyższą skuteczność sterylizacji komórek nowotworowych w porównaniu z dawką 50–60 Gy.8 Dzięki temu radioterapia śródoperacyjna z użyciem systemu INTRABEAM® zapewnia lepszą kontrolę miejscową nowotworu w porównaniu z tradycyjną radioterapią zewnętrzną. 9, 10 Za pośrednictwem modelowania matematycznego potwierdzono również, że pojedyncza wysoka dawka promieniowania z zastosowaniem systemu INTRABEAM® niszczy komórki guza resztkowego i komórki przednowotworowe, których nie można zlikwidować w cyklicznym naświetlaniu niskimi dawkami.
Sferyczny rozkład dawki promieni rentgenowskich. Gwałtowne zmniejszenie dawki sprawia, że większość promieni pozostaje w docelowej tkance.
Ustawienia źródła napromieniowania
Sterylizacja loży guza i ograniczenie wpływu wydzieliny z rany
Interwencja chirurgiczna powoduje aktywację licznych procesów biologicznych, w tym ekspresję czynników wzrostu i cytokin, które stymulują wzrost komórek nowotworowych.11 Wydzielina z rany jest najprawdopodobniej kluczowym czynnikiem sprzyjającym namnażaniu, migracji i inwazji komórek nowotworowych. W badaniu nad wydzieliną z rany jako czynnikiem stymulującym wzrost guza stwierdzono, że stymulacja wzrostu komórek nowotworowych była niższa u pacjentów otrzymujących radioterapię śródoperacyjną w porównaniu do grupy pacjentów otrzymujących tradycyjną radioterapię.12 Niższe ryzyko wznowy dzięki zastosowaniu radioterapii śródoperacyjnej INTRABEAM® w porównaniu z radioterapią tradycyjną można zatem tłumaczyć wyższą skutecznością sterylizacji komórek nowotworowych promieniowaniem niskoenergetycznym i ograniczeniem wpływu wydzieliny z rany na ich wzrost.13
Aplikatory INTRABEAM®. Zastosowanie właściwego aplikatora w zależności od jamy po usuniętym nowotworze. Podczas naświetlań czujnik promieniowania rentgenowskiego jest umieszczony w środku aplikatora. Aplikatory INTRABEAM® są dostępne w trzech rozmiarach, ze średnicą od 1,5 do 5 cm. Aplikatory można sterylizować parą.
3 Wskazania
3.1 Nowotwór piersi
Przez ostatnie trzy dziesięciolecia zlokalizowane leczenie nowotworu piersi przyczyniło się w ogromnym stopniu do poprawy jakości życia pacjentek. Zabiegi oszczędzające pierś w wielu krajach zastąpiły ultraradykalne metody chirurgiczne. Zmiana paradygmatu w strategii leczenia raka piersi ma swoje źródło w wynikach licznych randomizowanych badań klinicznych, które potwierdziły skuteczność zabiegów oszczędzających.14, 15, 16 Standardowym etapem leczenia guza piersi jest również radioterapia zewnętrzna (EBRT). Radioterapia po operacji oszczędzającej jest wskazana nawet u pacjentek o niskim ryzyku wznowy miejscowej.17, 18, 19 Pomimo skuteczności radioterapii zewnętrznej w obniżaniu ryzyka wznowy, zastosowanie standardowych 30 frakcji może niekiedy narazić pacjentki na nadmierną dawkę promieniowania.20 Dla wielu pacjentek lepszym rozwiązaniem jest częściowe naświetlanie piersi w postaci miejscowej skumulowanej dawki (tzw. „boost”) przed radioterapią zewnętrzną lub też stosowanie pojedynczej dawki promieniowania po operacji oszczędzającej w ramach badań klinicznych. System INTRABEAM® jest obecnie najłagodniejszą metodą leczenia, umożliwiającą zastosowanie pojedynczej frakcji.
Radioterapia po usunięciu guza. Aplikator wypełnia całą jamę rany. Czujnik promieni rentgena jest umieszczony w środku aplikatura, a więc w jamie rany.
Radioterapia śródoperacyjna typu „boost"
Ryzyko wznowy miejscowej po operacji oszczędzającej pierś i radioterapii pooperacyjnej jest najwyższe na obrzeżach loży guza. Naświetlanie wyższą dawką (typu „boost”) zwiększa skuteczność terapii nowotworu piersi i jest obecnie zalecane u kobiet powyżej 50 r.ż.21 Radioterapię typu „boost” standardowo stosuje się na zakończenie tradycyjnej radioterapii, podając zewnętrznie szybkie elektrony przy zastosowaniu akceleratora liniowego lub też niekiedy przy zastosowaniu brachyterapii śródtkankowej. System INTRABEAM® pozwala zwiększyć dawkę śródoperacyjnie bez ryzyka opóźnienia terapii i przy niższym ryzyku działań niepożądanych. Ponadto radioterapia śródoperacyjna z zastosowaniem systemu INTRABEAM® wykazuje wyższą precyzję w porównaniu z tradycyjną terapią, w której precyzyjne dotarcie do loży guza nie jest całkowicie pewne. Ustalenie dokładnej pozycji jamy rany może być trudne nawet przy użyciu nowoczesnych technologii obrazowania z uwagi na zmiany pooperacyjne lub uprzednią rekonstrukcję piersi.22 System INTRABEAM® do radioterapii wewnętrznej zapewnia możliwość dostosowania źródła radiacji do loży guza, a zatem uzyskanie bezpośredniego kontaktu ze zmianą chorobową i skierowania radiacji na docelową tkankę.
INTRABEAM® w zastosowaniu. Aplikator jest wsuwany w jamę rany przed rozpoczęciem naświetlania.
Niższe ryzyko wznowy miejscowej
W wieloośrodkowym badaniu przeprowadzonym przez Vaidya et al. analizowano skuteczność radioterapii śródoperacyjnej z zastosowaniem systemu INTRABEAM® na próbie 131 pacjentek po lumpektomii, które otrzymywały dawkę 18-20 Gy23. Po zakończeniu wspomagającej chemioterapii pacjentki przyjmowały radioterapię zewnętrzną (45-50 Gy w 25 frakcjach przez 5 tygodni). Na podstawie danych z 49 miesięcy okresu obserwacji stwierdzono, że skumulowana dawka aplikowana systemem INTRABEAM® skutkowała obniżeniem ryzyka wznowy miejscowej (wskaźnik 1,66%). Prognoza Kaplana-Meiera na okres 5 lat wyniosła 1,52%. W dwóch badaniach porównawczych na dwóch grupach pacjentek (badanie EORTC i START-B) stwierdzono wyższy wskaźnik ryzyka wznowy (odpowiednio 4,3% i 2,8%), pomimo występowania wyższej liczby czynników ryzyka w badaniu TARGIT (badanie skuteczności radioterapii śródoperacyjnej z zastosowaniem systemu INTRABEAM®).24, 25 Czynnikami warunkującymi wyższą skuteczność radioterapii śródoperacyjnej jest wyższa względna skuteczność biologiczna (RBE) promieniowania niskoenergetycznego, bezpośrednie napromieniowanie łoży guza oraz wpływ sterylizacji na wydzielinę z rany (patrz p. 2). Dodatkowo radioterapia śródoperacyjna zapobiega opóźnieniom w terapii, które są istotne z punktu widzenia prognoz.26
Badanie EORTC Badanie START-B INTRABEAM Boost
Czynniki ryzyka
Młody wiek 37% (< 50 lat) 21% (< 50 lat) 32% (< 50 lat)
% >1cm 75% 86% 78%
% stopnia 3 N/A 23% 29%
% guzkowości 21% 23,6% 29%
Wskaźnik wznowy w ciągu 5 lat 4,3% 2,8% 1,52%
Vaidya JS, Baum M, Tobias JS et al. Efficacy of Targeted Intraoperative Radiotherapy (TARGIT) boost after breast conserving surgery: Updated results. [Skuteczność skumulowanej dawki (BOOST) w celowanej śródoperacyjnej radioterapii (TARGIT) po operacji oszczędzającej raka piersi: Wyniki zaktualizowane] J Clin Oncol 2008;26:565.
Toksyczność w radioterapii typu boost
W badaniu Kraus-Tiefenbacher et al. przeanalizowano toksyczność ostrą radioterapii typu “boost” z zastosowaniem systemu INTRABEAM® u 84 pacjentek z nowotworem piersi. Wszystkie pacjentki przyjmowały radioterapię śródoperacyjną w dawce 20 Gy po zabiegu oszczędzającym pierś. Po zagojeniu się rany u wszystkich pacjentek zastosowano radioterapię zewnętrzną w dawce 46Gy. Wyniki: Stwierdzono bardzo dobrą tolerancję radioterapii śródoperacyjnej z zastosowaniem systemu INTRABEAM®. Nie stwierdzono toksyczności ostrej 3 ani 4 stopnia (wg kryteriów CTC). Po radioterapii śródoperacyjnej stwierdzono rzadkie przypadki opóźnień w gojeniu się rany (2%), rumień stopnia 1/2 (3%), wyczuwalne miejscowe nagromadzenie płynu surowiczego (6%) i zapalenie sutka (2–4%). Stwardnienie loży guza stwierdzono u porównywalnej liczby pacjentek w obu grupach (IORT i EBRT). W 90-95% przypadków efekty kosmetyczne oceniono jako dobre lub bardzo dobre. W innym badaniu stwierdzono porównywalny wskaźnik występowania klinicznie istotnych przypadków miejscowego nagromadzenia płynu surowiczego po zastosowaniu systemu INTRABEAM® i radioterapii zewnętrznej guza piersi (EBRT). 27 Po dłuższym okresie obserwacji potwierdzono dobrą tolerancję radioterapii śródoperacyjnej, z zastrzeżeniem zachowania 5-6 tygodni przerwy przed EBRT.28 W badaniu obserwacyjnym u pacjentek leczonych radioterapią śródoperacyjną stwierdzono większe zmiany pooperacyjne w ciągu pierwszych dwóch lat po operacji w porównaniu z grupą pacjentek, u których zastosowano EBRT. Nie potwierdzono jednak, iż zmiany te miały jakikolwiek wpływ na interpretację wyników radiologicznych i sonograficznych.29
Toksyczność po radioterapii: Wskaźnik i odsetek toksyczności wśród pacjentek po IORT + EBRT lub jedynie po EBRT po 2 miesiącach (koniec EBRT) i 4-6 miesiącach po zabiegu
Pacjenci, n (%)
2 miesiące po operacji 4-6 miesięcy po operacji
IORT+EBRT EBRT IORT+EBRT EBRT
Wszystkie pacjentki, n 84 53 78 52
Rumień stopnia I 36 (43) 13 (25) 2 (3) 6 (12)
Rumień stopnia II 13 (16) 19 (36) 0 (0) 0 (0)
Przebarwienia 5 (6) 3 (6) 2 (3) 1 (2)
Stwardnienie loży guza 8 (10) 2 (4) 12 (14) 8 (15)
Stwardnienie piersi 1 (1) 0 (0) 2 (3) 9 (17)
Obrzęk piersi 2 (2) 6 (11) 1 (1) 7 (14)
Opóźniony proces gojenia 0 (0) 0 (0) 0 (0) 0 (0)
Zapalenie sutka 0 (0) 0 (0) 2 (3) 0 (0)
Miejscowe nagromadzenie płynu surowiczego i krwiak 2 (2) 0 (0) 1 (1) 0 (0)
Źródło: Kraus-Tiefenbacher U, Bauer L, Kehrer T et al. Intraoperative radiotherapy (IORT) as a boost in patients with early-stage breast cancer - acute toxicity. Onkologie 2006; 29(3): 77-82
Opcje terapeutyczne w przypadku wznowy miejscowej
U wielu pacjentek z wznową miejscową nowotworu piersi istnieją przeciwwskazania do powtórzenia napromieniowania z uwagi na przekroczenie tolerancji tkankowej. W takich przypadkach standardowo stosuje się radykalną mastektomię, nawet jeśli nie da się wykluczyć ryzyka wznowy miejscowej.30 U tej grupy pacjentek radioterapia śródoperacyjna systemem INTRABEAM® jest szansą na zachowanie piersi pomimo wznowy. Radioterapię śródoperacyjną systemem INTRABEAM® z powodzeniem stosowano u pacjentek z guzem piersi, u których wcześniej stosowano naświetlania. Pacjentkom podawano dawkę 14,7-20 Gy. Wyniki: w okresie 26 miesięcy obserwacji stwierdzono dobrą tolerancję terapii bez żadnych przypadków wznowy miejscowej.31 Nie zaobserwowano również żadnych przypadków toksyczności stopnia 3 ani 4 (wg CTC) ani opóźnień w gojeniu się rany. W niektórych przypadkach zastosowanie radioterapii zewnętrznej nie jest możliwe, niekiedy nie zgadza się na nią sama pacjentka. W badaniu Keshtgar et al.32 analizowano przypadki pacjentek leczonych radioterapią śródoperacyjną z uwagi na brak możliwości zastosowania radioterapii zewnętrznej. Stwierdzono dobrą tolerancję i bezpieczeństwo radioterapii śródoperacyjnej bez żadnych przypadków wznowy miejscowej.
System aplikacyjny INTRABEAM®. Przenośny i gotowy do zastosowania w każdej sali operacyjnej.
Napięcie wejściowe: 100/120/230 V AC ±10%
Prąd wejściowy: 8/7/4 A
Częstotliwość linii: 50-60 Hz
3.2 Nowotwory mózgu
Pomimo znacznych postępów w leczeniu chirurgicznym i radioterapii guza mózgu, wznowy miejscowe są nadal główną przyczyną niepowodzenia w leczeniu tego typu nowotworów. Wskaźnik wznowy miejscowej w niektórych złośliwych nowotworach mózgu, takich jak glejaki, sięga 80-100%. Napromieniowanie pozabiegowe jest często opóźnione z uwagi na problemy z gojeniem rany i długie okresy rekonwalescencji.33 Wyniki licznych badań potwierdzają, iż skuteczną opcją w terapii nowotworów mózgu jest radioterapia śródoperacyjna systemem INTRABEAM®. W jednym z badań analizowano grupę pacjentów z przerzutami do mózgu, u których stosowano naświetlania stereotaktyczne przy użyciu systemu INTRABEAM® bezpośrednio po biopsji. Uzyskane wyniki potwierdzają skuteczność IORT porównywalną z otwartą resekcją guza i późniejszym zewnętrznym naświetlaniem stereotaktycznym. W 81% przypadków udało się miejscowo opanować nowotwór. U 96,6% pacjentów nie wystąpiły żadne działania niepożądane.34 W innym badaniu radioterapię śródoperacyjną przy użyciu systemu INTRABEAM® zastosowano u 76 pacjentów z guzem pierwotnym mózgu i przerzutami do mózgu. Miejscową kontrolę guza uzyskano u 82% pacjentów z przerzutami. Wskaźnik przeżywalności pacjentów z glejakami był znacznie wyższy niż w grupie kontrolnej (89% do 77%).35 Podobne pozytywne wyniki uzyskano w kilku innych badaniach.36, 37 Protokół radioterapii śródoperacyjnej zastosowano również u dzieci z wyściółczakiem (w badaniu 1 fazy). Nie stwierdzono klinicznie istotnych przypadków toksyczności.
Źródło promieniowania INTRABEAM® w ramce stereotaksji*
*ramka stereotaksji jest produktem opracowanym przez firmę Integra Radionics z siedzibą w Burlington, MA, USA.
3.3 Nowotwory układu pokarmowego
Radioterapia śródoperacyjna systemem INTRABEAM® pozwala uzyskać lepszą kontrolę miejscową nowotworów jelita grubego i odbytnicy w przypadkach wznowy miejscowej i miejscowo zaawansowanych zmian nowotworowych. Radioterapię śródoperacyjną systemem INTRABEAM® zastosowano u 24 pacjentów z zaawansowanymi i nawracającymi nowotworami odbytu. Średnia dawka promieniowania wyniosła 14,4 Gy. W tej trudnej do leczenia grupie pacjentów stwierdzono dobrą tolerancję radioterapii śródoperacyjnej z zastosowaniem systemu INTRABEAM®, a miejscową kontrolę guza uzyskano u 87,5% pacjentów (obserwacja: 15 miesięcy). Wskaźnik przeżywalności po roku wyniósł 92% u pacjentów z miejscowymi nawrotami i 100% u pacjentów z miejscowo zaawansowanymi zmianami nowotworowymi.38 System INTRABEAM® testowano również u pacjentów, u których z powodzeniem zastosowano laparoskopową hemikolektomię.39 Ponadto bezpieczeństwo radioterapii śródoperacyjnej z zastosowaniem systemu INTRABEAM® potwierdzono u pacjentów z nowotworami żołądka (T3-4, N0, M0-1) po gastrektomii.40
Źródło promieniowania INTRABEAM®. Źródło promieniowania emituje miękkie promieniowanie rentgenowskie (maks. 50kV) z rozkładem izotopowym. Równomierne napromieniowanie docelowej tkanki.
3.4 Nowotwory skóry
Naświetlania są istotną opcją terapeutyczną w leczeniu nieczerniakowych nowotworów skóry, głównie u pacjentów o wysokim ryzyku operacyjnym. Stwierdzono, iż miejscową kontrolę guza udaje się uzyskać w 80-90% przypadków.41 W badaniu prospektywnym potwierdzono, że skuteczność radioterapii śródoperacyjnej z zastosowaniem systemu INTRABEAM® jest porównywalna z tradycyjną metodą naświetlań. W badaniu leczono 38 nieczerniakowych zmian nowotworowych (rak podstawnokomórkowy, rak płaskonabłonkowy, mięsak Kaposiego). Stosowano dawki promieniowania w przedziale 10-30 Gy. Po 12 miesiącach całkowitą remisję stwierdzono w 83,3% przypadków. Nie stwierdzono żadnych ostrych ani opóźnionych reakcji skórnych (> stopień I).42
System aplikacyjny INTRABEAM®. Zaciski elektromagnetyczne blokują źródło promieniowania w precyzyjnie wybranej pozycji. System można stosować w każdej sali operacyjnej.