Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Objawy raka płuc można wykryć za pomocą badania moczu

Udostępnij:

Naukowcy opracowali pierwszy na świecie test na badanie moczu, który może wykryć wczesne oznaki raka płuca. Test poszukuje tak zwanych białek komórkowych zombie, które mogą wskazywać, że pacjent ma nowotwór w najwcześniejszym stadium.

Wiele przypadków raka płuc rozpoznaje się na późnych etapach choroby, co zwykle oznacza, że rokowania dla pacjenta mogą być bardzo trudne. Naukowcy przekonują, że wykrycie tego nowotworu we wczesnym stadium daje dużo większą szansę na pokonanie choroby.

Pionierski test

Naukowcy z University of Cambridge i Early Cancer Institute przyjrzeli się białkom wydzielanym przez komórki starcze. Komórki te są często określane jako komórki zombie, ponieważ żyją w organizmie, ale nie są w stanie rosnąć i się dzielić.

Komórki powodują uszkodzenia tkanek poprzez przeprogramowanie ich bezpośredniego otoczenia, aby sprzyjać pojawianiu się komórek rakowych. Teraz naukowcy opracowali czujnik do wstrzykiwań, który oddziałuje z białkami komórek zombie i uwalnia łatwo wykrywalny związek do moczu, który sygnalizuje ich obecność.

Jak tłumaczy prof. Ljiljana Fruk, zanim pojawi się rak, zachodzą zmiany w dotkniętych tkankach. Jedną ze zmian jest nagromadzenie uszkodzonych komórek, które nie są na tyle uszkodzone, aby można je było usunąć, ale na tyle, aby uwolnić sygnały, które przeprogramowują tkankę i sprawiają, że jest ona idealna do rozwoju raka. – Zidentyfikowaliśmy specyficzne białko uwalniane przez te komórki w tkance płucnej i zaprojektowaliśmy sondę, która w jego obecności jest cięta na dwie części. Sonda składa się z dwóch części, z których mniejsza jest uwalniana do moczu przez nerki – mówi profesor.

Wczesne wykrycie zmian patologicznych 

– Po dostaniu się do moczu ta część sondy jest zbyt mała, aby można ją było wykryć, ale można ją uwidocznić, dodając do niej odrobinę roztworu srebra – tego samego związku srebra, który był używany w fotografii we wczesnym okresie robienia zdjęć analogowych – wyjaśnia prof. Fruk. – Monitorując kolor moczu po wstrzyknięciu sondy, możemy stwierdzić, czy komórki są obecne w płucach, co wskazywałoby na wczesne oznaki zmian patologicznych, które mogą prowadzić do raka – dodaje.

Test sprawdził się w badaniu na myszach. Nukowcy mają nadzieję, że wkrótce rozpoczną się badania u ludzi.

Badaczka podkreśla, że celem jest opracowanie testu moczu, który mógłby pomóc lekarzom zidentyfikować oznaki wczesnych stadiów raka – na miesiące, a nawet lata przed pojawieniem się zauważalnych objawów.

Naukowcy stojący za badaniem, finansowanym przez Cancer Research UK, stwierdzili, że chcieliby znaleźć test, który byłby tańszą alternatywą dla drogich skanów.

Onkologia subskrybuj newsletter

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.