ONKOLOGIA
Układ moczowo-płciowego
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Ocena efektywności śródotrzewnowej chemioterapii w terapii raka jajnika

Udostępnij:
Przeprowadzone uprzednio badania randomizowane wykazały, iż stosowanie chemioterapii śródotrzewnowej w połączeniu z dożylną w leczeniu raka jajnika wiąże się z istotnie dłuższym przeżyciem, w porównaniu z zastosowaniem wyłącznie chemioterapii dożylnej. Niestety, terapia łączona miała się przy tym wiązać ze znamiennie częstszym występowaniem działań niepożądanych.
Alexi Wright i wsp. zaprojektowali badanie mające na celu ocenę efektywności łącznego stosowania chemioterapii śródotrzewnoej oraz dożylnej w codziennej praktyce klinicznej. Wyniki badania opublikowano na łamach Journal of Clinical Oncology.

Badaniem objęto 823 kobiety z rakiem jajnika w III stadium zaawansowania po optymalnej cytoredukcji. W analizowanym przedziale czasowym (2003 – 2012) częstość stosowania terapii łączonej w leczeniu raka jajnika istotnie wzrastała (2003 r. – 0%, 2006 r. – 33%, 2008 r. – 50%). Pomiędzy 2006 r. a 2012 r. chemioterapię dożylną w połączeniu z chemioterapią śródotrzewnową zastosowano, w zależności od ośrodka , u 4% - 67% pacjentek (P < 0.001). Przeprowadzona analiza statystyczna wykazała, iż łączne zastosowanie obu powyższych metod leczenia wiązało się z istotnie wyższym odsetkiem przeżycia, w porównaniu ze stosowaniem wyłączenie chemioterapii dożylnej ( przeżycie 3-letnie: 81% v 71%; HR, 0.68; 95% CI, 0.47 - 0.99).

Stosowanie chemioterapii dożylnej w połączeniu z chemioterapią śródotrzewnową wiązało się jednakże z wyższym ryzykiem konieczności modyfikacji leczenia lub też przerwania terapii z powodu nasilonych działań niepożądanych (20.4% v 10.0%; aOR, 2.83; 95% CI, 1.47 - 5.47).

Reasumując, mimo obserwowanego w ostatnich latach istotnego wzrostu częstości stosowania chemioterapii dożylnej w połączeniu z chemioterapią śródotrzewnową, nadal odsetek ten jest zbyt niski w stosunku do ogółu pacjentek kwalifikujących się do takiego leczenia.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.