Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Okołooperacyjna chemioterapia w raku trzustki – wyniki nowych badań

Udostępnij:
Na łamach „JAMA Oncology" ukazało się badanie kliniczne fazy II w której porównano zastosowanie dwóch różnych protokołów chemioterapii okołooperacyjnej u pacjentów z operacyjnym rakiem trzustki. Analizowano leczenie oparte na mFOLFIRINOX oraz gemcytabinie i nad-paklitakselenie.
Pacjenci byli randomizowani do chemioterapii opartej na fluorouracylu, irinotekanie oraz oksaliplatynie (mFOLFIRINOX) lub do połączenia gemcytabiny z nab-paklitakselem. Chemioterapia była podawana 12 tygodni przed i po operacji. Pierwszorzędowym punktem końcowym było całkowite dwuletnie przeżycie.

Do badania zrekrutowano 102 pacjentów spełniających kryteria i zrandomizowano ich: 55 osób do mFOLFIRINOX i 47 osób do gemcytabiny i nad-paklitakselu. Spośród tych 102 osób chemioterapię przedoperacyjna ukończyło odpowiednio 84 proc. i 85 proc.; przebyło operację 73 proc. i 70 proc., a zakończyło leczenie odpowiednio 49 proc. i 40 proc. 2 lata przeżyło 47 proc. pacjentów z ramienia mFOLFIRINOX oraz 48 proc. pacjentów z ramienia gemcytabina i nab-paklitaksel.

W porównaniu z historycznym progiem 40 proc. zastosowanie chemioterapii w okresie okołooperacyjnym przynosiło numerycznie korzyść, jednak statystycznie ze względu na ograniczoną liczebność grupy, różnica nie była istotna. Z tego względu autorzy uznali że w badaniu nie wykazano korzyści z zastosowania chemioterapii okołooperacyjnej w leczeniu raka trzustki.

opracował: lek. med. Mikołaj Kamiński

Zachęcamy do subskrypcji newslettera serwisu Onkologia„Newslettery tematyczne Termedii”.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.