Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wielkopolskie Centrum Onkologii

Pierwszy w Europie zabieg brachyterapii z użyciem AR przeprowadzony w Poznaniu

Udostępnij:

Lekarze Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu dzięki zastosowaniu okularów rozszerzonej rzeczywistości wykonali nowatorski zabieg brachyterapii, ratując oko pacjenta z zaawansowanym rakiem skóry twarzy.

  • Poznańscy medycy jako pierwsi w Europie wykorzystali technologię AR, precyzyjnie planując i przeprowadzając terapię, której celem było całkowite wyleczenie nowotworu przy zachowaniu funkcji i estetyki oka oraz twarzy
  • Dzięki zastosowaniu technologii rozszerzonej rzeczywistości zwiększa się precyzję i bezpieczeństwo terapii oraz otwiera nowe możliwości w leczeniu nowotworów
  • Brachyterapia jest metodą leczenia nowotworów, w której wykorzystuje się energię fotonów lub cząstek, pochodzącą z rozpadu promieniotwórczego izotopów promieniotwórczych umieszczanych w guzie lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie (więcej informacji dotyczących tej metody w wydawanym przez Termedię międzynarodowym czasopiśmie „Journal of Contemporary Brachytherapy”)

Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu wykonało pierwszy w Europie zabieg brachyterapii wspomagany technologią rozszerzonej rzeczywistości (AR). To przełomowe osiągnięcie, zrealizowane przez dr. Artura Chyrka, kierownika Pracowni Implantów Stałych w WCO, nie tylko zwiększa precyzję i bezpieczeństwo terapii, ale też otwiera nowe możliwości w leczeniu nowotworów.  

Zabieg dotyczył dorosłego pacjenta z miejscowo zaawansowanym rakiem skóry twarzy w okolicy oczodołu, który równocześnie przechodzi terapię immunologiczną.  

Pierwszy przypadek w Polsce wykorzystania AR w leczeniu radykalnym

– Innowacyjne zastosowanie AR pozwoliło na wyjątkowo precyzyjną implantację aplikatorów do radioterapii, mającą na celu całkowite wyleczenie nowotworu przy zachowaniu funkcji oka i estetyki twarzy – wyjaśnia dr Artur Chyrek, główny operator zabiegu.  

Zastosowanie specjalnych okularów w technologii rozszerzonej rzeczywistości umożliwiło lekarzom i fizykom medycznym precyzyjne planowanie i wykonanie zabiegu, co zwiększa skuteczność terapii oraz komfort pacjenta. To drugi tego typu zabieg na świecie i pierwszy przypadek w Polsce wykorzystania AR w leczeniu radykalnym u dorosłego pacjenta.  

Niespotykana skuteczność i bezpieczeństwo terapii

Nowatorski zabieg jest efektem współpracy ekspertów z różnych dziedzin, a jego sukces otwiera nowe perspektywy w leczeniu onkologicznym.  

– Dzięki wykorzystaniu technologii rozszerzonej rzeczywistości możemy osiągać niespotykaną dotąd precyzję, co bezpośrednio przekłada się na skuteczność i bezpieczeństwo terapii – podkreśla dr Grzegorz Bielęda, fizyk medyczny z Zakładu Fizyki Medycznej i Pracowni Planowania Brachyterapii w WCO, asystujący przy zabiegu.  

Wielkopolskie Centrum Onkologii po raz kolejny potwierdziło swoją pozycję lidera w dziedzinie nowoczesnej onkologii, łącząc medycynę z zaawansowanymi technologiami.

Przeczytaj także: „Rekordowa liczba pacjentów leczonych radioterapią”.

Onkologia subskrybuj newsletter

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.