ONKOLOGIA
Przewód pokarmowy
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Porównanie skuteczności leczenia chirurgicznego z chemioradioterapią w raku przełyku w I i II stopniu zaawansowania

Udostępnij:
Chemioradioterapia jest szeroko stosowana w zaawansowanym raku przełyku. Jednakże nie określono jakie jest jej znaczenie w leczeniu raka przełyku we wczesnym stadium. W prezentowanym badaniu porównano skuteczność samodzielnego leczenia chirurgicznego z chemioradioterapią, po której wykonywano chirurgiczną resekcje raka przełyku w I i II stopniu zaawansowania.
Do badania włączono 195 chorych na raka przełyku w I lub II stopniu zaawansowania (T1 lub T2, N0 lub N1, T3N0). Chorzy zostali zrandomizowani do grupy poddanej leczeniu chirurgicznemu (n=97) oraz chemioradioterapii (n=98) po której zastosowano leczenie chirurgiczne. Chemioradioterapia obejmowała zastosowanie dawki 45 Gy w 25 frakcjach oraz 2 cykle chemioterapii zawierającej fluorouracyl w dawce 800 mg/m2 oraz cisplatynę w dawce 75mg/m2.
W grupie otrzymującej chemioradioterapię, 90 chorych otrzymało całkowitą zaplanowaną dawkę radioterapii, 91 ukończyło pierwszy cykl chemioterapii, a 84 ukończyło drugi cykl. 84 chorych w tej grupie zostało poddanych leczeniu chirurgicznemu. W grupie, w której przeprowadzano jedynie zabieg chirurgiczny zoperowano 91 chorych. Całkowitą odpowiedź patologiczną stwierdzono u 27 chorych poddanych chemioradioterapii. Odpowiedź oceniono wg klasyfikacji Mandarda skalą TRG (tumor regression grade). Całkowitą odpowiedź uzyskano u 33 chorych (TRG1), resztkowe komórki nowotworowe(TRG2) u 23 chorych, a brak regresji guza (TRG5) u 2 chorych. Śmiertelność pooperacyjna w trakcie pobytu w szpitalu była znacząco wyższa w grupie otrzymującej chemioradioterapię – 11,1% w porównaniu do grupy leczonej jedynie chirurgicznie -3,4% (p=0,049). Mediana przeżycia wolnego od choroby (DFS – disease free survival) wyniosła 27,8 miesiąca w grupie poddanej chemioradioterapii i 26,7 miesiąca w grupie leczonej tylko chirurgicznie. 5-letni DFS wyniósł odpowiednio 35,6% i 27,7%. Różnice w uzyskanych wynikach nie były istotne statystycznie. Podobnie nie stwierdzono różnicy w przeżyciu całkowitym (OS – overall survival) pomiędzy badanymi grupami. Mediana OS wyniosła odpowiednio 31,8 miesiąca i 41,2 miesiąca, a 5-letni OS 41,1% i 33,8%.
W prezentowanym badaniu nie stwierdzono różnicy w skuteczności leczenia, a neoadjuwantowa chemioradioterapia zwiększa śmiertelność pooperacyjną.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.