Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Post pobudza komórki antyrakowe

Udostępnij:

Odpowiednio zaplanowane posty mogą okazać się pomocne w walce z rakiem – wskazuje badanie przeprowadzone w Memorial Sloan Kettering Cancer Center (MSK). Naukowcy zastanawiają się, na ile ten mechanizm może pomóc w terapiach. Samodzielnego poszczenia jednak chorym nie zalecają.  

Okresy postu sprawiają, że komórki zwane naturalnymi zabójcami silniej zwalczają raka, co stwierdzono w trakcie badań na myszach.

Post wspiera komórki zwane naturalnymi zabójcami

W ramach tego badania naukowcy wykazali, że post wspiera komórki zwane naturalnymi zabójcami. Nazwa bierze się stąd, że ich rolą jest niszczenie innych, szkodzących organizmowi komórek, np. zakażonych wirusami czy właśnie nowotworowych. Jeden ze stojących za tym mechanizmów polega na tym, że pod wpływem postu komórki lepiej radzą sobie z wrogim środowiskiem panującym w guzie.

– Guzy są bardzo wygłodniałe. Zużywają dużo podstawowych składników odżywczych i tworzą wtedy wrogie środowisko zwykle bogate w tłuszcze, które szkodzą większości komórek odpornościowych. Pokazaliśmy, że post przeprogramowuje „naturalnych zabójców”  tak, że lepiej radzą sobie w tym środowisku – mówi dr Joseph Sun, jeden z głównych autorów pracy opublikowanej w magazynie „Immunity”.

W badaniu myszy z nowotworami zostawały dwa razy w tygodniu, na 24 godziny, pozbawiane dostępu do karmy. Pomiędzy postami mogły natomiast jeść, ile chciały.

Podobnie, jak w takiej sytuacji u ludzi, u myszy spadał poziom glukozy we krwi, a wzrastał poziom wolnych kwasów tłuszczowych. Posty okazały się mieć też silne działanie na komórki NK. Nauczyły się one korzystać z tych kwasów jako ze źródła energii. Szkodzące im wcześniej bogate w tłuszcze środowisko w okolicy nowotworowych komórek stało się przez to dla nich bardziej przyjazne.

Ponadto zmieniła się dystrybucja tych komórek w ciele. Wiele z nich przemieściło się do szpiku kostnego, gdzie zostały poddane oddziaływaniu substancji pobudzającej ich antynowotworowe działanie (interleukiny 12).

Nie wiadomo jeszcze, czy to oznacza istnienie dwóch populacji komórek NK, które w różny sposób reagują na post. Na to pytanie naukowcy chcą odpowiedzieć w czasie dalszych eksperymentów.

Obiecujące odkrycie 

Znane już badania z udziałem ludzi wskazują, że post powoduje spadek liczby komórek NK we krwi, co może wskazywać, że wędrują właśnie do szpiku. Co więcej, trwa już badanie kliniczne sprawdzające działanie postu w połączeniu ze standardowymi terapiami przeciwnowotworowymi. Odkrycie może natomiast otworzyć drogę do opracowania nowych leków pobudzających komórki NK, nawet bez przechodzenia postu przez pacjentów.

Naukowcy nie zalecają jednak chorym samodzielnego poszczenia. – Istnieje wiele różnych rodzajów postów. Niektóre mogą pomagać, ale inne mogą być szkodliwe. Pacjenci powinni zapytać swojego lekarza, co w ich przypadku jest bezpieczne i może pomóc – podkreśla jeden z naukowców, dr Neil Iyengar.

Onkologia subskrybuj newsletter

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.