Specjalizacje, Kategorie, Działy

Rak pęcherza: krwiomoczu nie wolno lekceważyć, musi być sygnałem alarmowym

Udostępnij:
- Rak pęcherza moczowego należy do jednego z najczęściej rozpoznawanych nowotworów u mężczyzn w podeszłym wieku. Niestety w Polsce zbyt późno - mówi prof. Piotr Chłosta z Kliniki Urologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Mężczyźni czterokrotnie częściej zapadają na te chorobę niż kobiety, ale ten nowotwór jest tak samo groźny u mężczyzn, jak i u kobiet.

Główną przyczyną opóźnienia procesu diagnostycznego w dziedzinie uroonkologii dotyczącego raka pęcherza moczowego, jest bardzo częste lekceważenie nie tylko przez pacjentów, ale także przez lekarzy POZ zasadniczego objawu, którym jest krwiomocz.

Na wyniki leczenia wpływa w istotny sposób zarówno tempo rozpoznania, jak i stopień zaawansowania chorobowego, z jakim zgłosił się do urologa pacjent. W Europie Zachodniej odsetek chorych, u których rozpoznaje się tego raka w stopniu zaawansowanym wynosi 11 proc., tymczasem w Polsce odsetek ten wynosi 40 proc., co zasadniczo obniża skuteczność leczenia. Pierwszy krwiomocz powinien być sygnałem zmuszającym pacjenta do odwiedzenia urologa.

Obejrzyj rozmowę:
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.