ONKOLOGIA
Czerniak
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Rola micro-RNA w przewidywaniu i rozpoznawaniu wznowy u chorych na czerniaka złośliwego.

Udostępnij:
Badanie wykazało, że badanie poziomu wytypowanych miRNA w surowicy może wspomóc rokowanie oparte na stopniu zaawansowania klinicznego. Ponadto cząsteczka miR-15b ma potencjał by stać się wczesnym markerem wznowy czerniaka.
Czerniak złośliwy jest nowotworem, w którym zidentyfikowanie populacji o dużym ryzyku wznowy gra szczególnie ważną rolę. Do tej pory ryzyko nawrotu oceniano na podstawie stopnia zaawansowania klinicznego choroby, a obserwacja obejmowała między innymi regularne wykonywanie badań obrazowych. By uprościć ten proces potrzebny jest łatwo oznaczalny marker, który pozwoli określić dalsze rokowanie i szybko zidentyfikować wznowę choroby nowotworowej. W tym celu przeprowadzono badanie, które spośród 355 cząsteczek mikro-RNA (miRNA) pozwoliło wytypować 12 miRNA, które mogą spełniać te wymogi. Prezentowane badanie polegało na porównaniu tych 12 cząsteczek.
Do badania włączono 283 chorych na czerniaka złośliwego w I-III stopniu zaawansowania klinicznego. Wszyscy chorzy mieli pobraną próbkę surowicy w chwili postawienia rozpoznania i kolejne w trakcie wizyt w trakcie okresu obserwacji. Z całej badanej populacji została wydzielona grupa 82 chorych stanowiących grupę niezależnej walidacji. Średni czas obserwacji wyniósł 68,8 miesiąca.
Udało się ustalić panel 4 cząsteczek miRNA (miR-150, miR-15b, miR-425, miR-30d), które pozwalają efektywnie odróżnić grupę chorych ze wznową od tej bez wznowy, szczególnie gdy powiązano te dane z informacją o stopniu zaawansowania klinicznego. Zidentyfikowane na tej podstawie grupy wysokiego i niskiego ryzyka wznowy potwierdziły trafność postawionej diagnozy w odniesieniu do przeżycia wolego od wznowy (RFS – recurrense-free survival) – p<0,001 oraz przeżycia całkowitego (OS – overall survival) – p<0,001.
By określić możliwość rozpoznania wznowy przy użyciu miRNA zbadano poziomy tych cząsteczek w surowicy u 82 chorych przed wznowa i po wznowie choroby. Stwierdzono, że poziomy miR-15b w surowicy w sposób istotny statystycznie rosły w czasie u chorych ze wznową (p<0,001). U chorych bez wznowy poziomy miR-15b nie zmieniały się w trakcie obserwacji. Wzrost poziomu tego miRNA w surowicy rozpoczynał się około 6 miesięcy przed rozpoznaniem wznowy.
Po określeniu potencjalnych mRNA stanowiących cele dla badanych cząsteczek miRNA stwierdzono, że wpływają one na geny zaangażowane w procesy progresji różnych nowotworów i ścieżki sygnałowe układu immunologicznego. Nie stwierdzono jednoznacznie źródła badanych miRNA – pewne wyniki sugerują, że mogą one powstawać poza tkanką nowotworową.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.