Specjalizacje, Kategorie, Działy

Stosunek neutrofili do limfocytów ma związek z rokowaniem u pacjentów z rakiem płuc leczonych immunoterapią

Udostępnij:
Nowotwór płuc jest najczęściej diagnozowany w zaawansowanym stadium i u wielu pacjentów chemioterapia przynosi niewielkie korzyści. Na łamach BMJ Open ukazał się przegląd systematyczny z meta-analizą, w którym przestudiowano związek pomiędzy stosunkiem neutrofili do limfocytów (NLR, ang. neutrophil to lymphocyte ratio), a całkowitym czasem przeżycia i czasem przeżycia wolnym od progresji u pacjentów z rakiem płuca poddanych immunoterapii.
Meta-analiza objęła 23 badania z udziałem łącznie 2 068 pacjentów. 64% badanych stanowili mężczyźni oraz 31,4% uczestników miało zdiagnozowanego raka płaskonabłonkowego płuc. Ogółem, wyższa wartość NLR była związana ze zwiększoną śmiertelnością (HR=1,62; 95% Cl: 1,41-1,87; p<0,001) oraz krótszym czasem wolnym od progresji (HR=1,47; 95% Cl: 1,25-1,72; p<0,001). Wartość NLR po leczeniu nie wpływała istotnie na całkowite przeżycie.

Omawiana meta-analiza wykazała, że podwyższona liczba neutrofili w stosunku do limfocytów, szczególnie przed zastosowaniem leczenia, przekładała się na krótszy całkowity czas przeżycia i krótszy czas przeżycia wolny od progresji u pacjentów z nowotworem płuc poddawanych immunoterapii. Wyniki wskazują na potencjalną wartość predykcyjną NLR w określaniu rokowania u pacjentów z rakiem płuc.
CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), HR – Hazard Ratio (pl. hazard względny)
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.