Specjalizacje, Kategorie, Działy

WCO: Zakład Brachyterapii w sieci ośrodków referencyjnych tworzonych przez BrachyAcademy

Udostępnij:
Zakład Brachyterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii został przyłączony do światowej sieci ośrodków referencyjnych tworzonych przez BrachyAcademy, szkolących lekarzy i fizyków z całego świata. W ciągu roku ośrodek będzie gościć kilkakrotnie brachyterapeutów pragnących szkolić się z zakresu brachyterapii raka płuca, przełyku i dróg żółciowych.
Poznań jest jedynym ośrodkiem w Polsce zakwalifikowanym do BrachyAcademy
W Wielkopolskim Centrum Onkologii (WCO) wykorzystuje się metodę brachyterapii w leczeniu nowotworów złośliwych od momentu powstania szpitala we wczesnych latach pięćdziesiątych XX wieku. Początkowo podstawową metodą brachyterapii było leczenie przy pomocy radu, które stosowano aż do lat 90-tych ubiegłego wieku. Przez wiele lat brachyterapia była stosowana jedynie w leczeniu nowotworów ginekologicznych.

W latach 70-tych zakupiono pierwszy selektron LDR zawierający izotop Cezu-137 umożliwiający automatyczne i bezpieczne stosowanie źródeł promieniotwórczych. W latach 90-tych po zakupie aparatów nowej generacji - microselektronów HDR i PDR nastąpił istotny wzrost liczby leczonych chorych, poszerzono zakres leczonych nowotworów do poziomu odpowiadającego renomowanym ośrodkom Unii Europejskiej.

8.05.1999 r. po raz pierwszy zastosowano brachyterapię w leczeniu nowotworów nieginekologicznych – w zaawansowanym raku płuca. Utworzono Pracownię Brachyterapii w ramach I Oddziału Radioterapii Ogólnej, która funkcjonowała do 01.06.2005 r.. Przez sześć lat brachyterapią nieginekologiczną zajmowało się dwóch lekarzy: dr Janusz Skowronek i dr Krystyna Adamska, przy współpracy pielęgniarek Lidii Rogozik, Barbary Majewskiej, Małgorzaty Chmiel i Emilii Szczepki. Z grona fizyków medycznych brachyterapią zajmował się od początku dr Grzegorz Zwierzchowski. Zespół ten wprowadził do praktyki klinicznej szereg nowatorskich metod brachyterapii, rozwinął brachyterapię pulsacyjną PDR, jako jeden z pierwszych ośrodków w kraju, brachyterapię restenoz tętnic obwodowych i wieńcowych, brachyterapię dróg żółciowych nową techniką. Brachyterapię PDR zastosowano po raz pierwszy w leczeniu wznów glejaków złośliwych mózgu. Znaczna część chorych na zaawansowanego raka płuca i przełyku zyskała możliwość paliatywnego leczenia metodą brachyterapii HDR.

01.06.2005 utworzono samodzielny Zakład Brachyterapii w nowo wybudowanej części szpitala. Jest to jeden z pięciu istniejących nowoczesnych Zakładów Brachyterapii w Polsce. W 2006 r. leczono wszystkimi technikami brachyterapii 1131, w 2007 - 1299, w 2008 - 1401 chorych, co stanowiło około 1/5 wszystkich chorych poddanych radioterapii w WCO.

Pod względem liczby chorych Zakład Brachyterapii WCO jest największą tego typu jednostką w Europie. Ponad 50 proc. chorych jest leczonych z założeniem radykalnym. W Zakładzie oferowana jest pomoc chorym wszystkimi metodami leczenia dostępnymi w najlepszych renomowanych ośrodkach światowych.

W grudniu 2008 r. rozpoczęto leczenie raka gruczołu krokowego za pomocą implantów stałych, w listopadzie 2009 zastosowano po raz pierwszy aplikator Contura w samodzielnej brachyterapii raka piersi, w lutym 2012 r. - aplikator SAVI.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.