ONKOLOGIA
Ginekologia onkologiczna
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Wczesny początek łysienia związany z lepszą odpowiedzią na chemioterapię

Udostępnij:
Wyłysienie jest częstym działaniem niepożądanym chemioterapii opartej na pochodnych platyny i taksanach. Wykazano, że wystąpienie pierwszych objawów łysienia w ciągu trzech pierwszych cykli chemioterapii u chorych na raka jajnika może być czynnikiem wskazującym na poprawę przeżycia całkowitego u chorych, które otrzymały sześć pełnych cykli leczenia.
Przedstawione wyniki pochodzą z opublikowanej w European Journal of Cancer meta-analizy obejmującej cztery badania prospektywne 3. fazy, do których włączono ponad 5 tysięcy chorych na raka jajnika leczonych platyną i taksanami. W całej badanej grupie u 92% chorych odnotowano wyłysienie, głównie stopnia 2 (94,7%), natomiast tylko u 2,4% i 2,9% chorych wyłysienie odpowiednio stopnia 0 i 1. Na podstawie analizy jednoczynnikowej badacze zaobserwowali, że czas wolny od progresji choroby (ang. progression-free survival, PFS) oraz czas przeżycia całkowitego (ang. overall survival, OS) u chorych z wyłysieniem stopnia 0. i 1. było statystycznie istotnie gorsze w porównaniu z chorymi z wyłysieniem 2. stopnia. Zwrócono uwagę, że mimo statystycznie istotnych zależności między wyłysieniem a wynikami leczenia dokładny mechanizm tego zjawiska nie jest do końca znany. Podkreślono również pewne ograniczenia tego badania. Po pierwsze tylko u 5% wszystkich chorych i 2,8% chorych, które ukończyły 6 cykli leczenia nie odnotowano wyłysienia 2. stopnia. Po drugie w badaniach, które włączono do meta-analizy, liczba odnotowanych przypadków wyłysienia mogła być zaniżona lub zawyżona. W celu wyeliminowania błędów związanych z mniejszą dawką chemioterapii analizy ograniczono do chorych, które zakończyły co najmniej 6 cykli leczenia (89%). Wyniki tej analizy nie potwierdziły związku wyłysienia z przeżyciem, badacze natomiast wykazali, że czas wystąpienia wyłysienia był związany z czasem przeżycia u chorych. Chore, u których doszło do wyłysienia 2. stopnia w ciągu pierwszych trzech cykli leczenia miały statystycznie istotnie dłuższe przeżycie całkowite niż chore, u których objawy te wystąpiły później (HR 1,25, 95% CI 1,04-1,50). Nie wykazano jednak podobnego związku z przeżyciem wolnym od progresji choroby. Badacze podkreślili, że ostateczne potwierdzenie tej obserwacji i odpowiedź na pytanie czy wyłysienie o wczesnym początku może być pewnym czynnikiem predykcyjnym większej wrażliwości na chemioterapię wymaga przeprowadzenia dalszych badań.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.