Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

CMKP przeszkoli pielęgniarki - projekt zmian w ogniu krytyki

Udostępnij:
Resort Zdrowia planuje likwidację Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych i przeniesienie realizowanych przez tę jednostkę zadań do Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP).
Powstał projekt ustawy, do którego odniosła się Naczelna Rada Lekarska i Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, przedstawiając swoje uwagi.

Środowisko medyczne jest zgodne, że projektowanym przepisom brakuje precyzji. W ocenie samorządu lekarskiego należy rozszerzyć regulacje o przepisy, które określałyby sposób realizowania zadań nałożonych na CMKP w zakresie organizowania i realizowania elementów kształcenia podyplomowego oraz koordynowania i kontrolowania zadań w tym zakresie realizowanych przez inne podmioty w porozumieniu z właściwymi samorządami zawodowymi zawodów medycznych.

Jak wskazuje NRL, jednym z ustawowych zadań samorządu zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów jest opiniowanie i wnioskowanie w sprawach kształcenia przed- i podyplomowego lekarzy i oraz przedstawicieli innych zawodów medycznych. Dlatego wszelkie działania w zakresie kształcenia podyplomowego w zawodach medycznych powinny być podejmowane zarówno w porozumieniu z samorządem lekarskim, jak i właściwymi samorządami innych zawodów medycznych.

Wykonywanie zadań nałożonych na CMKP w porozumieniu z właściwymi samorządami zawodowymi pozytywnie wpłynie na jakość kształcenia podyplomowego w poszczególnych zawodach medycznych, organizowanego zarówno przez CMKP, jak i przez inne uprawnione podmioty, oraz na dostosowanie go do aktualnych potrzeb w systemie ochrony zdrowia.

Stanowisko do projektowanych zmian w ustawie o CMKP wyraziła też Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. W jej ocenie należy wykreślić zapis wskazujący, że to CMKP samodzielnie organizuje i realizuje szkolenie podyplomowe pielęgniarek i położnych.

Rada wyjaśnia, że organizacja i realizacja kształcenia podyplomowego należy do organizatorów kształcenia, z uwzględnieniem uprawnień kontrolnych, nadzorczych i akredytacyjnych CMKP oraz Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Dodaje też, że należy tym samym doprecyzować sformułowanie „CMKP zapewnia kształcenie podyplomowe pielęgniarek i położnych”.

Zastrzeżenia Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych budzi ponadto propozycja CMKP jako organizatora kształcenia dla pielęgniarek i położnych w zakresie kursów kwalifikacyjnych, specjalistycznych i dokształcających.

„Rola CMKP powinna zostać ograniczona do kontroli i nadzoru nad szkoleniami specjalizacyjnymi dla pielęgniarek i położnych, w tym prowadzenia postępowania akredytacyjnego. Przewidziane w projekcie uprawnienia kontrolne i nadzorcze CMKP wobec organizatorów kształcenia przemawiają za koniecznością wyłączenia CMKP z kręgu organizatorów kształcenia” - zauważa NRPiP.

W ocenie Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych należy też zmienić w art. 8 pkt 5 lit. a ppkt 4 i nadać mu nowe brzmienie o treści: „podmioty lecznicze wykonujące działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2022 r., poz. 633).”

Jest to istotne dlatego, że kształcenie podyplomowe pielęgniarek i położnych powinno być zastrzeżone wyłącznie dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia szpitalne: tylko ten rodzaj działalności pozwala na pełne i rzetelne zabezpieczenie kształcenia podyplomowego zgodnie z jego celem i istotą wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej.

Opracowanie INK
 
Partner serwisu
123RF
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.