LEKARZ POZ
Choroby układu krążenia
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Dzieci rodziców palących papierosy są bardziej narażone na rozwój miażdżycy w dorosłości.

Udostępnij:
Fińscy naukowcy donoszą, że odpowiednia „higiena” palenia papierosów może zmniejszyć szkody na zdrowiu ponoszone przez dzieci.
Związek między narażeniem na bierne palenie papierosów w dzieciństwie a rozwojem miażdżycy w dorosłym życiu nie został jeszcze w pełni zbadany. W świetle obecnych badań wydaje się jednak, że dzieci palących rodziców są bardziej narażone na rozwój blaszek miażdżycowych w tętnicach szyjnych w dorosłości. Z drugiej strony, przestrzeganie podstawowej "higieny" palenia papierosów może zmniejszyć zagrożenie dzieci.


Pracę poruszającą ten problem opublikowano na łamach Circulation. W badaniu tym analizowano dane dotyczące 2448 uczestników "Cardiovascular Risk in Young Finns Study". Informacje dotyczące nikotynizmu rodziców zbierano między 1980 a 1983 rokiem, natomiast badania ultrasonograficzne tętnic szyjnych wykonywano między 2001 a 2007 rokiem. Dodatkowo u dzieci mierzono w 1980 mierzono poziom kotyniny (metabolit nikotyny) w surowicy. Podczas analizy danych okazało się, że najwięcej dzieci, u których nie wykrywano obecności tego związku pochodziło z rodzin niepalących papierosów (84%). Wśród dzieci, których jeden rodzic miał palić papierosy było to już 62%. Natomiast odsetek dzieci z niewykrywalnym poziomem kotyniny, których oboje rodzice palili był najniższy i wynosił 43%. Dodatkowo, bez względu na wystandaryzowanie i korektę o inne czynniki, u dzieci, których co najmniej jeden rodzic palił papierosy, ryzyko względne rozwoju miażdżycy tętnic szyjnych było podwyższone (RR 1.7; 95% CI 1.0-2.8; P=0,04). Autorzy pracy zaobserwowali również, że dzieci, u których nie wykrywano kotyniny, a które miały palących rodziców były również bardziej narażone na rozwój miażdżycy tętnic szyjnych niż dzieci z rodzin niepalących, u których również poziom kotyniny był nieoznaczalny (RR 1.6; P=0,34). Warto podkreślić, że ryzyko względne rozwoju miażdżycy tętnic szyjnych w dorosłości wśród dzieci palących rodziców, u których kotynina była wykrywana, było znacząco podwyższone (RR 4.0, 95% CI 1.7-9.8; P=0,002).

Wydaje się więc, że nawet w przypadku nałogu rodziców, szkody jakie ponoszą w związku z nim ich dzieci, można minimalizować, wprowadzając odpowiednią "higienę" palenia papierosów - tak, aby dzieci były jak najmniej narażone na dym tytoniowy.
 
Partner serwisu
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.