Specjalizacje, Kategorie, Działy
Archiwum

European Adrenal Meeting – The Joint 21st ENS@T and 1st Harmonisation Meeting już pod koniec września

Udostępnij:
– Głównym celem konferencji jest szerzenie wiedzy na temat chorób nadnerczy i upowszechnianie wyników najnowszych badań naukowych z tego zakresu. W wydarzeniu będzie uczestniczyć ponad 200 naukowców z większości krajów Europy oraz z Polski – mówi prof. dr hab. n. med. Aleksander Prejbisz z Kliniki Nadciśnienia Tętniczego Narodowego Instytutu Kardiologii, prezes Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego
Spotkanie ENS@T odbywa się w Polsce po raz pierwszy. Proszę krótko przybliżyć tę inicjatywę.
- Tegoroczne spotkanie jest już 21. w historii European Network for the Study of Adrenal Tumors, rzeczywiście nigdy wcześniej nie było ono organizowane w Polsce. ENS@T jest towarzystwem naukowym powołanym w 2002 r. w celu prowadzenia badań podstawowych i klinicznych nad chorobami nadnerczy. Obecnie skupia najważniejsze grupy badawcze zajmujące się chorobami nadnerczy w Europie, tworząc unikalną sieć współpracy naukowej. Badacze z Narodowego Instytutu Kardiologii są aktywnymi członkami ENS@T, co skutkuje między innymi uczestnictwem w wielu projektach naukowych. Uznanie dla zaangażowania polskich naukowców, w tym zespołu Kliniki Nadciśnienia Tętniczego Narodowego Instytutu Kardiologii kierowanej przez prof. Andrzeja Januszewicza, zaowocowało przyznaniem naszej klinice możliwości zorganizowania konferencji ENS@T w Warszawie. W tym roku po raz pierwszy wydarzenie zostanie poszerzone o spotkanie badaczy wywodzących się z ENS@T i zaangażowanych w realizację projektu CA20122 – Harmonizing clinical care and research on adrenal tumours in European countries.

Czego możemy się spodziewać podczas konferencji European Adrenal Meeting – The Joint 21st ENS@T and 1st Harmonisation Meeting, która odbędzie się już pod koniec września?
- Konferencja potrwa aż trzy dni. Jej głównym celem jest oczywiście szerzenie wiedzy na temat chorób nadnerczy i upowszechnianie wyników najnowszych badań naukowych z tego zakresu. Wykłady i prezentowane badania będą dotyczyły różnych obszarów: od genetyki, biologii molekularnej, biochemii, biotechnologii, medycyny, po farmację i informatykę. W wydarzeniu będzie uczestniczyć ponad 200 naukowców z większości krajów Europy oraz z Polski. W trakcie konferencji w ramach Adrenal Master Class zaplanowano 16 wykładów. Będą sesje ustne i plakatowe – łącznie zgłoszono ponad 100 abstraktów, a także cztery spotkania grup roboczych, każda po pięć prezentacji. Odbędzie się również sesja główna i walne zgromadzenie ENS@T oraz cztery bloki warsztatów w ramach COST20122.
|
To bardzo bogaty program. Czy organizacja takiej konferencji jest dużym wyzwaniem?
- Z powodu jej międzynarodowego charakteru na pewno tak. Dobra organizacja jest niezbędna przy tego typu wydarzeniach. Ale muszę zaznaczyć, że zespół Kliniki Nadciśnienia Tętniczego Narodowego Instytutu Kardiologii ma doświadczenie w realizacji konferencji zarówno o wymiarze krajowym, jak i międzynarodowym. Bez wątpienia możliwość organizacji tego wydarzenia jest wyróżnieniem dla Polski, poza tym stwarza niepowtarzalną szansę i warunki do nawiązania kontaktów z ośrodkami zagranicznymi i tworzenia projektów naukowych z udziałem polskich badaczy.

Podkreśla pan wagę międzynarodowych kontaktów naukowych.
- Tak, bo ENS@T to inicjatywa o unikalnym charakterze, mająca na celu poszerzenie sieci ośrodków badawczych i wsparcie badań w krajach o mniejszym dotychczasowym zaangażowaniu naukowym. Podczas tegorocznej konferencji naukowcy z aż 28 europejskich krajów będą mieli możliwość poznania się, dyskusji, wymiany poglądów i przede wszystkim nawiązania współpracy owocującej ważnymi, przełomowymi projektami naukowymi, których wyniki niejednokrotnie są publikowane w najlepszych i najwyżej punktowanych czasopismach branżowych. Również polskie ośrodki, zwłaszcza Klinika Nadciśnienia Tętniczego Narodowego Instytutu Kardiologii i Klinika Endokrynologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dzięki współpracy z ENS@T mają możliwość prowadzenia działalności międzynarodowej oraz publikowania artykułów – jako autorzy lub współautorzy – w czasopismach o świetnej renomie naukowej. Publikacje oparte na wieloośrodkowych badaniach realizowanych w ramach ENS@T stanowią obecnie większość publikacji z zakresu chorób nadnerczy pochodzących z Europy. Oznacza to, że dzięki współpracy nawiązanej podczas konferencji ENS@T i wywodzącym się z niej projektom naukowym realnie dokonuje się postęp w diagnostyce i leczeniu chorób nadnerczy.

Podsumowując – organizowane przez nas wydarzenie jest ważne z kilku powodów. Po pierwsze ułatwia integrację polskiego i europejskiego środowiska naukowego, a co za tym idzie – umożliwia tworzenie nowych międzynarodowych projektów badawczych. Po drugie pozwala na propagowanie najnowszej wiedzy z zakresu chorób nadnerczy, co przekłada się bezpośrednio na możliwości terapeutyczne i opiekę nad pacjentami.

Jaka jest skala problemu, jeśli chodzi o choroby nadnerczy?
- Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Choroby nadnerczy, w tym guzy nadnerczy, stanowią zróżnicowaną grupę – od chorób rzadkich, takich jak rak nadnercza, inaczej guz chromochłonny, po choroby występujące stosunkowo często, na przykład pierwotny hiperaldosteronizm czy nieczynne hormonalnie guzy nadnerczy. Wszystkie jednostki chorobowe związane z nadnerczami łączy fakt, że nie znamy jeszcze dokładnie ich patofizjologii oraz że stanowią ważny problem kliniczny, a ich diagnostyka i leczenie są skomplikowane i wiążą się z kosztownymi, wielospecjalistycznymi procedurami. Choroby te są sporym obciążeniem społecznym. Rak kory nadnerczy należy do najgorzej rokujących nowotworów, pierwotny hiperaldosteronizm jest przyczyną opornego na leczenie nadciśnienia tętniczego, zawału serca i udaru mózgu, a guzy nadnercza nieczynne hormonalnie stanowią istotny problem kliniczny ze względu na stosunkowo częste występowanie i konieczność długoterminowej obserwacji. Badania prowadzone w ostatnich latach, zwłaszcza przez naukowców zrzeszonych w ENS@T oraz w ramach projektów wieloośrodkowych, które powstały dzięki istnieniu bazy danych i materiału biologicznego ENS@T, przyczyniły się do istotnego postępu w poznaniu patofizjologii oraz w diagnostyce i leczeniu chorób nadnerczy. Podkreślę raz jeszcze, że celem ENS@T jest nie tylko edukacja i prowadzenie badań, lecz także stworzenie platformy spotkań i wymiany myśli dla naukowców z różnych ośrodków, dzięki czemu dokonywane są przełomowe odkrycia, a innowacyjne rozwiązania stają się możliwe do wprowadzenia w praktyce klinicznej.

Organizatorem konferencji jest Narodowy Instytut Kardiologii im. Stefana kardynała Wyszyńskiego – Państwowy Instytut Badawczy. Wydarzenie zostało dofinansowane przez ministra edukacji i nauki ze środków budżetu państwa w ramach programu „Doskonała Nauka” – wsparcie konferencji naukowych.

Rozmawiała Iwona Konarska
 
Partner serwisu
Archiwum
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.