LEKARZ POZ
Choroby układu krążenia
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Jak statyny wpływają na komórki układu immunologicznego

Udostępnij:
Statyny chronią przed schorzeniami układu sercowo-naczyniowego na więcej sposobów niż dotychczas myślano. Badacze z Karolinska Institutet wykazali efekt immunologiczny statyn. Badanie zostało opublikowane w The Journal of the American Heart Association.
Miażdżyca naczyń krwionośnych może prowadzić do poważnych schorzeń takich jak zawał serca, wylew, czy choroba niedokrwienna. Zapadalność na te schorzenia, które stanowią pierwszą przyczynę zgonów w krajach Zachodu, rośnie na całym świecie.
Jak podaje Sciencedaily, miażdżyca jest widoczna w naczyniach wskutek akumulacji martwych komórek oraz cholesterolu LDL a dwa typy komórek układu immunologicznego komórki T oraz komórki dendrytyczne odgrywają kluczową rolę w przewlekłym zapaleniu.
Statyny stanowią popularną grupę leków stosowanych w celu zapobiegania zatrzymania akcji serca i innych schorzeń. Od dawna wiadomo, że mają działanie antyzapalne. Nie jest jasne, czy układ immunologiczy zostaje szczególnie dotknięty, ale założono, że są tutaj statyny są także efektywne, ponieważ redukują poziom cholesterolu we krwi.
Szwedzcy badacze podkreślają, że mogą wykazać jak statyny chronią przed schorzeniami sercowo-naczyniowymi dzięki nowemu mechanizmowi immunologicznemu, a w ten sposób można wytłumaczyć sporo z korzyści jakie wnoszą. Jak twierdzą badacze, po raz pierwszy można wykazać, że terapia immunologiczna miażdżycy faktycznie działa.
Naukowcy badali interakcję miedzy dwiema najważniejszymi komórkami systemu odpornościowego – komórkami T oraz komórkami dendrytycznymi. Odkryli, że cholesterol LDL aktywuje zapalenie komórek T poprzez komórki dendrytyczne. Tymczasem statyny blokują komórki T i stymulują produkcję antyzapalnych komórek T. Komórki dendrytyczne także poddają się oddziaływaniu leków w sposób, który sprawia, że stają się anty-zapalne.
 
Partner serwisu
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.