Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Nowe wymagania dotyczące wystawiania recept rocznych. Lekarze PPOZ apelują

Udostępnij:

Od 9 maja oprogramowanie gabinetowe powinno być dopasowane – przez ich dostawców – do nowych wymagań, a personel medyczny powinien być przygotowany do stosowania się do nich – wskazuje resort zdrowia. Zdaniem lekarzy PPOZ nowe szablony dawkowania leków są całkowicie niezrozumiałe i będą skutkowały licznymi pomyłkami.

  • 8 maja mija okres przejściowy, w którym lekarze mogli wystawiać tzw. recepty roczne (co najmniej na 120 dni), zarówno w systemie dotychczasowym, jak i nowym, wykorzystującym system informatyczny P1, który oblicza ilość przepisanego leku, jaką należy wydać pacjentowi w aptece
  • Blokada części recept miała obowiązywać od początku kwietnia br. Zdecydowano się jednak na przesunięcie terminu, aby dać pacjentom więcej czasu na wykupienie przepisanych leków
  • Zdaniem Ministerstwa Zdrowia nowe zasady wystawiania recept rocznych ułatwią osobie wystawiającej e-receptę precyzyjne zapisanie informacji o schematach dawkowania oraz okresie stosowania
  • W ocenie lekarzy Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia proponowane zmiany będą problemem nie tylko dla lekarzy, ale przede wszystkim dla pacjentów. Apelują o odstąpienie od nowych zasad w systemie dawkowania leków

Zgodnie z komunikatem ministra zdrowia od 1 marca 2024 r. funkcjonuje system informatyczny (w ramach tzw. systemu P1) obliczający ilość leku, środka spożywczego lub wyrobu medycznego, przepisanego na tzw. e-recepcie rocznej, jaka może być wydana pacjentowi w aptece.

System ten funkcjonuje prawidłowo pod warunkiem wystawienia e-recepty według nowego schematu zapisania informacji o dawkowaniu.

Pierwotny termin zakończenia okresu przejściowego, w którym możliwe jest wystawianie e-recept w dwóch schematach (dotychczasowym oraz nowym), uległ przedłużeniu z 1 kwietnia na 8 maja 2024 r.

Od 9 maja 2024 r. oprogramowania gabinetowe powinny być dopasowane – przez ich dostawców – do nowych wymagań, a personel medyczny powinien być przygotowany do stosowania się do nich – podało MZ w komunikacie.

Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia apelowali do minister zdrowia Izabeli Leszczyny o przesunięcie terminu wprowadzenia dawkomatu na leki oraz o zmianę szablonów dawkowania leków przygotowaną przez informatyków z Centrum e-Zdrowia (m.in. mililitry zamiast jednostek czy kropel, miligramy zamiast saszetek czy tabletek) na obecnie, powszechnie stosowane. Zdaniem Bożeny Janickiej, prezes PPOZ, proponowane zmiany będą problemem nie tylko na lekarzy – którzy od lat zmierzą się z wciąż nierozwiązanymi wyzwaniami w zakresie określania poziomu refundacji – ale przede wszystkim dla pacjentów. – Chorzy zamiast powszechnie znanych jednostek będą zmuszani do stosowania innych, niejasnych szablonów – uważa prezes Janicka.

– Ponawiamy już wcześniej zgłoszony przez nas wniosek o odstąpienie od tak daleko idących, niezrozumiałych zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów, zmian w systemie dawkowania leków – wskazuje prezes PPOZ.

Menedzer Zdrowia twitter

 
Partner serwisu
123RF
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.