Specjalizacje, Kategorie, Działy

PTMR patronem kampanii Badaj Się i Lecz

Udostępnij:
Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej objęło patronat nad kampanią, której celem jest uświadomienie Polakom istoty terapii chorób przewlekłych. Projekt edukacyjny ma przede wszystkim przekonać społeczeństwo do wykonywania badań oraz większej troski o swoje zdrowie. Wczesne rozpoznanie chorób przewlekłych i rozpoczęcie leczenia są niezwykle ważne, również podczas pandemii COVID-19.
Choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, nowotwory czy choroby płuc, mogą pojawić się w dowolnym i najmniej spodziewanym momencie. Występowanie jakichkolwiek niepokojących objawów powinno wiązać się z natychmiastowym kontaktem z lekarzem, diagnostyką i podjęciem leczenia. Wszystkie działania związane są, z jak najszybszą poprawą złego stanu zdrowia pacjentów.

Pandemia COVID-19 doprowadziła do sytuacji, w której część osób unika lekarzy, przychodni i szpitali. Pojawiły się również trudności w umówieniu się na wizytę u specjalisty, co doprowadziło do powstania nowej metody, podczas trwania pandemii – teleporady. Dlatego też w sytuacji wystąpienia niepokojących dolegliwości, czy zaostrzenia objawów chorzy powinni natychmiast szukać pomocy lekarskiej. Konsekwencje związane z opóźnieniem diagnostyki lub przerwanie leczenia chorób przewlekłych mogą być bardzo poważne i niebezpieczne dla życia. Specjaliści zwracają się z prośbą do pacjentów, aby nie obawiali się kontaktów z lekarzami i korzystali z konsultacji.

– Apeluję do osób, które obserwują u siebie niepokojące objawy o kontakt z lekarzem rodzinnym. Choroby cywilizacyjne – m.in. cukrzyca, nowotwory, choroby układu krążenia – nie czekają na koniec pandemii, wymagają diagnozy, a schorzenia już rozpoznane – kontroli i leczenia. My, lekarze rodzinni, jesteśmy dla państwa, zapraszamy do korzystania z teleporad oraz wizyt osobistych w placówkach ochrony zdrowia – mówi dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej i krajowa konsultant w dziedzinie medycyny rodzinnej.

– W przypadku wystąpienia nagłego pogorszenia stanu zdrowia należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe. Nie obawiajmy się kontaktu z lekarzem i przy jakichkolwiek problemach zdrowotnych, badajmy się i leczmy. Pamiętajmy, że z powodu choroby COVID-19 umiera w Polsce około 10 osób dziennie, podczas gdy z powodu udaru mózgu umiera 80 osób, a z powodu chorób sercowo-naczyniowych aż 500 osób dziennie. Dlatego tak ważne jest to, byśmy badali się i leczyli, skutecznie korzystając ze wszystkich osiągnięć medycyny. Otwórzmy się też na nowe narzędzia takie, jak teleporada, e-recepta, one naprawdę ułatwiają nam życie – mówi dr n. med. Jakub Gierczyński, ekspert ochrony zdrowia z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

Kampania Badaj się i Lecz skierowana jest do osób zaniepokojonych swoim stanem zdrowia, poszukujących wiarygodnych informacji oraz wskazówek, jak skutecznie i dobrze zadbać o siebie. Program kampanii zachęca do kontaktów ze specjalistami, w szczególności pacjentów chorujących przewlekle, ale również do osób, u których pojawiły się niepokojące objawy.

Zachęcamy do zapoznania się z:

REKOMENDACJAMI PTMR
OPRACOWANIAMI PRZYDATNYMI W PRACY LEKARZA RODZINNEGO
 
Partner serwisu
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.