Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Pilotaż przeglądów lekowych w aptekach potrwa dłużej

Udostępnij:
Do konsultacji publicznych trafił projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie pilotażu przeglądów lekowych. Dokument wprowadza zmianę w terminach dotyczących jego realizacji. Pilotaż ma trwać 18 miesięcy, a nie 12 jak planowano pierwotnie.
Nowelizacja rozporządzenia ma na celu umożliwienie przeprowadzenia pierwszego etapu, który polega na organizacji pilotażu. Proponuje się wydłużenie okresu do przeprowadzenia wymaganych czynności polegających na wyborze realizatorów pilotażu oraz zawarciu przez podmiot leczniczy umów o realizację pilotażu poprzez wskazanie najpóźniejszego terminu zakończenia etapu jego organizacji na 15 maja 2022 r.

Zgodnie ze wcześniejszym rozporządzeniem ministra zdrowia niezbędne jest uzyskanie od wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego właściwego ze względu na miejsce lokalizacji apteki opinii odnoszącej się do spełniania warunków lokalowych do prowadzenia pilotażu.

Należy w tym miejscu zwrócić uwagę, że organ ma 30 dni na wydanie opinii, przez co nie udało się przeprowadzić wszystkich niezbędnych czynności na etapie organizacji pilotażu.

Wejście w życie projektu rozporządzenia spowoduje, że podmiot leczniczy będzie miał realną możliwość wyłonienia niezbędnej liczby realizatorów przeglądów lekowych oraz umożliwi sfinalizowanie umów o realizację pilotażu, zgodnie z wymaganiami określonymi w przedmiotowym rozporządzeniu w dłuższej perspektywie czasowej.

Z uwagi na wydłużenie okresu organizacji pilotażu zaproponowano również wydłużenie do 18 miesięcy ogólnego terminu realizacji całości pilotażu.

Zainteresowanie farmaceutów i aptek udziałem w tym programie okazało się prawie dwukrotnie wyższe, niż oczekiwali koordynatorzy projektu.

Przypomnijmy, że nabór realizatorów pilotażu przeglądów lekowych prowadził Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu. Pierwszy etap zakończył się pod koniec marca. Wyłoniono w nim 75 realizatorów. Koordynatorem całego projektu jest dr hab. n. med. Agnieszka Neumann-Podczaska. W jej ocenie pierwszy etap pilotażu okazał się sukcesem.

Opracowanie: INK
 
123RF
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.