Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Receptomaty się zakorkowały

Udostępnij:
Ograniczenia liczby przyjmowanych pacjentów i wystawianych recept dały efekt. W pięciu receptomatach, które wystawiały ich najwięcej, średnia na lekarza spadła z prawie 12 tys. do 4 tys. recept miesięcznie – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.
– Nie odnotowujemy dziś zbliżania się do limitów w POZ, AOS czy szpitalach – podkreślił resort we wpisie na Twitterze.

Od 3 lipca lekarz w ciągu 10 godzin pracy może przyjąć do 80 pacjentów, którym przepisze receptę, a liczba przepisanych recept w dziesięciogodzinnym cyklu pracy nie może przekroczyć 300. Limity – jak uzasadniło Ministerstwo Zdrowia – wprowadzono, by zapobiegać nadużyciom.

30 czerwca minister zdrowia poinformował, że podpisał doniesienie do prokuratury w sprawie 10 lekarzy, którzy dopuścili się co najmniej pięciu przestępstw w związku z wystawieniem e-recept – w ciągu roku było to od 100 do 400 tys. recept. Oznacza to – jak wskazywał – że dziennie wystawiali oni od niemal trzystu do ponad tysiąca recept.

Przestępstwa, o których mowa w doniesieniu, to – jak wyjaśnił – fałszerstwo intelektualne, czyli poświadczenie nieprawdy w związku z niewykonanym badaniem, oszustwa – bo część tych recept jest refundowana, sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia publicznego na masową skalę, narażenie na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia i ułatwienie dostępu do środków odurzających.

2 sierpnia weszły też w życie przepisy, które ograniczają zdalne wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że pacjent powinien sprawdzić, na jakich zasadach może je uzyskać, a lekarz, na jakich zasadach może je przepisać.
 
Partner serwisu
123RF
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.