Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF'

Uprośćmy zasady refundacji leków na nadciśnienie – apelują eksperci

Udostępnij:

Polskie Towarzystwo Postępów Medycyny – Medycyna XXI (PTPM) oraz Polskie Towarzystwo Farmakoekonomiczne (PTFe) w liście otwartym do ministra zdrowia zwracają uwagę, że niekorzystny sposób refundacji SPC w nadciśnieniu tętniczym sprawia, że pacjenci nie są leczeni zgodnie z wytycznymi. Eksperci chcą zmian zasad refundacji.

  • W Polsce 12 milionów osób cierpi na nadciśnienie tętnicze, kolejne miliony mają tzw. podwyższone ciśnienie tętnicze
  • Większość osób z nadciśnieniem powinna być leczona lekami złożonymi, ale niekorzystna refundacja sprawia, że skala stosowania tych środków jest zbyt mała
  • Eksperci proponują, aby uprościć refundację produktów typu SPC w ramach ogólnej refundacji aptecznej

Specjalistyczne towarzystwa naukowe – Polskie Towarzystwo Postępów Medycyny – Medycyna XXI (PTPM) oraz Polskie Towarzystwo Farmakoekonomiczne (PTFe) – w otwartym liście do ministra zdrowia przypominają, że większość osób z nadciśnieniem tętniczym powinna być od początku rozpoznania leczona lekiem złożonym (SPC – single-pill combination, pigułka leku złożonego).

Eksperci obu towarzystw szacują, że w celu dobrej kontroli hipotensyjnej, optymalnie 60 proc. pacjentów z nadciśnieniem tętniczym powinno otrzymywać SPC „dwójkę” (pigułkę składającą się z dwóch leków hipotensyjnych), 30 proc. SPC „trójkę” (pigułkę składającą się z trzech leków hipotensyjnych), a zaledwie u 10 proc. chorych wystarczająca jest monoterapia – leczenie jednym lekiem hipotensyjnym.

Polski system refundacji nie sprzyja i nie promuje stosowania połączeń SPC

Jak konkludują eksperci towarzystw – polski system refundacji nie sprzyja i nie promuje stosowania połączeń SPC, mimo że jest to rekomendowany aktualnie sposób terapii, zapewnia lepszą kontrolę ciśnienia zaledwie jedną pigułką, a w długotrwałej terapii rodzi również korzyści finansowe po stronie płatnika.

Podpisani pod listem prezesi obu towarzystw: kardiolog, hipertensjolog, farmakolog kliniczny prof. dr hab. med. ś(PTPM) oraz specjalista epidemiologii, zdrowia publicznego, farmakoekonomista prof. dr hab. med. Marcin Czech (PTFe) zwracają uwagę, że niekorzystny obecnie sposób refundacji SPC w nadciśnieniu tętniczym powoduje, że skala stosowania tych środków stawia Polskę w jednej grupie z takimi krajami jak Kirgistan, Serbia, Rosja, Uzbekistan czy Białoruś.

Prezesi towarzystw zwracają uwagę, że wynika to z przepisów funkcjonującej ustawy refundacyjnej, która nie przewiduje odrębnych uregulowań dla leków typu SPC. Eksperci proponują, aby uprościć refundację produktów typu SPC w ramach ogólnej refundacji aptecznej. Zasady takiego uproszczenia przedstawiono szczegółowo w liście, który publikujemy na końcu tekstu).

Eksperci proponują uproszenie refundacji

Eksperci proponują stworzenie trzech zasadniczych grup refundacyjnych dla leków przeciwnadciśnieniowych: leków stosowanych w monoterapii, SPC „dwójek” i SPC „trójek”. Likwidowałoby to obowiązujący dotychczas bardziej skomplikowany podział grup refundacyjnych na klasy leków, sprzyjało częstszemu stosowaniu SPC według aktualnych zaleceń terapeutycznych. Co więcej, taka zmiana w zakresie grup refundacyjnych nie wymaga zmian ustawowych i może być rozwiązana doraźnym rozporządzeniem ministra zdrowia.

Eksperci zwracają uwagę, że taka prosta zmiana pozwoliłaby lekarzom leczyć zgodnie z aktualnymi wytycznymi, przybliży nas do krajów najczęściej stosujących SPC w praktyce (np. Litwy, Łotwy, Estonii) czy chociaż do krajów, które w praktyce stosują SPC już u większości pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, a nie są krajami zamożniejszymi od Polski (Słowenia, Czechy, Słowacja).

Zmiana obniżyłaby koszty leczenia powikłań nadciśnienia

Zmiana taka przyczyniłaby się też znacznie do redukcji kosztów leczenia powikłań nadciśnienia tętniczego i kosztów chorób układu krążenia, szacowanych aktualnie na 21 miliardów PLN rocznie. Przeprowadzenie takich zmian jest zatem uzasadnione, a ich wprowadzenie jest możliwe stosunkowo szybko.


Menedzer Zdrowia twitter

 
Partner serwisu
123RF'
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.