facebook
eISSN: 2084-9893
ISSN: 0033-2526
Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Special Issues Editorial board Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
5/2023
vol. 110
 
Share:
Share:
In memoriam

prof. dr hab. n. med. Bożena Chodynicka (1942–2023)

Iwona Flisiak

Dermatol Rev/Przegl Dermatol 2023, 110, 643
Online publish date: 2024/02/02
Article file
- Wspomnienie.pdf  [0.07 MB]
Get citation
 
PlumX metrics:
 
Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o odejściu 1 września 2023 roku prof. dr hab. Bożeny Chodynickiej, wieloletniego kierownika Kliniki Dermatologii i Wenerologii Akademii Medycznej w Białymstoku/Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (AMB/UMB), wybitnego naukowca, nauczyciela akademickiego oraz doskonałego lekarza.
Profesor Chodynicka urodziła się 7 września 1942 roku w Białymstoku. Studiowała na Wydziale Lekarskim ówczesnej Akademii Medycznej w Białymstoku, a w 1966 roku uzyskała dyplom lekarza medycyny. Po studiach lekarskich cała Jej praca zawodowa i naukowa związana była z Kliniką Dermatologii i Wenerologii AMB/UMB, gdzie pracowała do 2012 roku i przeszła wszystkie szczeble kariery akademickiej – od asystenta do profesora. Specjalizację I stopnia z dermatologii i wenerologii zdobyła w 1971 roku, a tytuł specjalisty dermatologa i wenerologa w 1978 roku. W 1977 roku otrzymała stopień doktora nauk medycznych, natomiast w 1991 doktora habilitowanego. Rok później została kierownikiem Kliniki Dermatologii i Wenerologii AMB/UMB i była nim do 2012 roku. W latach 1994–1996 pełniła funkcję prodziekana Wydziału Lekarskiego AMB/UMB. W 2000 roku otrzymała tytuł naukowy profesora medycyny.
Profesor Chodynicka była od 1969 roku członkiem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (PTD). Od 1991 do 2012 roku należała do Zarządu Głównego tego Towarzystwa, a w latach 1994–2010 przewodniczyła również Zarządowi Oddziału Białostockiego PTD. W 2000 roku została prezesem Sekcji Wenerologicznej PTD; funkcję tę pełniła do 2012 roku. W tym samym roku wybrana została na przedstawiciela Polski do Zarządu Sekcji Europejskiej: International Union against Sexually Transmitted Infections (IUSTI) i pełniła tę funkcję do 2006 roku. Profesor Chodynicka pełniła również rolę konsultanta w dziedzinie dermatologii i wenerologii w województwie białostockim, a w latach 2001–2002 była konsultantem krajowym w dziedzinie dermatologii i wenerologii.
Profesor Chodynicka była promotorem sześciu rozpraw doktorskich. Gdy była kierownikiem Kliniki siedmiu Jej pracowników uzyskało stopień doktora habilitowanego, a dwóch – tytuł profesora. Była autorką i współautorką licznych prac badawczych oraz wielu rozdziałów w podręcznikach z zakresu dermatologii i wenerologii dla studentów i lekarzy. Jej publikacje dotyczyły głównie zakażeń przenoszonych drogą płciową, boreliozy z Lyme, onkologii dermatologicznej, łuszczycy i chorób alergicznych skóry. Była również aktywnym członkiem Komitetów i Rad Naukowych wielu czasopism dermatologicznych, a także przewodniczącą, organizatorką i uczestniczką wielu konferencji i sympozjów związanych z dermatologią i wenerologią.
Za swoją działalność naukową i dydaktyczną prof. Chodynicka była wielokrotnie nagradzana przez Rektora AMB/UMB. Została uhonorowana również Złotym Krzyżem Zasługi. Na emeryturę odeszła w 2012 roku. W 2016 roku w czasie 31. Zjazdu PTD we Wrocławiu otrzymała dyplom honorowego członka PTD.
Profesor Chodynicka wyróżniała się wielką pracowitością. Przywiązywała dużą wagę do ustawicznego kształcenia, zachęcała wszystkich asystentów do stałego rozwoju naukowego i zawodowego. Cieszyła się każdym sukcesem swoich wychowanków oraz ich osiągnięciami. Prywatnie była osobą pogodną, serdeczną, z poczuciem humoru, koleżeńską i rodzinną. Interesowała się książkami biograficznymi, muzyką i fotografią. Kochała podróże i zwierzęta. W młodości aktywnie uprawiała narciarstwo. Potrafiła długo opowiadać o swoich wnukach, z których była bardzo dumna. Zapamiętamy Ją jako wspaniałego człowieka, wybitnego klinicystę, wielki autorytet w zakresie chorób przenoszonych drogą płciową, zaangażowanego nauczyciela wielu pokoleń lekarzy oraz energicznego organizatora konferencji i kursów dermatologicznych. Polska dermatologia poniosła ogromną stratę!
Pani Profesor została pochowana 6 września 2023 roku na Cmentarzu Farnym w Białymstoku. W pogrzebie uczestniczyli Członkowie Rodziny i Przyjaciele Zmarłej.
prof. dr hab. n. med. Iwona Flisiak
1.
Copyright: © 2024 Polish Dermatological Association. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.


Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.