Instytut „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”

IPCZD w gronie światowych liderów transplantologii dziecięcej

Udostępnij:

Instytut „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie dołączył do wąskiego, prestiżowego grona ośrodków medycznych na świecie, które przeprowadziły ponad tysiąc transplantacji wątroby u dzieci. Do 1 kwietnia br. dokładnie 1002 przeszczepy.

25 marca br. w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie przeprowadzono tysięczną transplantację wątroby u dziecka w tym ośrodku, tym samym stając się trzecim ośrodkiem w Unii Europejskiej, który dokonał tysiąca przeszczepień tego organu u dzieci. W ośrodku tym program transplantacji wątroby realizowany jest od 35 lat. Pierwszego przeszczepienia dokonano tu w marcu 1990 r. 

Lider w transplantacji dziecięcej

Z okazji tysięcznej transplantacji instytut, podczas oficjalnego wydarzenia, które miało miejsce w środę 9 kwietnia, podzielił się swoimi osiągnięciami. W uroczystości oprócz dyrekcji placówki i członków zespołu wzięli udział dyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli w Ministerstwie Zdrowia Rafał Główczyński oraz Magdalena Kramska, naczelnik Wydziału Transplantologii i Krwiolecznictwa w Departamencie Oceny Inwestycji.

Ich obecność była nie tylko symbolicznym wsparciem, ale również przypomnieniem, jak kluczową rolę Ministerstwo Zdrowia odegrało – i wciąż odgrywa – w rozwoju transplantologii w Polsce.

Transplantacja daje życie 

Jak powiedział prof. Piotr Kaliciński, kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów w IPCZD, w szczególności należy podkreślić znaczenie Narodowego Programu Medycyny Transplantacyjnej, a następnie Narodowego Programu Transplantacyjnego, które od lat stanowią fundament dla systematycznego rozwoju tej dziedziny w naszym kraju – również w ramach działalności instytutu.  

Liderzy i pionierzy transplantologii dziecięcej w Polsce, Klinika Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów w CZD, od ponad 30 lat wyznaczają kierunki rozwoju transplantologii dziecięcej.

To właśnie tutaj w 1990 r. przeprowadzono pierwszą w Polsce transplantację wątroby u dziecka.

W 1999 roku dzięki merytorycznemu wsparciu specjalistów ze szpitala Necker Enfants Malades w Paryżu oraz finansowemu Fundacji Polsat wprowadzono w Centrum Zdrowia Dziecka program rodzinnych przeszczepów wątroby. W tym też roku wykonano tu pierwszy rodzinny przeszczep wątroby. Dziś transplantacje rodzinne wątroby stanowią 52 proc. wszystkich przeszczepów wykonywanych w instytucie.

Rok później dokonano tu pierwszego skojarzonego przeszczepu wątroby i nerki.

Jak wskazał prof. Kaliciński, najmłodszy biorca wątroby miał siedem tygodni, a najmłodszy dawca – jedenaście. 

Od 2018 r. IPCZD jest jednym z liderów Europejskiej Sieci Referencyjnej TransplantChild zrzeszającej najbardziej doświadczone ośrodki transplantacyjne w Unii Europejskiej z największą liczbą wykonanych przeszczepień u dzieci (1002 wątroby i 1284 nerki). 

– Dziś, z ponad tysiącem udanych przeszczepów, znajdujemy się w gronie światowych liderów obok takich ośrodków jak King’s College Hospital w Londynie, Bicêtre Hospital w Paryżu, St. Luc w Brukseli, UPMC w Pittsburghu oraz UCLA Medical Center – przekonywał prof. Kaliciński.

– Nasza klinika łączy codzienną praktykę kliniczną z innowacją, badaniami i edukacją. Realizujemy projekty naukowe, organizujemy szkolenia specjalistyczne i aktywnie współpracujemy z renomowanymi ośrodkami na całym świecie, stale podnosząc jakość opieki nad najmłodszymi pacjentami – dodał.  

Wdzięczność dla partnerów

Eksperci przekonywali, że wieloletnie osiągnięcie nie byłoby możliwe bez wsparcia fundacji, partnerów i osób prywatnych, które z ogromnym zaangażowaniem wspierają tę misję.

– Szczególne podziękowania należą się Fundacji Polsat, Fundacji TVN, Fundacji Radia ZET, Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP) oraz Fundacji ForArt, z którą od 9 lat wspólnie organizujemy koncerty charytatywne na rzecz IPCZD i dzieci w potrzebie – zaznaczył prof. Kaliciński.

– Ta pomoc realnie przekłada się na nowe szanse i lepsze życie dla naszych pacjentów. Przekroczenie granicy 1000 przeszczepień to nie tylko liczba – to tysiąc historii dzieci i ich rodzin, którym przywrócono nadzieję. To także świadectwo pasji, kompetencji i współpracy setek osób zaangażowanych w tę niezwykle wymagającą dziedzinę medycyny – podsumował ekspert. 

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.