
Już 4 i 5 kwietnia XIV edycja konferencji Opieka Paliatywna w Polsce 2025
W programie wydarzenia siedem bloków tematycznych i sesja panelowa otwarta dla mediów o sytuacji opieki paliatywnej, wyzwaniach i innowacjach.
Dr hab. n. med. Aleksandra Ciałkowska-Rysz oraz dr hab. n. med. Tomasz Dzierżanowski z Komitetu Naukowego zaprosili na konferencję najwybitniejszych specjalistów z kraju. Przedstawią oni wybrane aspekty opieki paliatywnej i standardy postępowania w różnych sytuacjach klinicznych.
W programie znalazły się tematy związane z onkologią i leczeniem wspomagającym. Przewlekłe dolegliwości bólowe są jednymi z najczęstszych i najbardziej uciążliwych objawów towarzyszących chorobie nowotworowej. Jak pomóc pacjentom? Jak optymalnie łączyć leki? Eksperci opowiedzą o roli radioterapii i brachyterapii u pacjentów w opiece paliatywnej, najnowszych lekach celowanych w onkologii w ujęciu przewlekłej terapii paliatywnej czy wykorzystaniu konopi medycznych w leczeniu objawowym.
Dwie sesje poświęcone zostaną wybranym aspektom farmakoterapii bólu i objawów somatycznych w medycynie paliatywnej. W tym bloku tematycznym prelegenci przedstawią przegląd doniesień dotyczących leków opioidowych na podstawie PubMed, wskazania do zastosowania analogów GLP-1 oraz omówią zastosowanie neuromodulacji w leczeniu bólu u chorych w opiece paliatywnej. Powiemy też o lekach potencjalnie niebezpiecznych dla osób w wieku podeszłym i zasadach opieki paliatywnej nad pacjentami żyjącymi z HIV.
Jeden z bloków tematycznych w całości dotyczyć będzie opieki paliatywnej w pediatrii. Jakich perturbacji możemy oczekiwać, opiekując się dzieckiem w stanie paliatywnym w domowej opiece hospicyjnej w naszym kraju? Czy badania genetyczne w hospicjum dziecięcym mają sens? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą podczas konferencji nasi eksperci, dzieląc się wiedzą i doświadczeniami zdobytymi m.in. w Pomorskim Hospicjum dla Dzieci.
Opieka paliatywna to nie tylko problem medyczny, ale także wiele aspektów psychologicznych i prawnych. Dr hab. n. pr., prof. UŁ, prof. UM w Łodzi Rafał Kubiak zreferuje kwestie związane z prawem do informacji medycznych osób trzecich, a dr n. med. Iwona Filipczak-Bryniarska wygłosi prelekcję na temat „Co lekarz medycyny paliatywnej powinien wiedzieć o zdolności pacjenta do podejmowania decyzji medycznych”. Podczas konferencji poruszony zostanie też temat z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu i działań CSR będących wsparciem dla hospicjów.
Szczegółowy program:
PROGRAM |
Zarejestruj się:
REJESTRACJA |
Konferencja Opieka Paliatywna w Polsce 2025 to pierwsze z trzech dużych wydarzeń dla środowiska medycznego, opiekunów pacjentów i pracowników hospicjów w tym roku. Od 7 do 9 kwietnia zapraszamy na kurs online „Zasady i praktyka farmakoterapii bólu nowotworowego” cz. 1. dla początkujących, od 25 do 27 listopada na drugą część kursu kierowaną dla zaawansowanych, a 21 i 22 listopada na Forum Medycyny Palliatywnej.