Przedstawiciele Naukowej Fundacji Polpharmy

Kolejni laureaci konkursu Naukowej Fundacji Polpharmy uhonorowani

Udostępnij:
Dr Bogusz Aksak-Wąs z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz dr Paweł Uruski z Uniwersytetu Medycznego podczas oficjalnej gali Naukowej Fundacji Polpharmy otrzymali granty, w ramach XXI edycji konkursu na finansowanie projektów badawczych ze środków fundacji. Tematem była „Cyfryzacja dla poprawy wyników leczenia”.
– Nasza fundacja ma ambicję, żeby w niedalekiej przyszłości stać się inkubatorem innowacyjności. Przed nami kolejne konkursy i nowe programy wynikające z dialogu ze światem nauki, w tym letnia szkoła fundacji, czyli bardzo bliski mi projekt oparty na relacji mistrz–uczeń. Cieszę się, że dzięki fundacji wspieramy nie tylko rozwój nauki, ale również rozwój naukowców. Życzę beneficjentom naszych programów prawdziwej satysfakcji z realizacji projektów, zdobywanych doświadczeń i wyjątkowej współpracy, którą od lat budujemy – tak o fundacji i zwycięzcach konkursu mówił Jerzy Starak, pomysłodawca i fundator Naukowej Fundacji Polpharmy, przewodniczący rady nadzorczej Polpharma SA.

Liczy się nauka i naukowcy
Naukowa Fundacja Polpharmy od 22 lat podąża za obecnymi trendami, stawia na nowe technologie i bliższą współpracę pacjentów, lekarzy i przemysłu farmaceutycznego. Od momentu jej powołania przeznaczyła na cele statutowe już prawie 30 mln zł, dzięki którym liczne zespoły badawcze mogą kontynuować i rozwijać poszukiwania.

– Fundacja koncentruje swoje badania wokół pacjenta. Niezwykle ważnym realizowanym przez nas przedsięwzięciem jest cykl organizowanych co roku debat. W ich centrum zawsze znajduje się pacjent, ale nie można zapominać, że poświęcone są one również środowiskom naukowym Do udziału w debatach zapraszamy wybitnych polskich ekspertów związanych ze środowiskami naukowymi, akademickimi i badawczymi. W ubiegłym roku rozmawialiśmy o tym, czy opieka farmaceutyczna może poprawić compliance, Kolejna z dyskusji poruszała nośny temat: „Lekarz–pacjent–rodzina – dlaczego powinni współpracować”. I już tradycyjnie jedna z nich poświęcona była temu, jakie nowości dla pacjenta przyniósł ostatni rok w medycynie. Moderatorami ubiegłorocznych debat byli prof. Janina Stępińska, prof. Piotr Kuna oraz mgr Marek Tomków – przypomniała Daniela Piotrowska, dyrektor Naukowej Fundacji Polpharmy.

– W ostatnim roku, mając świadomość, jak w obecnym świecie ważne jest dotarcie do odbiorcy z aktualną informacją, fundacja jeszcze większą wagę przykładała do tego, żeby jej działania były na bieżąco i jak najczęściej komunikowane w różnych środkach masowego przekazu. To jedno z naszych kluczowych działań, dzięki któremu możemy realnie pomagać i wspierać świat nauki – zaznaczyła.

Cyfryzacja to teraźniejszość i przyszłość
Tematem zakończonej XXI edycji konkursu na projekt badawczy była „Cyfryzacja dla poprawy wyników leczenia”.

– Cyfryzacja jest przyszłością. To zagadnienie, które łączy problem niestosowania się pacjentów do zaleceń lekarzy z nowoczesnymi technologiami pozwalającymi na lepszą interakcję na linii pacjent–lekarz–rodzina. Pacjenci mogą otrzymywać bardziej spójną opiekę, a lekarze mogą łatwiej dzielić się informacjami i współpracować. Elektroniczne zapisy pacjentów i cyfrowe obrazy medyczne zwiększają precyzję w diagnostyce i leczeniu, minimalizując ryzyko popełniania błędów – podkreślali organizatorzy.

Celem konkursu było doskonalenie współpracy lekarza z pacjentem w profilaktyce, leczeniu i rehabilitacji poprzez zastosowanie metod i narzędzi informatycznych.

– To, że tytuł ubiegłorocznego konkursu był trafny, nie ma najmniejszej wątpliwości. Na konkurs wpłynęło 180 wniosków. Tym większe gratulacje dla panów za zwycięstwo w nim. Rada Naukowa na podstawie recenzji i oceny własnej, obejmującej dotychczasowy dorobek autora, oryginalność oraz innowacyjność projektu, ustaliła listę rankingową i przedstawiła ją zarządowi fundacji, który zdecydował o przyznaniu dwóch grantów. Łączny koszt realizacji obu projektów to 955 212 zł – wyjaśniła prof. Janina Stępińska, przewodnicząca rady, zwracając się do zwycięzców.

– Uważamy, że trafiliśmy w dobre dziedziny medycyny. Jedna choroba jest szalenie popularna, dotyczy 10 mln Polaków, a druga, to taka, z którą pacjent nie zawsze chce się zwracać do lekarzy – dlatego im łatwiej będzie mu się porozumiewać, tym lepiej – dodała.

Granty otrzymali dr n. med. Bogusz Aksak-Wąs z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie oraz dr n. med. Paweł Uruski z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, w którego imieniu statuetkę i wyróżnienie odebrał dr Dawid Lipski, członek zespołu naukowego.

– Oba zwycięskie granty będą ułatwiać leczenie, a także poprawią komfort pacjentów w dwóch niezwykle istotnych obszarach terapeutycznych, jak nadciśnienie i AIDS – stwierdziła Agata Łapińska-Kołodzińska, prezes zarządu Naukowej Fundacji Polpharmy podczas uroczystości.

– Dzisiaj nagradzamy projekty badawcze koncentrujące się na cyfryzacji w leczeniu, kluczowym elemencie ewolucji medycyny. Cyfryzacja zwiększa efektywność, poprawia koordynację między specjalistami, umożliwia precyzyjniejszą diagnostykę i personalizację terapii. Wpływa też na poprawę edukacji medycznej oraz dostępu do opieki, szczególnie dzięki rozwojowi telemedycyny, co jest ważne dla pacjentów z małych miejscowości – dodała prezes.

Jerzy Starak, wręczając statuetki zwycięzcom, podkreślił, że widzi, jak wizja, pasja i wytrwałość łączą ludzi nauki, medycyny i farmacji w działaniach, których celem jest rozwój wiedzy.

– Wizja wspierania polskiej nauki stanęła u podstaw Naukowej Fundacji Polpharmy i jest dla nas ciągłą inspiracją. Pasja towarzyszy wszystkim osobom związanym z fundacją i pomaga rozwijać jej programy, a wytrwałość to najważniejsza cecha naszych laureatów, którzy z uporem i konsekwencją realizują swoje naukowe cele – zaznaczył.

Dr Paweł Uruski o projekcie, którego jest autorem, mówił tak: – W ramach eksperymentu chcemy porównać dwie metody opieki nad pacjentem z nadciśnieniem tętniczym. Jedna będzie wykorzystywała rozwiązania telemedyczne i algorytmy wspierające decyzje medyczne. Druga metoda to tradycyjne wizyty ambulatoryjne. Planujemy objąć eksperymentem 200 osób, które podzielimy na dwie grupy. Jedna otrzyma aparaty do mierzenia ciśnienia, które będą połączone z systemem telemetrycznym i na bieżąco lub z pewną latencją będą przesyłać dane do systemu, który będzie dostępny dla lekarzy. Pacjenci z drugiej grupy będą przychodzić na tradycyjne wizyty lekarskie. Lekarz, widząc wyniki w grupie badanej, będzie mógł na bieżąco zaproponować choremu szybszą wizytę, zmienić mu leczenie szybciej niż w przypadku tradycyjnych wizyt, kiedy widzi wyniki pomiarów domowych ciśnienia z opóźnieniem.

Natomiast dr n. med. Bogusz Aksak-Wąs zaznaczył, że sama opieka nad pacjentem zakażonym HIV jest w naszym kraju fantastyczna – chorzy mają szeroką opiekę lekarską, bezpłatne leki, zapewnione badania, kuleje natomiast zgłaszalność na testowanie, programy profilaktyczne zachęcające do wykonania testu w kierunku HIV. Tymczasem wraz z napływem uchodźców istnieje ryzyko, że polska opieka zdrowotna może podwoić liczbę osób zakażonych HIV. Stąd potrzeba tworzenia nowych rozwiązań, jak nasza aplikacja, a prace nad nią zostaną sfinansowane z grantu.

– Dzięki niej lekarze będą mogli śledzić wyniki badań konkretnych pacjentów i przygotować dla nich personalizowane terapie. Pacjent będzie miał własne konto w poradni, na które otrzyma informacje o poziomie komórek odpornościowych oraz wartości wiremii HIV. To wszystko powinno się przyczynić do poprawy skuteczności leczenia i lepszej adherencji. W przyszłości dzięki naszej aplikacji będzie można zrobić test na HIV – podkreślił.

Rozwój nauki i inwestycja w młodych
Uroczystość była także okazją do zaprezentowania nowego projektu dla młodych, zdolnych i obiecujących studentów uczelni medycznych, jakim jest stworzenie Med School of Your Future. Inwestuj w siebie – elitarnej letniej szkoły Naukowej Fundacji Polpharmy, która ma nie tylko merytorycznie, ale i praktycznie pomóc najzdolniejszym studentom.

– To projekt skierowany do najzdolniejszej młodzieży uczelni medycznych realizowany cyklicznie, co roku, w miejscowości Mała Wieś. To właśnie tutaj uczestnicy i absolwenci szkoły dowiedzą się, jak przygotować dobrą publikację medyczną, dobrą publikację naukową, jak z sukcesem aplikować o grant naukowy, a także dowiedzą się, w jaki sposób zaprezentować samego siebie w sposób atrakcyjny dla odbiorcy – wskazała prof. Katarzyna Życińska, ambasadorka nowego programu naukowego fundacji Med School of Your Future. Inwestuj w siebie.

– To także wakacyjny czas spotkań z mentorami i autorytetami. Będąc wychowanką naukowych obozów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Starogardzie Gdańskim, a więc w kolebce Polpharmy, zdaję sobie sprawę, co jest pożyteczne i praktyczne dla młodego człowieka studiującego medycynę czy też inne dziedziny medyczne – stwierdziła.

W trakcie oficjalnej uroczystości zostały również wygłoszone dwa wykłady naukowe – dr hab. n. med. Joanny Petryki-Mazurkiewicz pt. „Rezonans magnetyczny serca – innowacja i wyzwanie w kardiologii” oraz prof. Macieja Banacha z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Johns Hopkins University School of Medicine, Baltimore pt. „Rola rejestrów w rozwoju współczesnej medycyny”.

Wystąpienie prof. Banacha nawiązywało do tematu XXII edycji konkursu na projekt badawczy, zatytułowanego „Wykorzystanie baz danych do poprawy profilaktyki, diagnostyki i terapii”, i odnosiło się do kwestii związanych z tym, dlaczego warto inwestować w dane i dlaczego dane same w sobie są ogromną władzą naukową.

– Dziś na podstawie danych podejmujemy wszystkie decyzje w medycynie. Dlatego tak ważne jest właściwe ich pozyskiwanie i analizowanie – ocenił prof. Banach.

Jak wyjaśnił, kluczem do sukcesu są dane ustrukturyzowane. – Może się zdażyć, że dane będą niewłaściwe ustrukturyzowane i wówczas nie będą przynosić pożądanych efektów. Stąd strukturyzacja danych jest z jednej strony tak ważnym, a z drugiej chyba najtrudniejszym zadaniem, które stoi przed osobami zajmującymi się ich gromadzeniem. Na szczęście dziś, po 20–30 latach doświadczeń z danymi, zarówno w Polsce jak i na świecie, wiemy jak to zrobić – mówił.

Prof. Banach zauważył, że na podstawie tej ustrukturyzowanej bazy możemy wyciągać mnóstwo wniosków, które przekładają się właściwie na wszelkiego rodzaju decyzje, nie tylko naukowe, ale też marketingowe, związane z prowadzeniem instytutów itd. Dlatego też nie tylko ważna jest umiejętność gromadzenia danych, lecz także zdolność do efektywnego zarządzania danymi.

Natomiast dr Petryka-Mazurkiewicz wskazała, że rezonans magnetyczny jest taką metodą, która ma świetną rozdzielczość przestrzenną i daje możliwość obrazowania we wszystkich płaszczyznach, jak również pozwala na taką ilościową, bardzo dokładną i powtarzalną analizę czynnościową i objętościową zarówno prawej, jak i lewej komory serca.

– To, co wyróżnia rezonans od innych metod stosowanych w kardiologii, to możliwość oceny morfologii mięśnia sercowego. Co więcej, ocena tego uszkodzenia pozwala na ocenę etiologii przyczyny uszkodzenia, a co za tym idzie – na wdrożenie odpowiedniej terapii. To nowoczesne, bardzo skuteczne narzędzie diagnostyczne, które coraz szerzej znajduje zastosowanie w kardiologii – podsumowała.

Najlepsi z najlepszych
Laureatami XXI edycji konkursu na projekt badawczy zostali:
• dr n. med. Bogusz Aksak-Wąs z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, temat: „Aplikacja do opieki nad pacjentami zakażonymi HIV”, koszt realizacji projektu: 235 872 zł,
• dr n. med. Paweł Uruski z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, temat: „System opieki telemedycznej w zakresie leczenia nadciśnienia tętniczego z zastosowaniem algorytmów rekomendacyjnych wspierających decyzje diagnostyczne i terapeutyczne”, koszt realizacji projektu: 719 340 zł.

Łączny koszt realizacji ww. projektów to 955 212 zł.

Przeczytaj także: „Granty dla najlepszych naukowców za projekty w obszarze cyfryzacji”, „Prof. Grzegorz Opolski: Kardiologia już dawno doceniła znaczenie rejestrów” i „Prof. Jarosław Reguła: Rejestry to ważne źródło ewaluacji leczenia”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.