Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Podczas zabiegu kardiolog oglądał wnętrze serca w 3D

Źródło: USK w Opolu
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 09.12.2021
 
 
Zespół kierowany przez kardiologa Jerzego Sachę przeprowadził w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu innowacyjny zabieg z zastosowaniem „rozszerzonej rzeczywistości”, a dokładnie za pomocą obrazów holograficznych, jak w słynnym filmie science-fiction „Star Trek”.
- Z użyciem unikatowej technologii CarnaLife Holo, stworzonej przez polską firmę MedApp, uzyskaliśmy obrazy holograficzne wnętrza serca, które wykorzystano w czasie przeprowadzenia zabiegu naprawy zastawki bez otwierania klatki piersiowej, za pomocą systemu MitraClip - wyjaśnia dr hab. n. med. Jerzy Sacha, kierownik Pracowni Badań Hemodynamicznych w USK w Opolu, prof. Politechniki Opolskiej.

- Unikatowość tej operacji polega na tym, że trójwymiarowy obraz holograficzny serca wykorzystano w czasie rzeczywistym, czyli w trakcie naprawy zastawki - podkreśla prof. Sacha i wyjaśnia, że wcześniej z holografii korzystano głównie na etapie przygotowań do operacji.

Hologram był widoczny w sali operacyjnej przy użyciu oprogramowania MedApp i specjalnych okularów firmy Microsoft (HoloLens2). - Lekarz operujący mógł „zanurzyć” się w struktury serca pacjenta i obracać wirtualne serce za pomocą własnych rąk. Rodzi to ogromne perspektywy wykonywania zabiegów w nowej rzeczywistości, która dostarcza obrazów dotychczas niedostępnych w standardowych metodach - komentuje prof. Jerzy Sacha.

- CarnaLife Holo to przełomowa technologia trójwymiarowej wizualizacji obrazowych danych medycznych, zapewniająca dostęp do badań w postaci hologramu przez całą operację, co znacznie wpływa na skrócenie czasu zabiegu i tym samym oznacza wymierne korzyści dla pacjenta, personelu medycznego i szpitala – dodaje Krzysztof Mędrala, prezes MedApp SA.

W efekcie opisanego zabiegu naprawiono zastawkę serca, a pacjent już następnego dnia zgłosił poprawę wydolności wysiłkowej.

USK w Opolu jest drugim ośrodkiem na świecie, po wiedeńskim, gdzie wykonano zabieg MitraClip z wykorzystaniem obrazowania holograficznego.

W zabiegu w Opolu brali udział: dr hab. n. med. Jerzy Sacha, Krzysztof Krawczyk i Jarosław Bugajski (kardiolodzy); Mateusz Stanisz (anestezjolog); Monika Świderska i Małgorzata Werner (instrumentariuszki); Danuta Radziszewska (pielęgniarka anestezjologiczna); Filip Żuczek (technik RTG). Asystę technologiczną zapewnili Jakub Kasprzak i Kacper Pabianek z MedApp, Tomasz Ogonowski z GE oraz Szymon Dziedzic (firma Abbott).

- Jesteśmy dumni, że pionierski zabieg, z wykorzystaniem najnowszych technologii medycznych i wspierających medycynę, został zrealizowany właśnie w naszym szpitalu - komentuje Dariusz Madera, dyrektor generalny USK w Opolu. - Gratuluję całemu zespołowi, kierowanemu przez prof. Jerzego Sachę.
Warto również zauważyć, że był to kolejny innowacyjny zabieg przeprowadzony w USK w Opolu, wykonany w trybie małoinwazyjnej interwencyjnej kardiologicznej. Niedawno prof. Sacha na konferencjach w Orlando w Stanach Zjednoczonych i Londynie prezentował wyniki implantacji pompy wspomagającej pracę serca (Impella) oraz wszczepienia zastawki aortalnej metodą TAVI z dojścia przez tętnicę podobojczykową.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.