
Pozwólmy CWBK rozwinąć skrzydła
Tagi: | ABM, Agencja Badań Medycznych, Wojciech Fendler, Centra Wsparcia Badań Klinicznych, CWBK, KPO, Krajowy Plan Odbudowy, konkurs, badania kliniczne |
Agencja Badań Medycznych rozstrzygnęła piąty i ostatni konkurs wspierający rozwój badań w ramach środków z Krajowego Planu Odbudowy przyznanych przez Ministerstwo Zdrowia. Rekomendację do dofinansowania w ramach konkursu na doskonalenie i zwiększenie potencjału istniejących centrów wsparcia badań klinicznych (CWBK) otrzymało 18 przedsięwzięć.
Celem konkursu jest rozwój istniejących CWBK oraz zwiększenie ich potencjału w prowadzeniu wysokiej jakości badań klinicznych i eksperymentów medycznych. Po pierwszej edycji ABM zauważyła wzrost liczby realizowanych badań klinicznych, zarówno komercyjnych, jak i niekomercyjnych.
W związku z rozstrzygnięciem konkursu Agencja Badań Medycznych zorganizowała w piątek 28 lutego konferencję prasową, podczas której zaprezentowany został potencjał środków unijnych dla kompleksowego rozwoju infrastruktury badawczej i kadry CWBK, decentralizacji badań klinicznych oraz wdrożenia nowych technologii IT.
Jak zaznaczył prezes Agencji Badań Medycznych Wojciech Fendler, środki przyznane ABM przez resort zdrowia w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności umożliwiły kontynuację wcześniejszej działalności w obszarze tworzenia i rozwoju Polskiej Sieci Badań Klinicznych uruchomionej w ramach poprzednich konkursów realizowanych przez agencję.
Podkreślił, że badania kliniczne są tym, czego w Polsce bardzo brakowało. – Do tej pory występowała luka w sposobie prowadzenia badań naukowych i badań klinicznych. W badaniach klinicznych przede wszystkim liczy się zespół, który prowadzi opiekę nad pacjentami. Bardzo szybko zdaliśmy sobie sprawę, że potrzebne są centra wyspecjalizowane, które zapewnią wsparcie badaczom w realizacji projektów, uzupełnią wiedzę i pozwolą na prowadzenie badań w jednostkach naukowych na takim poziomie, na jakim prowadzone są projekty komercyjne – mówił prezes ABM.
Zaznaczył, że działania wspierające rozwój zespołów badawczych są prowadzone na coraz wyższym poziomie.– Bardzo nas cieszy, że coraz więcej osób, które szkolimy w ramach jednostek CWBK, trafia do biznesu, ale widzimy też, że część osób pracujących po stronie biznesowej wstępuje do CWBK, szukając stabilizacji i wyzwań naukowych – wskazał Fendler.
– Centra bardzo dobrze wpasowały się w system. Mamy miejsca do prowadzenia badań na wysokim poziomie i jest ich coraz więcej. CWBK znajdują się obecnie w każdym województwie – dodał prezes ABM.
Wojciech Fendler przekazał, że konkurs objął 22 wnioski skierowane do oceny merytorycznej. 18 projektów, które wspierają istniejące centra wsparcia badań klinicznych, zostało zarekomendowanych do finansowania. Maksymalna kwota przedsięwzięcia to 7,5 mln zł. Alokacja na konkurs wynosi 135 mln zł.
– Liczymy, że środki z KPO pozwolą centrom rozwinąć skrzydła, wzmocnić ofertę naukową, wejść w obszary dotychczas niedostępne, które byłoby trudno sfinansować z innych źródeł. Mam nadzieję, że CWBK zaistnieją na mapie nie tylko krajowej, lecz także na światowej – powiedział prezes ABM.
Podczas konferencji dr Elżbieta Bylina, dyrektor Centrum Rozwoju Badań Klinicznych ABM, podkreśliła, że dodatkowe wsparcie pozwoli na dalszy rozwój CWBK w obszarach, które nie były wcześniej uwzględnione.
– Zaplanowaliśmy pięć działań, które wnioskodawca w ramach realizacji przedsięwzięcia może wybrać, w zależności od planowych kierunków rozwoju danego CWBK – wskazała, wymieniając następujące:
- zaangażowanie dodatkowej kadry CWBK lub zwiększenie wymiaru zatrudnienia obecnej,
- adaptacja i modernizacja dodatkowych pomieszczeń CWBK należących do części administracyjnej lub badawczej oraz zakup dodatkowego wyposażenia,
- rozbudowa i zakup nowych rozwiązań teleinformatycznych i dodatkowych systemów IT.
Dyrektor dodała, że obszary, które wcześniej nie były zagospodarowane, to:
- szkolenia i rozwój kompetencji personelu CWBK,
- działania edukacje i promocyjno-informacyjne.
– Jeżeli chcemy zwiększać liczbę badań realizowanych w Polsce, a także zwiększać ich dostępność dla pacjentów, to sponsorzy oraz pacjenci muszą wiedzieć, że te centra istnieją. CWBK prowadzą działania edukacyjne, rozmawiają z pacjentami i współpracują z lekarzami po to, aby zwiększać rekrutacje. Ta współpraca obejmuje także organizacje pacjenckie, aby podnosić świadomość pacjentów oraz ich rodzin. Wiemy, jak bardzo takie działania są potrzebne, a tych funduszy na ten obszar nie było w poprzednich konkursach – powiedziała dr Bylina.
Przedstawiciele ABM podkreślili, że wsparcie finansowe umożliwi także rozwój CWBK w kluczowych obszarach, takich jak badania nad wyrobami medycznymi, medycyna cyfrowa czy badania nad zaawansowanymi terapiami medycznymi (ATMP).