ŚUM

Prof. Michał Tendera z tytułem profesora honorowego

Udostępnij:

Podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2024/2025 na Śląskim Uniwersytecie Medycznym prof. Michał Tendera, światowej sławy kardiolog, wieloletni kierownik III Kliniki Kardiologii ŚUM w Górnośląskim Centrum Medycznym, otrzymał tytuł profesora honorowego.    

Prof. Michał Tendera otrzymał tytuł profesora honorowego z rąk rektora SUM, prof. Tomasza Szczepańskiego, a gratulacje jako jedna z pierwszych złożyła obecna podczas uroczystości minister zdrowia Izabela Leszczyna. Jak informuje SUM, laudację wygłosił prof. Wojciech Wojakowski, następca prof. Tendery w III Klinice oraz prorektor ds. współpracy międzynarodowej SUM.

Prof. Wojakowski podkreślił rolę rodziny, która zawsze wspierała prof. Tenderę. – Mój mistrz, mój mentor udostępnił mi do prezentacji kilka osobistych fotografii. To niezwykle budujące, że na każdym, na którym jest z żoną, byłą rektor SUM prof. Ewą Małecką-Tenderą, są uśmiechnięci – mówił prof. Wojakowski.

Przypomniał imponujący dorobek prof. Tendery, który jako jedyny Polak był m.in. prezesem Zarządu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Opisanie wszystkich wyróżnień, publikacji, funkcji jest w tak krótkim tekście niemożliwe.

Jak wspomniał prof. Wojakowski, niezwykle istotne są osobiste przymioty prof. Tendery. Zawsze wspierał młodszych kolegów, dopingował ich do prowadzenia prac naukowych i publikacji w renomowanych czasopismach medycznych – czytamy na stronie internetowej SUM.

„Znacznie łatwiej być profesorem niż człowiekiem”

Jak stwierdził w swoim wykładzie prof. Tendera pt. „Uniwersytet – wczoraj, dziś, jutro”, znacznie łatwiej być profesorem niż człowiekiem: – Nie wystarczy bowiem być tylko dobrym lekarzem, ratownikiem, pielęgniarką, ale trzeba przede wszystkim być dobrym człowiekiem, pełnym empatii dla chorych.

Nowy profesor honorowy SUM przedstawił też swój osobisty dekalog lekarza. Skupiał się na kilku wątkach, z których najważniejsze było solidne wykształcenie, sięganie po ambitne cele i przede wszystkim stosunek do chorego.

Cytujemy Dekalog Uczonego wg prof. Michała Tendery:

  1. Zadawaj sobie (i innym) proste, dziecinne pytania: „Co to?” i „Dlaczego?”.
  2. Pamiętaj, że nie ma głupich pytań; są tylko głupie odpowiedzi.
  3. Ucz się od innych (starszych i młodszych), ale myśl swoje.
  4. Jeśli Twoja opinia jest odmienna niż zdanie innych, nie bój się jej wyrażać. Niezależnie od wieku, nie oznacza to, że nie masz racji.
  5. Miej świadomość tego, że istotą postępu jest negacja przyjętych paradygmatów.
  6. Jeśli masz genialną, nowatorską koncepcję, przeszukaj ponownie piśmiennictwo.
  7. Szanuj młodych, pozwól im rozwijać się samodzielnie (pod życzliwą kontrolą).
  8. Tytuł naukowy (profesor) traktuj jako zobowiązanie, a nie zakończenie działalności naukowej.
  9. Miej szerokie horyzonty, znacznie wykraczające poza zainteresowania naukowe.
  10. Pamiętaj o tym, że znacznie trudniej jest być człowiekiem niż profesorem.

„Po drugiej stronie zawsze będzie stał cierpiący człowiek”

– Mimo że postęp sztucznej inteligencji i jej wpływ na działanie medyków będzie coraz większy, to po drugiej stronie zawsze będzie stał cierpiący człowiek, który potrzebuje naszej pomocy, wsparcia – ocenił prof. Tendera.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.