Zabiegi przezskórne przyszłością kardiochirurgii
Tagi: | choroba wieńcowa, operacja, kardiochirurgia, Jerzy Sacha, Wojciech Wojakowski, Krzysztof Malinowski |
Zabiegi przezskórne – bez otwierania klatki piersiowej – mogą przynieść lepsze rezultaty niż klasyczne leczenie u chorych cierpiących na chorobą wieńcową i zwężenie zastawki aortalnej. Efekty badań prowadzonych przez międzynarodowy zespół z udziałem Polaków zostały opublikowane w prestiżowym piśmie „The Lancet”.
Artykuł opublikowany w „The Lancet” dotyczy implantacji zastawki aortalnej TransCatheter i przezskórnej interwencji wieńcowej z wykorzystaniem rezerwy przepływu frakcyjnego w porównaniu z konwencjonalną chirurgiczną wymianą zastawki aortalnej i pomostowaniem aortalno-wieńcowym w leczeniu pacjentów ze zwężeniem zastawki aortalnej i złożoną lub wielonaczyniową chorobą wieńcową.
Efektywność metod małoinwazyjnych
Opisane wyniki badań są efektem pracy Polaków, m.in. prof. Jerzego Sachy z Pracowni Badań Hemodynamicznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, oraz zagranicznych specjalistów.
– Badania, które przeprowadziliśmy wspólnie z kolegami z kilkunastu ośrodków europejskich, mają ogromne znaczenie praktyczne, gdyż pokazują, że zabiegi przezskórne – bez otwierania klatki piersiowej – mogą przynieść lepsze rezultaty niż klasyczne leczenie kardiochirurgiczne u chorych cierpiących równocześnie na chorobę wieńcową i zwężenie zastawki aortalnej. Dostarczyliśmy zatem dowodów na efektywność metod małoinwazyjnych w leczeniu szczególnie trudnych chorych ze współtowarzyszącymi różnymi chorobami układu krążenia. Wyniki badania będą miały wpływ na przyszłe wytyczne towarzystw naukowych w kwestii leczenia tej grupy pacjentów. Protokół badania opublikowaliśmy w „American Heart Journal”, natomiast wyniki w „The Lancet” – powiedział prof. Sacha, który jest też profesorem na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej.
Wśród autorów artykułu w „The Lancet” są również: prof. Wojciech Wojakowski z Kliniki Kardiologii i Chorób Strukturalnych Serca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz dr Krzysztof Malinowski z Centrum Medycyny Cyfrowej i Robotyki Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.
Przeczytaj także: „Szybki test do wykrywania zawału”.