eISSN: 2543-6627
ISSN: 2450-9167
Reumatologia News
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
NOWOŚĆ
Portal dla reumatologów!
www.ereumatologia.pl
3-4/2016
vol. 1
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

10 lat leczenia biologicznego w Polsce –postęp mimo barier
Rozmowa z prof. Sławomirem Jeką

Marta Koblańska

Data publikacji online: 2017/02/20
W Polsce leki biologiczne stosuje się jedynie u 1–1,5% chorych reumatycznie, średnia europejska to 15–20%. Mamy takich samych chorych, którzy mają prawo do remisji choroby i leczenia wydłużającego życie – mówi prof. Sławomir Jeka, kierownik Kliniki Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy, organizator konferencji podsumowującej 10 lat leczenia biologicznego w Polsce.

Na początku listopada odbyła się konferencja 10 Lat Leczenia Biologicznego Chorób Reumatycznych w Polsce. Co wniosła?

Konferencja stała się podsumowaniem 10 lat leczenia biologicznego chorób reumatycznych w Polsce. Ponadto miała na celu uczczenie 10 lat istnienia Oddziału Klinicznego Reumatologii, a aktualnie Kliniki Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy. Początek leczenia biologicznego chorób reumatycznych w naszym kraju datuje się na jesień 2005 roku. Leczenie to rozpoczęło nową erę w terapii pacjentów z chorobami reumatycznymi. Nigdy wcześniej szansa tak skutecznego leczenia nie była dana naszym pacjentom. Efektywność terapii polega nie tylko na uzyskaniu poprawy stanu zdrowia, lecz często także remisji choroby, co wcześniej praktycznie nie było możliwe. Jest to niezwykle istotne, gdyż pozwala chorym na powrót do zawodu czy nauki oraz zdecydowanie poprawia jakość ich życia. Nigdy wcześniej w reumatologii nie notowano takiego postępu w terapii jak w ciągu tych 10 lat. I dlatego wymagało to podsumowania, zastanowienia się i porównania sytuacji Polski z innymi krajami.

W jaki sposób konferencja została poprowadzona?

Podsumowanie i porównanie Polski z krajami sąsiednimi i innymi państwami Europy nastąpiło w podziale na kilka etapów. Najważniejsze było zaakcentowanie tego, jak rozwój leczenia biologicznego postępował, jakie pojawiały się nowe wskazania do jego stosowania. Wiadomo, że pierwszą chorobą, w przypadku której wprowadzono leczenie biologiczne, było reumatoidalne zapalenie stawów, następnie zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, w końcu łuszczycowe zapalenie stawów i łuszczyca skóry, a także – co bardzo ważne – leczenie biologiczne dzieci. Przedstawiliśmy także, jak zwiększały się nakłady na leczenie biologiczne, jak kształtował się program leczenia biologicznego w Polsce. Ta część zakończona została omówieniem sytuacji w kilku państwach, w tym w krajach skandynawskich, ponieważ możemy je uznać za wzorzec...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.