Specjalizacje, Kategorie, Działy

ASCO 2016 - inhibitory aromatazy stosowane przez 10 lat redukują ryzyko wznowy raka piersi

Udostępnij:
chore na wczesnego raka piersi z obecnością receptorów estrogenowych na komórkach nowotworowych. Chore otrzymały 5-letnie leczenie uzupełniające w postaci hormonoterapii z zastosowaniem tamoksifenu i następnie inhibitora aromatazy – letrozolu lub samego letrozolu. Następnie chore zrandomizowano do grupy otrzymującej letrozol lub placebo przez kolejne 5 lat. Pierwszorzędowym punktem końcowym badania było przeżycie wolne od choroby (DFS – disease-free survival).
Do badania włączono 1918 chorych. Mediana czasu obserwacji wyniosła 75 miesięcy – 6,3 lat. W tym czasie wznowę stwierdzono u 165 chorych – 67 w ramieniu letrozolu i 98 w ramieniu placebo. 5-letni DFS wyniósł 95% w ramieniu letrozolu i 91% w ramieniu placebo. W ramieniu letrozolu uzyskano 34% redukcję wznów choroby nowotworowej (HR 0,66 P=0,01). Wydłużenie stosowania letrozolu do 10 lat pozwoliło równocześnie zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka drugiej piersi o 58% (HR 0,42 P=0,007). Różnice w zakresie 5-letniego przeżycia całkowitego (OS – overall survival) były nieistotne statystycznie (93% vs. 94%). Stosowanie letrozolu wiązało się z częstszymi złamaniami kości (133 vs. 88, p=0,001). Jakość życia nie różniła się w obu ramionach.
Podsumowując: stosowanie inhibitorów aromatazy przez 10 lat w leczeniu uzupełniającym u kobiet po menopauzie chorych na wczesnego raka piersi pozwala istotnie zmniejszyć ryzyko wznowy choroby nowotworowej.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.