LEKARZ POZ
Choroby układu pokarmowego
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Alkoholowe zapalenie wątroby – niepokojące trendy epidemiologiczne w USA

Udostępnij:
Alkoholowe zapalenie wątroby jest jedną z głównych przyczyn hospitalizacji pacjentów ze schorzeniami hepatologicznymi na świecie. Choroba charakteryzuje się złym rokowaniem, nie są jednak dobrze znane dane kliniczne i epidemiologiczne, oceniające czy w ostatnich latach doszło do jakichkolwiek zmian w charakterystyce przebiegu choroby czy częstościach hospitalizacji.
Na łamach czasopisma Alcoholism: Clinical and Experimental Research opublikowano wyniki retrospektywnej analizy, która obejmowała dane chorych z alkoholowym zapaleniem wątroby z lat 2000 – 2011 z 169 ośrodków w USA.
Odsetek osób przyjmowanych do szpitali z powodu alkoholowego zapalenia wątroby wzrósł istotnie w badanym okresie (26 vs. 31%, p<0.0001). Średnie wyniki w skali MELD (Model for End-Stage Liver Disease) u tych chorych także wzrosły (12 vs. 14; p=0.001), a główny wpływ na to miał wzrost wartości INR. Wskaźnik współchorobowości Charlsona także wzrósł istotnie, stwierdzono zwiększone odsetki osób chorujących jednocześnie na cukrzycę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc i choroby serca, co znacznie pogarsza rokowanie w tej grupie pacjentów. Wykazano także wzrost częstości występowania szeregu powikłań, takich jak krwawienie do światła przewodu pokarmowego (7vs. 10%, p=0.03), encefalopatia wątrobowa (7vs.13%; p<0.0001), zespół wątrobowo-nerkowy (1,8 vs. 2,8%; p=0.0003), posocznica (0 vs. 6%; p<0.0001) czy zapalenie trzustki (11 vs.16%; p=0.006). Jeśli chodzi o terapię, wykazano niewielki wzrost częstości stosowania steroidów oraz pentoksyfiliny na przestrzeni lat 2000 – 2011. Analizując chorych z wynikiem MELD ≥ 22, wykazano, że śmiertelność nie zmieniła się istotnie (ok. 20%), a jedynym czynnikiem, który w umiarkowanym stopniu poprawiał rokowanie było stosowanie steroidów.
Autorzy konkludują, że alkoholowe zapalenie wątroby nadal charakteryzuje się wysoką śmiertelnością, natomiast ciężkość przebiegu choroby oraz częstość występowania schorzeń współistniejących istotnie wzrosły.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.