en ENGLISH
eISSN: 2299-8284
ISSN: 1233-9989
Nursing Problems / Problemy Pielęgniarstwa
Bieżący numer Archiwum Artykuły zaakceptowane O czasopiśmie Rada naukowa Recenzenci Bazy indeksacyjne Prenumerata Kontakt Zasady publikacji prac
Panel Redakcyjny
Zgłaszanie i recenzowanie prac online
3/2017
vol. 25
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:
Artykuł oryginalny

Analiza jakości życia chorych operowanych na raka płuca

Agnieszka Kruk
,
Janina Książek

Data publikacji online: 2017/10/25
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Metryki PlumX:

Wstęp. Rak płuca jest drugim w kolejności najczęstszym nowotworem złośliwym i główną przyczyną zgonów wśród chorób nowotworowych na świecie. Obecnie chirurgia jest najskuteczniejszą metodą leczenia pacjentów we wczesnych postaciach niedrobnokomórkowego raka płuca, czyli w I i II stopniu zaawansowania, a także u wybranych chorych w III stopniu zaawansowania. Podstawowym celem leczenia chirurgicznego niedrobnokomórkowego raka płuca nie jest wyłącznie przedłużenie życia, ale również poprawa jego jakości.
Cel pracy. Celem przeprowadzonych badań była ocena jakości życia chorych operowanych na niedrobnokomórkowego raka płuca przed oraz 1 i 3 miesiące po leczeniu operacyjnym.
Materiał i metody. Badaniami jakości życia objęto 92 chorych zakwalifikowanych do resekcji miąższu płuca. Badania przeprowadzono w latach 2011–2013. Jakość życia mierzono za pomocą kwestionariusza QlQ-C30 (core) wersja 3.0. Oceny jakości życia dokonano przed zabiegiem oraz miesiąc i 3 miesiące po zabiegu. Analizę statystyczną przeprowadzono z wykorzystaniem komputerowego pakietu statystycznego Statistica v.12.
Wyniki i wnioski. W pięciu badanych skalach funkcjonowania QoL we wszystkich analizowanych okresach wykazano istotne różnice. Porównując wyniki badań przed zabiegiem z wynikami po 3 miesiącach od operacji istotne różnice odnotowano jedynie w zakresie funkcjonowania fizycznego (p < 0,001) i emocjonalnego (p = 0,046). W ogólnej ocenie stanu zdrowia i jakości życia między badanymi okresami stwierdzono istotne różnice (p < 0,001). Wyniki oceny po 3 miesiącach od zabiegu w zestawieniu z wynikami przed zabiegiem były jednak nieistotne (p = 0,537). Najczęściej występującymi objawami po wycięciu miąższu płuca są: zmęczenie, ból, duszność oraz zaburzenia snu.

słowa kluczowe:

jakość życia; niedrobnokomórkowy rak płuca; leczenie chirurgiczne

© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.